Data modyfikacji:

Dieta wysokotłuszczowa – zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

Szukasz sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów? Jedną z metod stosowanych przez osoby z nadwagą jest dieta wysokotłuszczowa. Dziś bierzemy ją pod lupę, sprawdzając, na czym polega, jakie ma przeciwwskazania i czy rzeczywiście pomaga w odchudzaniu!
dieta wysokotłuszczowa

Komu jest polecana i na czym polega dieta wysokotłuszczowa?

Dieta wysokotłuszczowa jest polecana przede wszystkim osobom zdrowym, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Dodatkowo w niektórych przypadkach może okazać się pomocna w takich chorobach, jak zespół Doose'a, Draveta i Retta, autyzm, padaczka, choroba Parkinsona czy stwardnienie guzowate. Oczywiście decyzję o przejściu na dietę podejmuje lekarz prowadzący, po wcześniejszym zapoznaniu się z niezbędnymi wynikami badań.

A na czym polega dieta wysokotłuszczowa? Jak sama nazwa wskazuje – ten sposób odżywiania zakłada zwiększenie zawartości tłuszczu w codziennych posiłkach przy jednoczesnym zmniejszeniu podaży węglowodanów. Nie należy jednak ograniczać białka!

Ciekawostką może okazać się fakt, że dieta wysokotłuszczowa ma kilka różnych odmian. Jedną z nich jest popularna kilkanaście lat temu dieta Kwaśniewskiego, która wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z byłym prezydentem Polski. Do innych rodzajów takiego sposobu odżywiania można zaliczyć dietę śródziemnomorską, ketogeniczną czy LCHF.

Dieta wysokotłuszczowa – zasady

Zasady diety wysokotłuszczowej są dość proste. W trakcie komponowania codziennych posiłków należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji między tłuszczami, węglowodanami i białkiem. Wynoszą one 3:0,8:1. Oznacza to, że na każde 3 g tłuszczu przypada 0,8 g węglowodanów i 1 g białka.

Co ciekawe, przechodząc na dietę wysokotłuszczową, należy całkowicie wyeliminować z jadłospisu produkty zbożowe, cukier czy owoce i warzywa o wysokiej zawartości skrobi. Nie zaleca się również solenia potraw, ale zaleca regularne sięganie głównie po tłuszcze zwierzęce.

Co w takim razie jeść na diecie wysokotłuszczowej? Mięso, najlepiej tłuste, wędliny i podroby. Zaleca się również spożywanie ryb i przetworów, dużej ilości jaj oraz tłustego nabiału. Dodatkowo w posiłkach nie może zabraknąć pestek, nasion i orzechów, grzybów czy niektórych warzyw.

Jakie efekty daje dieta wysokotłuszczowa?

Czy dieta wysokotłuszczowa daje jakieś efekty? Najważniejszym z nich, któremu zawdzięcza dość spore grono zwolenników, jest szybka utrata kilogramów. Warto jednak pamiętać, że w początkowych tygodniach tracisz po prostu wodę i stąd ten imponujący spadek na wadze. Do innych efektów zaliczamy korzystny wpływ na glikemię, ponieważ ograniczasz węglowodany.

Dieta wysokotłuszczowa – przeciwwskazania

Warto podkreślić, że jakiekolwiek zmiany żywieniowe, zwłaszcza polegające na ograniczeniu spożywania wybranych składników odżywczych, powinny być konsultowane z lekarzem! Dzięki temu nie narazisz się na problemy ze zdrowiem. Do przeciwwskazań do stosowania diety wysokotłuszczowej zaliczamy:
  • cukrzycę,
  • kamicę dróg żółciowych,
  • choroby wątroby,
  • porfirię,
  • kamicę nerkową.
Dodatkowo dieta wysokotłuszczowa nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży i w trakcie karmienia, dla dzieci, młodzieży i seniorów. Co więcej, nie zaleca się jej stosowania w przypadku hiperlipidemii.

Czy dieta wysokotłuszczowa prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych?

Jak każdy rygorystyczny i eliminacyjny plan żywieniowy, tak i dieta wysokotłuszczowa niesie ze sobą ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Najczęściej są to bóle i zawroty głowy, chroniczne zmęczenie czy zaburzenia nastroju. Dodatkowo w przypadku długotrwałych zmian żywieniowych mogą pojawić się niedobory czy problemy ze zbyt wysokim cholesterolem.
Autorka: Katarzyna Wendzonka