Data modyfikacji:

Dieta norweska – zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

Dieta norweska to kolejny plan żywieniowy kuszący szybką utratą kilogramów. Zastanawiasz się, na czym polega i czy będzie dla ciebie odpowiedni? Sprawdź zasady, przeciwwskazania i efekty diety norweskiej!
dieta norweska

Najważniejsze zasady diety norweskiej

Dieta norweska została stworzona specjalnie z myślą o osobach, które chcą w krótkim czasie zrzucić około 10 kg. Co istotne, powinna trwać jedynie 2 tygodnie, podczas których należy ściśle przestrzegać restrykcyjnych zasad.

A jakie są zasady diety norweskiej? Przede wszystkim należy unikać łączenia w jednym posiłku węglowodanów i tłuszczów. Według autorów planu żywieniowego pomaga to w przyspieszeniu metabolizmu i zmniejszeniu apetytu.

Kolejną kwestią jest sięganie wyłącznie po dozwolone produkty, o których piszemy niżej. Z menu należy wyeliminować makarony, ryże, praktycznie wszystkie owoce czy jakiekolwiek artykuły spożywcze z dodatkiem cukru, śmietany czy oleju.

Równie ważne jest stosowanie diety norweskiej tylko przez 14 dni i wyłącznie raz w roku. Należy także pamiętać, aby jeść 3 razy dziennie, najlepiej w odstępach wynoszących maksymalnie 3-4 godziny. Ostatni posiłek powinien przypadać na godzinę 16.



Jakie efekty daje dieta norweska?

Jak każde inne niskokaloryczne plany żywieniowe, tak i dieta norweska pozwala w krótkim czasie zrzucić naprawdę imponującą liczbę kilogramów. Szacuje się, że wartość utraty na masie wynosi około 10 kg już w ciągu 14 dni. Wystarczy tylko przestrzegać zasad.

Warto mieć jednak na uwadze, że początkowo traci się nie tkankę tłuszczową, a wodę i masę mięśniową. Stąd też tak imponujący spadek kilogramów. Nie pomaga także fakt, że twórcy diety norweskiej odradzają jakąkolwiek formę aktywności fizycznej, aby nie obciążać organizmu.

Dieta norweska – menu

Co można jeść na diecie norweskiej? Wśród rekomendowanych produktów spożywczych znajdziesz pieczywo pełnoziarniste i razowe, jajka na twardo oraz chude ryby, piersi z kurczaka, wołowinę i jagnięcinę, które możesz gotować, piec lub grillować bez dodatku tłuszczu.

W menu diety norweskiej nie brakuje również warzyw – selera naciowego, gotowanego szpinaku i kapusty, warzyw liściastych, marchewki czy pomidorów. W przypadku owoców można spożywać wyłącznie grejpfruty i jabłka.

Aby dodać potrawom smaku, możesz sięgać po pieprz, tymianek, liście laurowe czy ziele angielskie. Bez obaw można także jeść jogurt naturalny, z którego przygotujesz pyszny sos do sałaki.

Przechodząc na dietę norweską, należy zadbać także o płyny. Tu numerem jeden jest woda mineralna i rozmaite herbatki ziołowe. Jeśli nie możesz zrezygnować z kawy, to postaraj się, aby była ona dość słaba oraz pod żadnym pozorem nie dodawaj do niej mleka i cukru.

Dieta norweska – przeciwwskazania

Czy dieta norweska jest dla każdego? Jak z pewnością się domyślasz – nie. Restrykcyjne menu nie jest odpowiednie dla osób zmagających się z chorobami:
  • układu kostnego,
  • układu pokarmowego,
  • nerek,
  • układu krążenia.

Dodatkowo niewskazane jest, by na dietę norweską przechodziły dzieci i młodzież w okresie dojrzewania, seniorzy oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Czy dieta norweska jest bezpieczna?

Choć wizja szybkiej utraty kilogramów może zachęcać do wypróbowania diety norweskiej, to warto pamiętać, że jest to restrykcyjny i bardzo niskokaloryczny plan żywieniowy. Ze względu na ograniczony wybór produktów spożywczych, menu może prowadzić do niedoborów i zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że zbyt mocna redukcja kaloryczna może powodować spowolnienie metabolizmu i zwiększać ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Często pojawiają się także nieprzyjemne skutki uboczne.

Jeśli chcesz przejść na dietę norweską, to skonsultuj się wcześniej z lekarzem lub dietetykiem.

Autor: Katarzyna Wendzonka