Data modyfikacji:

Dieta Atkinsa – zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

Czy wiesz, że dieta Atkinsa została opracowana już w latach 70. przez kardiologa Roberta Atkinsa? Prawie 50 lat później niskowęglowodanowy plan żywieniowy nie traci na popularności. Dziś bierzemy go pod lupę, sprawdzając, komu jest polecany, jakie są przeciwwskazania do przejścia na dietę Atkinsa i jakie są jej zasady.
dieta atkinsa

Co warto wiedzieć o diecie Atkinsa?

Dieta Atkinsa jest jednym z wielu sposobów na schudnięcie. W przypadku takiego planu żywieniowego należy ograniczyć węglowodany, a zamiast nich zwiększyć podaż tłuszczu i białka. W ciągu dnia spożywa się tylko 3 posiłki lub 4-5 mniejszych porcji, które bazują głównie na produktach pochodzenia zwierzęcego. Dieta Atkinsa jest podzielona na 4 etapy, o których opowiadamy więcej poniżej.

Etapy diety Atkinsa

Czym charakteryzują się poszczególne etapy diety Atkinsa?
  •  Faza I jest najbardziej restrykcyjna i trwa około 2 tygodni. Na tym etapie należy ograniczyć spożywanie węglowodanów do minimum, nie przekraczając 20 g na dobę. Dodatkowo nie można jeść warzyw zawierających skrobię, owoców, orzechów czy chudego nabiału.
  • Faza II pozwala na zwiększenie codziennej podaży węglowodanów do 30 g na dobę. W codziennym menu mogą znaleźć się również niektóre sery, nasiona, orzechy czy jagody. Na tym etapie utrata wagi jest wolniejsza niż w trakcie fazy I
  • Faza III zaczyna się po około 4 tygodniach. W trakcie tego etapu możesz włączyć do jadłospisu warzywa skrobiowe, zboża i niektóre owoce. To również w tej fazie dopuszcza się zwiększenie ilości węglowodanów w diecie (o 10 g tygodniowo).
  • Faza IV to ostatni etap diety Atkinsa, którego celem jest utrzymanie masy na obecnym poziomie. Jeśli zauważysz wzrost tkanki tłuszczowej, to twórcy planu zalecają ponowne ograniczenie węglowodanów do 10-20 g dziennie.
W każdej fazie diety Atkinsa należy pić 8 szklanek wody dziennie.

Dieta Atkinsa – dla kogo?

Przejście na dietę Atkinsa jest zalecane wyłącznie osobom zdrowym i dorosłym. Mocne ograniczenie węglowodanów w codziennym menu jest niebezpieczne dla dzieci, młodzieży i seniorów. Dodatkowo przed zmianą nawyków żywieniowych zaleca się wykonanie badań, w szczególności tych pozwalających określić stan nerek i wątroby.

Dieta Atkinsa może również pomóc w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, dlatego jest jedną z wielu możliwości dla osób, które chcą schudnąć.

Dieta Atkinsa – przeciwwskazania

Pamiętaj, że każde zmiany w sposobie odżywiania powinny być konsultowane z lekarzem lub dietetykiem. W przypadku diety Atkinsa lista przeciwwskazań obejmuje:
  • ciężkie choroby nerek,
  • ciążę,
  • okres karmienia piersią,
  • choroby serca,
  • miażdżycę,
  • wysoki cholesterol,
  • nadciśnienie.

Dieta Atkinsa – efekty

W przypadku diety Atkinsa efekty obejmują przede wszystkim utratę zbędnych kilogramów. Twórca tego sposobu odżywiania twierdzi, że można zrzucić na niej nawet do 7 kilogramów w ciągu 2 tygodniu! Dodatkowo może on obniżać ryzyko zachorowania na:
  • cukrzycę,
  • choroby układu krążenia.
Co więcej, dieta Atkinsa może obniżyć ciśnienie krwi i cholesterol.

Czy dieta Atkinsa ma jakieś skutki uboczne?

Zdecydowanie tak. Ze względu na mocne ograniczenie węglowodanów i postawienie głównie na tłuszcze, dieta Atkinsa może prowadzić do wystąpienia wielu skutków ubocznych. Są to przede wszystkim problemy z koncentracją, zmęczenie, zaparcia czy bóle i zawroty głowy.

Dodatkowo dieta Atkinsa niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niedoborów oraz może wpływać negatywnie na pracę układu pokarmowego. W tym przypadku przyczyną jest niska zawartość błonnika w codziennym jadłospisie, która prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Pamiętaj też, że każda rygorystyczna dieta, która wymaga ograniczenia któregoś ze składników odżywczych, może prowadzić do efektu jo-jo.
Autorka: Katarzyna Wendzonka