Data publikacji:

Czosnek na zapalenie oskrzeli: jak stosować? Jakie są̨ przeciwwskazania?

Czosnek to jeden z najbardziej skutecznych domowych sposobów na walkę z infekcjami. Doskonale pomaga na wygonienie złośliwych bakterii i wirusów z układu oddechowego. Setki lat temu wiedziano, że to, co na pewno pomaga, to czosnek na zapalenie oskrzeli. Jak stosować czosnek na zapalenie oskrzeli? Jakie są̨ przeciwwskazania? Ufamy, że wiedza z medycyny naturalnej przyda ci się w okresie jesienno-zimowych zachorowań.
czosnek na zapalenie oskrzeli

Czosnek na oskrzela – dlaczego to działa?

Regularne spożycie czosnku przyspiesza proces leczenia z zapalenia oskrzeli, kataru, zapalenia płuc, kaszlu, a nawet gruźlicy i astmy.

Czy wiesz, co takiego ma w sobie czosnek, że działa cuda? Czosnek pachnie w sposób charakterystyczny – mocny, ostry i przenikliwy – dzięki związkowi zwanemu allicyna. Ta naturalna substancja, połączona z obfitością witaminy C oraz minerałów (wapń, miedź, żelazo), sprawia, że czosnek jest najlepszym remedium na niedrożność układu oddechowego. Ma właściwości przeciwzapalne, oczyszczające i przeciwwirusowe. Wspiera osłabiony układ immunologiczny i oddechowy. Zawiera przeciwutleniacze. Hamuje szkody powodowane przez wolne rodniki, które są przyczyną infekcji i wielu chorób, w tym nowotworowych.

Czosnek to najlepszy antybiotyk, jaki wymyśliła natura. Eliminuje setki wirusów i bakterii. Pomaga w procesie leczenia zapalenia oskrzeli, przeziębienia, grypy. Czosnek oczyszcza organizm z metali ciężkich, które obciążają płuca. W ten sposób chroni zdrowie człowieka, stale nadwyrężane przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Masz zapalenie oskrzeli? Czosnek cię wyleczy!

Obierz i posiekaj trzy ząbki czosnku. Zagotuj je w szklance mleka. Ciepły napój wypij przed położeniem się do łóżka. Możesz dodać łyżkę miodu, a nawet nieco masła, gdy mleko przestygnie. Te akcenty zniwelują ostry smak czosnku, a dodatkowo wesprą twój organizm w wychodzeniu z infekcji oskrzeli.

Czosnek lubi się z imbirem

Nieważne, czy czosnek lubisz, czy go nienawidzisz… Dieta bogata w czosnek oraz w imbir świetnie pomaga w wyciągnięciu się ze wszelkiego rodzaju przeziębień, grypy i z przykrej dolegliwości, jaką jest zapalenie oskrzeli. Czosnek likwiduje przyczynę tych zachorowań w zarodku. Jest strażnikiem zdrowia w miesiącach od października do marca.

Czosnek na zapalenie oskrzeli plus imbir, kurkuma, miód – przepis doskonały

1/2 litra wody, 100 ml miodu naturalnego, 1/2 kg cebuli, kawałek posiekanego korzenia imbiru, 1 łyżka kurkumy (jeśli masz świeżą kurkumę, to zetrzyj na tarce), 3 ząbki czosnku. Wszystkie składniki (oprócz miodu) gotuj w garnku na wolnym ogniu aż ilość płynu zmniejszy się o połowę. Odcedź, ostudź, dodaj miód. Schowaj do lodówki w słoiku. Pij 2 łyżki stołowe na czczo przez 2 tygodnie, a potem zrób tydzień przerwy.

Remedium czosnkowe działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie, stymulująco na układ odpornościowy. Świetnie leczy zapalenie oskrzeli, a także oczyszcza płuca. Skutecznie usuwa wszelkie złoża toksyn z organizmu. Po kilku dawkach poczujesz się zdrowszy, mocniejszy i zauważysz, że infekcja odchodzi w niepamięć.

Syrop z cebuli i czosnku na zapalenie oskrzeli – sprawdzony przepis

Świeży czosnek wydatnie wzmacnia działanie cebuli. W końcu jest najlepszym naturalnym antybiotykiem, który stoi na parapecie twojej kuchni w ceramicznej miseczce. Masz go tam w ilości przynajmniej jednej sporej główki?

Jeśli tak, to nie czekaj, aż zapalenie oskrzeli na dobre rozhula się w twoim układzie oddechowym. Szkoda czasu. Działaj skutecznie. Zawsze sprawdzonymi sposobami. I łatwymi do przygotowania, bo kto ma siłę na ważenie skomplikowanych receptur, gdy kaszel męczy, ciało osłabione, a jedyne, czego się chce, to jak najszybciej trafić pod ciepły kocyk? Aby zrobić syrop z cebuli i czosnku na zapalenie oskrzeli, obierz 3 albo 4 cebule. Pokrój je w cienkie plasterki. Ułóż w słoiku i zasyp całość cukrem. Zamknięty słoik odstaw na kilka godzin. W tym czasie cebula puści sok. Syrop przelej przez gazę. Posiekaj kilka sporych ząbków czosnku (lub przeciśnij przez praskę). Dodaj go do syropu. Łykaj 2-3 łyżki stołowe dziennie (na czczo i przed snem). Przechowuj w lodówce w zamkniętym słoiku.Na surowo – czosnek za zapalenie oskrzeli – to działa! Kiedy czujesz, że łapie cię przeziębienie, grypa albo zapalenie oskrzeli – czosnek przyjdzie ci z pomocą. Pamiętaj, by oprócz dodawania czosnku do gotowych potraw (najlepiej pod koniec przygotowania posiłku), jeść surowy czosnek. Bo właśnie wtedy daje spektakularne efekty antybakteryjne, przeciwwirusowe i wspierające układ immunologiczny. Zjedz na kolację 2 ząbki czosnku. Pokrój je na ciemne pieczywo posmarowane masłem i dodaj odrobinę soli – szczególnie gdy czujesz, że ciężko będzie ci przełknąć pierwszy kęs. Jeśli chcesz pozbyć się intensywnego zapachu czosnku, przegryzaj go natką pietruszki. Tolerancja smaku i zapachu takiej zdrowej kanapki to kwestia czasu. Gwarantujemy ci, że warto się do niego przyzwyczaić, bo czosnek sprawi, że katar, kaszel i zapalenie oskrzeli szybko się wyniosą z twojego organizmu. A ty znów poczujesz się w pełni sił do pracy, treningów i podążania za codziennymi obowiązkami.

Czosnek na zapalenie oskrzeli – jakie są przeciwskazania?

Wiadomo – wszystko trzeba stosować z głową. Czosnku nie powinny spożywać osoby z dolegliwościami żołądka i jelit, chorobami wątroby i z nasiloną hipotonią. Nie jedz czosnku, jeśli masz zdiagnozowaną chorobę zakrzepową oraz niskie ciśnienie.

A poza tym – czosnek zawsze wyjdzie ci na zdrowie!

Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.