Katar, szum w uszach, zapchane zatoki czy ból zęba – oto dolegliwości, które podobno ustąpią, jeśli włożysz czosnek do ucha. Czy jednak ten naturalny sposób rzeczywiście się sprawdza? Wyjaśniamy.
Przeczytaj również: Czerwona koniczyna - właściwości
Już kilka pokoleń temu porada: „włóż czosnek do ucha” nie była niczym nadzwyczajnym. Czosnek od wieków znany jest ze swojego antyseptycznego, przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego działania, dlatego był i wciąż jest używany jest remedium na liczne dolegliwości i schorzenia.
Należy jednocześnie podkreślić, że działanie lecznicze tej metody nie jest w żaden sposób udokumentowane. Nie ma żadnych dowodów na to, że włożenie czosnku do ucha zwalcza ból, redukuje szumy czy pomaga oczyścić zatoki. Co więcej, wielu specjalistów przestrzega przed takim postępowaniem z uwagi na możliwość przebicia błony bębenkowej albo doprowadzenia do innych uszkodzeń w obrębie przewodu słuchowego.
Niemniej jeśli bardzo chcesz zastosować tę właśnie metodę, to poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić. Pamiętaj jednak o ostrożności i udaniu się do lekarza, jeśli dolegliwość nie mija po kilku dniach.
Zdaniem wielu zwolenników naturalnych metod leczenia czosnek skutecznie likwiduje szumy w uszach. Aby się o tym przekonać, musisz tylko obrać jeden ząbek, owinąć go kawałkiem bawełnianego materiału, a następnie włożyć do ucha na całą noc. Wprowadzając czosnek do ucha, upewnij się ostrożnie, że jest on na tyle duży, aby nie wniknąć głęboko do przewodu słuchowego.
Uwaga! Należy pamiętać, że czosnek do ucha można wkładać dopiero na pierwszym etapie zapalenia, tj. gdy dolegliwości są nieznaczne. Jeśli się nasilą lub pojawią się dodatkowe objawy (gorączka, sączenie się ropy z ucha), bezwzględnie należy już spotkać się z laryngologiem.
Jeśli twoim problemem są zapchane zatoki oraz katar, to również możesz spróbować poradzić sobie przy pomocy czosnku. Średniej wielkości ząbek obierz i umyj, a następnie owiń go w gazę i – pamiętając o zasadach ostrożności, włóż czosnek do ucha. Pozostaw go tam na co najmniej około osiem godzin (czyli najlepiej na całą noc).
Uwaga! Pamiętaj, że jeżeli problem zapchanych zatok dokucza ci już bardzo długo albo jeśli katar jest gęsty i ma zielony kolor, czosnek nie będzie zbyt pomocny. W takich przypadkach trzeba już udać się do internisty albo laryngologa.
Wiele osób zastanawia się, czy można wkładać czosnek do ucha dziecka. Zasadniczo jednak nie zaleca się tej metody – ciekawskie dziecko może ciągle dotykać czosnku, jednocześnie przesuwając go do kanału słuchowego. Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy też wkładać czegokolwiek od ucha niemowlęcia.
W sieci można spotkać się również z informacją, że włożenie czosnku do ucha może pomóc w zlikwidowaniu bólu zęba. Rzeczywiście, czosnek posiada właściwości przeciwbakteryjne, co oznacza, że może redukować również ból. Niestety na pewno tak się nie stanie, jeśli włożyć go do ucha – ta metoda jest po prostu zupełnie nieskuteczna.
Jeśli akurat nie masz możliwości udania się do dentysty, a bardzo boli cię ząb, możesz sobie pomóc poprzez przyłożenie lekko rozgniecionego czosnku do samego zęba. Połączenie takiego działania z zażyciem paracetamolu lub ibuprofenu pozwoli ci przetrwać do czasu wizyty u stomatologa.
Inna metoda to przyłożenie do zęba i dziąsła wacika nasączonego alkoholem. Ostatecznie, jeśli ból jest nie do wytrzymania, możesz poszukać tzw. „pogotowia stomatologicznego” w swojej okolicy.