Data modyfikacji:

Czerwona koniczyna – działanie, właściwości

Czerwona koniczyna to bardzo pospolita roślina o wspaniałych właściwościach. Wykorzystuje się ją nie tylko do łagodzenia różnych dolegliwości, ale także dla poprawienia wyglądu. Sprawdź, kiedy i tobie może pomóc herbata z czerwonej koniczyny lub tabletki z takim składnikiem. 

Przeczytaj również: Kozieradka - właściwości

czerwona koniczyna właściwości

Czerwona koniczyna – właściwości

Zarówno kwiaty, jak i liście czerwonej koniczyny mają całe mnóstwo bardzo ważnych dla ludzkiego organizmu składników. Są to między innymi kwasy fenolowe, garbniki, fitoestrogeny, witaminy (E i C), karoten, mangan, cynk, kobalt, miedź, kwas salicylowy, żelazo, krzem czy siarka.

Wszystkie one sprawiają, że zarówno herbata z czerwonej koniczyny, jak i suplementy diety z tym właśnie składnikiem, znakomicie wpływają zarówno na zdrowie, jak i urodę.

Działanie czerwonej koniczyny

Czerwona koniczyna – tabletki albo herbata z suszu, świetnie działa na:

Pracę układu trawiennego

Koniczyna reguluje apetyt, pobudza trawienie i ułatwia wypróżnianie. Stosuje się ją między innymi w leczeniu niestrawności – łagodzi zgagę oraz refluks. Warto też wspomnieć, że działa ona korzystnie na pracę wątroby.

Odporność

Roślina ta świetnie sprawdzi się u osób, które ciągle walczą z infekcjami. Czerwona koniczyna ma właściwości przeciwzapalne, a dodatkowo usuwa z organizmu wolne rodniki.

Dolegliwości menstruacyjne

Kobiety, które doświadczają bardzo bolesnych miesiączek, także powinny sięgnąć po tę wyjątkową roślinę. Herbata z czerwonej koniczyny świetnie redukuje ból i łagodzi napięcie przedmiesiączkowe, co przekłada się na znacznie lepszy nastrój.

Infekcje

Wyciąg z czerwonej koniczyny destrukcyjnie działa na wirusy, bakterie i grzyby. Produkt ten jest zatem zalecany jako środek wspomagający tradycyjne leczenie wielu infekcji. Szczególnie warto po niego sięgnąć w przypadku przeziębienia lub grypy, ponieważ łagodzi chrypkę i kaszel.

Samopoczucie i sen

Jeśli miewasz kłopoty ze snem, po herbatkę z czerwonej koniczyny sięgaj również wieczorami. Ma ona bowiem działanie wyciszające i nasenne. Z dobroczynnego działania rośliny można korzystać także w celu złagodzenia stresu.

Trzeba jednak pamiętać, że aby czerwona koniczyna mogła zadziałać jak łagodny, naturalny antydepresant, należy stosować ją codziennie. Oczywiście warto podkreślić, że nie może ona zastąpić klasycznych leków.

Łysienie

Osoby, które zmagają się z łysieniem, powinny nie tylko pić herbatę z czerwonej koniczyny, ale również nanosić ją na włosy i skórę głowy (oczywiście płyn musi być ostudzony).

Jeśli natomiast wywar połączy się z innymi ziołami, będzie on miał działanie przeciwłupieżowe. W szczególności warto mieszać ją z rumiankiem, lipą oraz zielem krwawnika – również doskonale znanym ze swoich leczniczych właściwości.

Menopauza a czerwona koniczyna

Kobiety wchodzące w okres przekwitania także doceniają tę niepozorną roślinę, jaką jest czerwona koniczyna. Tabletki na menopauzę z jej dodatkiem dostarczają bowiem organizmowi cennych izoflawonów, dzięki czemu objawy przekwitania ulegają osłabieniu. Precyzując, roślina ta:

  • działa wyciszająco i uspokajająco,
  • zmniejsza częstotliwość uderzeń gorąca,
  • zmniejsza potliwość, 
  • zmniejsza bóle głowy,
  • poprawia nastrój,
  • nawilża pochwę,
  • podnosi libido. 

Czerwona koniczyna – przeciwwskazania

Czerwona koniczyna jest zazwyczaj bardzo dobrze tolerowana przez organizm. Należy jednak ją odstawić, jeśli pojawią się dolegliwości, takie jak wysypka, pokrzywka (wskazująca na alergię), bóle głowy, wymioty czy bóle mięśniowe. Kuracji nie należy kontynuować także w przypadku rozregulowania się cyklu miesiączkowego.

Herbata z czerwonej koniczyny nie jest również zalecana kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią – nie przeprowadzono bowiem badań, które sprawdzałyby wpływ rośliny na rozwój płodu.

Autorka: Robert Wojtaś