Data publikacji:

Co na kurzajki? Jak sobie z nimi poradzić?

Kurzajki to brodawkowe zmiany w obrębie skóry. Najczęściej nie sprawiają szczególnych dolegliwości, ale z uwagi na swój nieładny wygląd są źródłem zawstydzenia i kompleksów. Jeśli są i twoim problemem, to najwyższy czas się ich pozbyć. Przeczytaj, co na kurzajki sprawdza się najlepiej – wśród domowych metod i specjalistycznych preparatów.
co na kurzajki

Przeczytaj również: Co na afty? Przyczyny powstawania i leczenie aft

Sposób na kurzajki – czy istnieje?

Kurzajki to charakterystyczne szare lub cieliste zmiany o grudkowatym, nieładnym wyglądzie. Jeśli powstają na skórze, oznacza to, że dana osoba zaraziła się wirusem brodawczaka ludzkiego. Nie jest to nic strasznego – według ogólnych szacunków nosicielem wirusa jest co 10 człowiek.

Kurzajki zazwyczaj pojawiają się na dłoniach, palcach, nieco rzadziej na stopach. Szczęśliwie nie powodują dolegliwości bólowych. Pewien dyskomfort, a w niektórych przypadkach nawet ból, mogą sprawiać tylko zmiany umiejscowione w niektórych częściach stóp.

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje naprawdę skuteczny sposób na kurzajki. Na całe szczęście odpowiedź brzmi: tak. Te nieestetyczne, krępujące zmiany możesz zwalczać zarówno domowymi sposobami, jak i profesjonalnymi środkami. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w zupełności wystarczą one do pokonania problemu.

Domowe sposoby na kurzajki

Na początek warto wypróbować domowe sposoby na kurzajki. Nie u każdego są one skuteczne, niemniej wiele osób bardzo je sobie chwali.
  • Glistnik (jaskółcze ziele)
To bardzo stary, domowy sposób na kurzajki, stosowany już przez nasze praprababki. Łodygę glistnika należy złamać, dzięki czemu uzyskasz dostęp do żółtopomarańczowego soku. Sokiem tym smaruj zmianę kilka razy dziennie przez około tydzień. Warto jednak mieć na uwadze, że glistnik może wywoływać reakcje alergiczne. Jeżeli zauważysz na skórze czerwoną wysypkę, obrzęk albo zacznie dokuczać ci świąd, zrezygnuj z tej kuracji.
  • Taśma tekstylna
Kolejny domowy sposób na kurzajki to zaklejenie jej zwykłą taśmą tekstylną, którą pozostawia się na około dwa tygodnie (taśmę można oczywiście zmieniać). Jako że skóra pod taśmą stanie się bardzo wilgotna, po dwóch tygodniach kurzajkę można usunąć pumeksem. Cały proces należy przeprowadzić w kilku etapach, po każdym użyciu pumeksu trzeba znowu nałożyć taśmę. Po około 8 tygodniach kurzajka znika.
  • Lakier do paznokci
Kontrowersyjną metodą na zlikwidowanie kurzajki jest codzienne smarowanie jej powierzchni lakierem do paznokci. Zwolennicy tej metody twierdzą, że dzięki temu odcina się zmianie dopływ tlenu, co z czasem powoduje zniknięcie zmiany. Jeśli poprzednie metody nie przyniosły spodziewanych rezultatów, można wypróbować i tę.
  • Mniszek lekarski
Alternatywą dla glistnika jest nieco bardziej dostępny mniszek lekarski. Jego łodygę również należy złamać, a następnie przyłożyć do zmiany na kilka minut. Sok z mniszka działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a dodatkowo wysusza zmianę.
  • Czosnek
Znany ze swoich doskonałych właściwości leczniczych czosnek także możesz zastosować jako domowy sposób na kurzajki. Rozgnieć go w prasce, przyłóż do zmiany, a potem zaklej miejsce dużym plastrem. Po godzinie zdejmij plaster. Procedurę powtarzaj dwa razy dziennie przez około tydzień.
  • Roztwór soli
Jeśli chodzi o domowe sposoby na kurzajki, to warto wspomnieć również o roztworze soli. Aby go przygotować, należy wsypać 8 łyżeczek soli do litra wody i dokładnie wymieszać. Dłoń lub stopę, na której pojawiła się kurzajka, trzeba moczyć w roztworze przez 30 minut dziennie.

Kurzajki – leczenie profesjonalnymi środkami

W celu szybkiego zlikwidowania problemu warto sięgnąć po profesjonalne preparaty na kurzajki. Jakiego typu środki oferuje rynek?
  • Zestaw do domowej krioterapii
Aby usunąć kurzajki, możesz użyć specjalnego aerozolu, który działa w oparciu o technikę stosowaną przez lekarzy – czyli poprzez zamrażanie zmian. Kurzajka odpada około 14 dni po zastosowaniu preparatu. Oczywiście pod nią znajduje się już nie rana, a świeży, nowy naskórek.

Jak usunąć kurzajki przy pomocy takiego preparatu? To dość proste – musisz tylko umieścić aplikator piankowy w specjalnym uchwycie, a następnie wcisnąć aplikator do pojemnika z aerozolem. Po kilkudziesięciu sekundach trzeba tylko przyłożyć czubek aplikatora do zmiany na czas określony w instrukcji.
  • Płyn na kurzajki
W aptekach i sklepach internetowych bez problemu znajdziesz również płyn na kurzajki. W składzie ma on zazwyczaj kwas salicylowy oraz kwas mlekowy. Pierwszy z wymienionych zmiękcza i rozpulchnia naskórek, drugi niszczy wszystko to, co zrogowaciałe.

Tego typu preparaty należy stosować przez kilka dni. Ich skuteczność również jest bardzo wysoka.
  • Plastry na kurzajki
Nowoczesne preparaty na kurzajki mają również postać plasterków. Plastry są nasączone kwasem salicylowym o działaniu bakteriostatycznym i przeciwzapalnym. Po przyklejeniu plastra na kurzajkę kwas stopniowo, warstwa po warstwie, zaczyna rozpuszczać kurzajkę. Plasterki są wodoodporne, a do tego chronią kurzajkę przez zabrudzeniem.
  • Terapia kwasowa
Inny sposób na kurzajki to zastosowanie terapii kwasowej. Precyzując, metoda polega na zaaplikowaniu na skórę specjalnego żelu, który zawiera kwas trójchlorooctowy (TCA). Dzięki specjalnym aplikatorom dołączonym do tego typu zestawów aplikacja preparatu jest precyzyjna i bardzo prosta.

Terapia trwa zazwyczaj około 4 dni. Po tym czasie naskórek zaczyna się już stopniowo złuszczać – można ten proces przyspieszyć i nasilić poprzez moczenie zmienionej skóry w ciepłej wodzie, a następnie delikatne usuwanie kurzajki. W trakcie leczenia może dojść do przyciemnienia skóry, ale nie należy się tym martwić – po kilku tygodniach wszystko wróci do normy.
Autor: Robert Wojtaś