Data modyfikacji:

Jakie buty do tańca towarzyskiego kupić?

Chociaż kupno butów do tańca nie jest obowiązkowe, jeśli ta dziedzina jest twoją pasją, warto w nie zainwestować. Odpowiednie obuwie zapewni ci większy komfort, a tym samym radość z ukochanej aktywności. Podpowiadamy, jakie buty do tańca towarzyskiego kupić, by podporządkować sobie każdy parkiet!
W tańcu najważniejsza jest pasja – nie ubiór. Choć buty do tańca nie są ci niezbędne do tego, by świetnie tańczyć, znacznie uprzyjemnią ci zabawę, czyniąc ją wygodniejszą i bezpieczniejszą. Zastanawiasz się nad kupnem butów do tańca? Zapoznaj się z naszymi poradami – podpowiadamy, na jakie detale warto zwrócić uwagę.

Kupujemy pierwsze buty do tańca

To, po jakie buty do tańca sięgniesz, zależy od tego, jakiego rodzaju taniec trenujesz. Buty do tanga, fokstrota, walca wiedeńskiego czy samby będą się od siebie różniły. Jednak niektóre z wytycznych łączą ze sobą wszystkie buty do tańca:
  • Wybieraj modele wykonane ze skóry lub satyny – dobrej jakości materiał oznacza trwałe obuwie.
  • Wysokość obcasa w butach do tańca dla mężczyzny nie powinna przekraczać 4 cm. U kobiet zakres ten wynosi zwykle od 5 do 9 cm.
  • Zwróć uwagę na podeszwę – powinna być wykonana z dobrej jakości, wytrzymałych materiałów.
Najczęstszym podziałem butów do tańca jest ten na buty „standardowe” oraz do tańców łacińskich.

Sprawdź: Kizomba - zmysłowy taniec dla dwojga

Podstawowe rodzaje butów do tańca

Standardowe buty do tańca towarzyskiego

Rozpoznasz je po zakrytej pięcie oraz palcach. Tego rodzaju buty szyte są ze skóry lub satyny, a wysokość obcasa nie przekracza 7 cm. Występują w wariantach zapinanych na pasek oraz „wkładanych”. To bardzo ważne, by w klasycznych butach do tańca palce nie dotykały zakończeń czubków obuwia.

Łacińskie buty do tańca

Ich wyznacznikiem są odkryte palce, przy jednocześnie zakrytej pięcie. Od klasycznych butów do tańca różnią się wysokością obcasa, która może sięgać nawet do 9 cm. Są dostępne zarówno z podeszwami miękkimi i elastycznymi, jak i sztywnymi. W butach do tańców latynoskich, palce powinny być ustawione „na styk” do zakończenia czubka.

Zaletą butów do tańca typu „latino” jest to, że można w nich uprawiać również tańce standardowe.

Jaki obcas w butach do tańca?

Poszczególne modele butów różnią się obcasami. Jak się okazuje, ich rodzaje mają niebagatelne znaczenie dla wygody aktywności. Rodzaj obcasa należy dobierać stosownie do swoich umiejętności tanecznych.
  • Obcas slim – to nic innego, jak szpilka. Jest bardzo niestabilna, dlatego buty do tańca na cienkim obcasie poleca się doświadczonym tancerkom.
  • Obcas flare – kształt rozszerzający się ku dołowi sprawia, że dzięki niemu but zyskuje dużą stabilność. Polecany tancerkom początkującym.
  • Obcas cuban – lekko wygięty, szeroki obcas dla dziewcząt w trakcie nauki tańca.
  • Obcas „klocek” – stosowany najczęściej w butach do tańca dla dzieci – niewysoki i stabilny.
W męskich butach do tańca towarzyskiego, obcas występuje w postaci niskiego klocka.

Sprawdź jak chodzenie na wysokich obcasach wpływa na zdrowie

Buty do tańca nie tylko dla tancerzy

Profesjonalne obuwie do tańca przyda się nie tylko na zawodach. Nawet, jeśli nie trenujesz tańca towarzyskiego, możesz z niego korzystać. Kochasz chodzić na potańcówki, często bywasz na weselach? Obuwie do tańca uprzyjemni ci zabawę. Wybierając obuwie taneczne dla laika, warto mieć na uwadze elastyczną podeszwę, która pozwoli poruszać się w nim zarówno na parkiecie, jak i na zewnątrz.
Choć buty do tańca to nie must-have, każdy tancerz odczuje różnicę, gdy zaopatrzy się w swoją pierwszą parę. Dodatkowo – można korzystać z niego podczas wielu imprez takich, jak chociażby wesela. Masz w swojej szafie parę tancerskich butów? A może dopiero planujesz je kupić?

Lubisz tańczyć? Te zajęcia pomogą Ci schudnąć

Autorka: Joanna Stanuch