Data modyfikacji:

Ból żołądka – domowe sposoby

Ból żołądka to dolegliwość, z którą z pewnością każdy z nas zmagał się chociaż raz w swoim życiu. Nieświeży posiłek, stres, zmiana klimatu to tylko kilka z jego przyczyn. Co pomaga na ból żołądka? Jak sobie z nim radzić? Jak złagodzić ból żołądka? Poznaj nasze sposoby na ból żołądka, dzięki którym szybko pożegnasz się z tym nieprzyjemnym uczuciem.

ból brzucha

Dlaczego żołądek boli?

Pod pojęciem ból żołądka kryją się różnego rodzaju dolegliwości. Może to być zarówno nagły i krótkotrwały dyskomfort, jak i uporczywe oraz nawracające boleści. Towarzyszyć im mogą również nudności, wymioty, biegunka, zgada lub wzdęcia. Ból żołądka poczujesz w nadbrzuszu.

Nie ma prostego wytłumaczenia, dlaczego boli żołądek, ponieważ często trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tej dolegliwości. Oto, jakie mogą być źródła bólu żołądka:
  • nieświeże jedzenie – zdarza się, że zjesz coś, co powoli zaczynało się psuć, ponieważ posiłek był już stary lub źle przechowywany. Bólowi żołądka może towarzyszyć biegunka, nudności lub wymioty. Nasilenie objawów w dużej mierze zależy od tego, jak dużo zjadło się zepsutego jedzenia oraz ile się go zjadło. Powodem do niepokoju może być podwyższona temperatura, nasilające się wymioty lub biegunka, silny ból głowy lub skurcze. W takiej sytuacji niezbędny jest błyskawiczny kontakt z lekarzem, ponieważ może to być silne zatrucie, np. grzybami lub salmonellą; 
  • alergie pokarmowe – potrafią prowadzić do ogólnego złego samopoczucia, nudności i wymiotów; 
  • przejedzenie – zbyt dużo jedzenia, szczególnie tłustego, szybko prowadzi do uczucia przepełnienia i ciężkości w żołądku; 
  • brak odpowiedniej higieny – brudne ręce, niemycie owoców i warzyw przed spożyciem, dotykanie brudnymi dłońmi twarzy, w szczególności ust, to tylko kilka powodów, przez które możemy cierpieć na ból żołądka. Nierzadko towarzyszy im biegunka lub wymioty;
  • stres – ból żołądka często towarzyszy nam podczas stresujących sytuacji. Zwykle ma się wtedy wrażenie, że żołądek jest ściśnięty i nic nie będziemy w stanie przełknąć. Stresowym sytuacjom często towarzyszą także wymioty lub biegunka;
  • zmiana diety – drastyczna zmiana diety i wielkości porcji często prowadzi do rewolucji żołądkowych w postaci nieprzyjemnego ucisku żołądka, biegunki i wymiotów; 
  • podróż i zmiana klimatu – nie da się ukryć, że podczas dłuższej podróży szczególnie jesteśmy narażeni na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zazwyczaj jest to brak odpowiedniej higieny (o którą trudno podczas dłuższej trasy), jednak czasami jest to również związane z drastyczną zmianą diety; 
  • zapalenie trzustki – trwający wiele godzin przeszywający, piekący ból; 
  • choroba refluksowa – bólowi żołądka często towarzyszy również zgaga; 
  • zapalenie żołądka – ostre i nagłe ataki bólu, którym towarzyszą wymioty oraz krwista biegunka; 
  • wrzody – ból żołądka, który zazwyczaj pojawia się około dwie godziny po skończonym posiłku i któremu często towarzyszy zgaga lub zaparcia, a także skurcze żołądka; 
  • zmiany nowotworowe – niestety przy bólach żołądka, szczególnie tych długotrwałych i nawracających, warto wziąć pod uwagę nowotwór jako przyczynę tej dolegliwości. Jest to wskazane, kiedy ktoś z najbliższych miał zmiany nowotworowe przewodu pokarmowego. Pamiętaj jednak, żeby takiej diagnozy nie robić samodzielnie, tylko zgłosić się do lekarza, który zaleci kompleksowe badania.

Warto sobie zadać pytanie, czy ból powraca, a jeśli tak, to od kiedy i jak często. Jeśli faktycznie nie jest to jednorazowe zdarzenie, warto wybrać się do specjalisty i sprawdzić, czy na pewno jesteś zdrowy. Tylko lekarz będzie w stanie trafnie dokonać diagnozy, upewnić się, czy to nie jest nic poważnego oraz dobrać odpowiednie i skuteczne leczenie.

Gdy boli żołądek – domowe sposoby na ból żołądka

Nie oszukujmy się – nie do każdego bólu żołądka od razu potrzebny jest lekarz. Często wystarczą domowe sposoby. Jeśli zastanawiasz się, co jest dobre na bolący żołądek, zapoznaj się z poniższymi sposobami.

Nie da się ukryć, że to, co jest zawsze dobre na ból żołądka, to lekkostrawna dieta. Co to oznacza? Coś, co zazwyczaj sprawdzi się na żołądek, to biały ryż, warzywa gotowane na parze, delikatne mięso bez ostrych przypraw (np. z kurczaka czy indyka). Powinno się unikać potraw ostrych, smażonych, zbyt mocno wypieczonych oraz słodkich. Kiedy boli żołądek, powinno się także odstawić alkohol oraz kawę, które zbyt podrażnią przewód pokarmowy.

Co jeszcze można zrobić na ból żołądka? Co pomaga? Jednym ze sposobów, które praktykowały nasze babcie, było przygotowanie kleiku z siemienia lnianego. Siemię lniane doskonale radzi sobie z redukcją zaparć oraz wzdęć, ponieważ pomaga oczyścić jelita i przywrócić procesy trawienia do normy. Jak przygotować lniany kisiel? Do rondelka dodaj łyżkę siemienia lnianego, a następnie powoli gotuj go przez kwadrans w jednej szklance wody. Przygotowaną miksturę przecedź. Pij pół szklanki rano i wieczorem. Ze względu na smak, który nie wszystkim odpowiada, można dodać do niego odrobinę np. soku z malin.

Ból żołądka po jedzeniu – domowe sposoby na żołądek. Co na żołądek, jak boli?

Wspominaliśmy już w poradniku o bólu żołądka wywołanym przez nieświeże jedzenie, alergie pokarmowe, zbyt duże porcje czy też nagłą i diametralną zmianę diety. Jeśli narazimy swój żołądek na którąś z tych opcji, nieprzyjemne dolegliwości mogą się pojawić. Przydałoby się zatem coś na ból żołądka, co szybko poprawi samopoczucie.

Jednym z klasycznych sposobów na ból żołądka po jedzeniu jest mięta. Napary, herbatki lub krople skutecznie poradzą sobie z niestrawnością i ulżą przeciążonemu układowi pokarmowemu.

Podobne właściwości ma także napar z rumianku, który działa przeciwzapalnie oraz rozkurczowo. Rozkurczowo zadziała również kminek, którym z powodzeniem można posypać sobie np. kanapki lub sałatkę. Jego nasiona doskonale radzą sobie z uczuciem wzdęcia.
Domową apteczkę na ból żołądka warto również zaopatrzyć w dziurawiec posiadający żółciopędne właściwości. Dobrze radzi sobie z wszelkimi niestrawnościami.
Autor: Agnieszka Ragus