Data publikacji:

Ziemista cera. Jak poprawić jej koloryt?

Ziemista cera wygląda na zmęczoną, dodaje lat i niweczy nawet najbardziej staranny makijaż. Jak sprawić, by odzyskała blask i zdrowy wygląd? Przede wszystkim trzeba wyeliminować jej przyczyny. Dowiedz się, co jest powodem ziemistej cery i co zrobić, by skóra znów zachwycała pięknym wyglądem.
ziemista cera

Jak pozbyć się ziemistego odcienia skóry?

  1. Ziemista cera, czyli jaka?
  2. Ziemista cera – przyczyny
  3. Ziemista cera – choroby
  4. Ziemista cera – domowe sposoby na poprawę kolorytu
  5. Pozbądź się ziemistej cery

Ziemista cera to cera pozbawiona kolorytu, sprawiająca wrażenie bladej, a nawet szarej. Skóra o ziemistym odcieniu wygląda na zmęczoną i starszą, niż jest w rzeczywistości. Niezdrowemu kolorowi ziemistej cery mogą towarzyszyć również podkrążone oczy. Ten problem może dotyczyć różnych typów cer; zarówno suchych, naczynkowych, jak i tłustych oraz problematycznych.
Przyczyn, przez które twoja skóra wygląda szaro i niezdrowo, może być wiele. Do najczęstszych należy zaliczyć:

  • Niewłaściwy sposób odżywiania. Szara, ziemista cera może zwiastować, że twój organizm jest niedostatecznie odżywiony. Pamiętaj, że składniki mineralne oraz witaminy w pierwszej kolejności muszą zasilać narządy wewnętrzne; skóra zaopatrywana jest w nie na samym końcu. Jeśli nie dostarczasz cennych składników wraz z pożywieniem, zauważysz to na swojej skórze.
  • Nałogi. Alkohol i palenie papierosów są dla skóry bardzo szkodliwe. Zwłaszcza palenie tytoniu odbija się na jej kolorycie, ponieważ jego efektem jest niedostateczne dotlenienie.
  • Niewłaściwa pielęgnacja. Jeśli nie złuszczasz skóry regularnie i nie zapewniasz jej nawilżenia, będzie wyglądała szaro i niezdrowo.
  • Niedostateczne nawodnienie. Nie pamiętasz, kiedy ostatni raz popijałaś wodę? Nic dziwnego, że twoja skóra prezentuje się nie najlepiej. Dobre nawodnienie organizmu to podstawa pięknego odcienia skóry!

Bardzo rzadko zdarza się, że szara, ziemista cera jest zwiastunem chorób. Blady koloryt skóry jest natomiast typowym objawem m.in. anemii. O wiele częściej ziemista skóra informuje o niedoborach witamin i minerałów.


Przeczytaj także: 
Łuszczyca na twarzy

Walka z ziemistą cerą na szczęście nie jest trudna. Wystarczy wcielić w życie kilka zdrowych nawyków, aby wkrótce móc cieszyć się młodziej wyglądającą, świetlistą skórą.

  • Ziemista cera – zmień swoją dietę

Zacznij od porządków w jadłospisie. Powinny zagościć w nim świeże warzywa i owoce, dobrej jakości mięso i ryby, produkty pełnoziarniste, jaja, zdrowe tłuszcze. Unikaj słodyczy, dań fast food i żywności przetworzonej. Odpowiednio zbudowane menu możesz uzupełnić suplementami na zdrową skórę.

  • Uporządkowana pielęgnacja

Niezależnie od tego, jaki typ skóry posiadasz, twoja pielęgnacja musi opierać się na trzech filarach: oczyszczaniu, złuszczaniu, nawilżaniu. Stosuj produkty dopasowane do potrzeb swojej skóry. 

  • 1-2 razy w tygodniu wykonuj peeling twarzy. Jeśli twoja cera jest wrażliwa, wybieraj produkty enzymatyczne; posiadaczki skór tłustych mogą sięgnąć po peelingi ziarniste. Po wykonaniu peelingu, stosuj maseczki rozjaśniające i rozświetlające, zawierające witaminy A, C, E.
  • Nie zapominaj o stosowaniu kremów nawilżających. W poprawie kolorytu skóry pomogą ci te, które zawierają składniki rozjaśniające i redukujące przebarwienia. To m.in. witamina C i olej z drzewa tamanu.
  • W walce o piękny odcień skóry, pomocne okazują się również sera z kwasami. Delikatny kwas migdałowy lub jabłkowy ograniczą rogowacenie naskórka i dodadzą skórze świetlistego wyglądu.

  • Ruch to zdrowie i piękna skóra

Twoja cera kocha ruch! Sport poprawia krążenie krwi, nawet w mikroskopijnych naczynkach skóry. Jeśli chcesz, by miała zdrowy odcień, nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej.

  • Pij wodę

Minimum 1,5 litra dziennie. Twoja skóra potrzebuje wody do regeneracji i utrzymania właściwego poziomu nawilżenia.

Zmiana nawyków żywieniowych i sposobu pielęgnacji skóry wystarczą, by skóra odzyskała zdrowy wygląd. Oczywiście, aby doczekać się spektakularnych rezultatów, należy uzbroić się w odrobinę cierpliwości.