Data publikacji:

Zapach czosnku: jak zniwelować?

Czosnek od setek lat znany jest ze swoich wspaniałych właściwości: wzmacnia odporność, zwalcza bakterie, zawiera cenne witaminy, a do tego wzbogaca smak potraw. Ma jednak pewną wadę –pozostawia w ustach przykry zapach, który może powodować zakłopotanie i drażnić rozmówców. Sprawdź, jak zniwelować zapach czosnku za pomocą szybkich, domowych sposobów.

zapach czosnku

Jak zneutralizować zapach czosnku?

Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na to, by szybko zniwelować zapach czosnku z ust. Pomocne są między innymi:

 • Jabłko

Surowe, soczyste jabłko zawiera utleniający enzym (oksydazę polifenolową), który prowadzi do unieszkodliwienia związków siarki. W efekcie przykry zapach z ust przestaje być wyczuwalny. Informacja ta została potwierdzona podczas badań naukowych. 

Nie musisz już zatem długo zastanawiać się nad tym, co neutralizuje zapach czosnku w szybki i przyjemny sposób – po prostu sięgnij po zdrową przekąskę. Rodzaj jabłka nie ma żadnego znaczenia.

 • Liście mięty

Jeśli w swoim ogrodzie bądź w doniczce na parapecie hodujesz miętę, to zapach czosnku szybko przestanie być twoim problemem. Urwij kilka liści i żuj je przez około 5 minut. Twój zapach z ust zacznie zachwycać.

 • Zielona herbata

Informacja o korzystnym działaniu zielonej herbaty na przykry zapach czosnku z ust nie jest potwierdzona medycznie, ale jeśli masz taki napój pod ręką – spróbuj. Pamiętaj, żeby na koniec wypłukać herbatą całą jamę ustną.   


Przeczytaj także: Nieprzyjemny zapach z butów? Zwalcz go na 6 różnych sposobów

 • Nać pietruszki

Podobnie jak mięta może działać natka pietruszki. Ma ona bardzo intensywny aromat, który szybko zabija przykry zapach czosnku. Włóż do ust kilka umytych liści, następnie żuj pietruszkę przez kilka minut. 

 • Liście sałaty

Sałata wydaje się być mało skuteczna w niwelowaniu zapachu czosnku z ust – jest bezwonna, trudno jej też przypisać jakiś konkretny smak. A jednak, jak udowodnili naukowcy z Ohio State University (USA), świetnie działa jako neutralizator nieprzyjemnych zapachów. Weź zatem do ust kilka liści sałaty (samej, bez dodatków), a z pewnością przykry zapach czosnku pozostanie tylko wspomnieniem. 

 • Guma/cukierki

Jeśli nie masz pod ręką żadnego z powyższych produktów i nie masz możliwości umycia zębów, to pamiętaj, że lepsze jest jakiekolwiek odświeżenie niż żadne. Możesz więc przepłukać usta sokiem z cytryny albo po prostu sięgnąć po najzwyklejszą miętową gumę do żucia. 

Zapach czosnku przez skórę

Wiesz już, jak usunąć zapach czosnku z ust. Czasem jednak problem dotyczy innej części ciała, czyli skóry. Jeśli właśnie skończyłaś przygotowywać danie z czosnkiem i zapach dłoni bardzo cię drażni, to wypróbuj jedną z poniższych metod.

 • Stal nierdzewna

Najpierw umyj dłonie pachnącym mydłem. Następnie weź do ręki coś wykonanego ze stali nierdzewnej (np. łyżkę) i pocieraj tą rzeczą skórą. Według niektórych ten sposób jest naprawdę skuteczny.

 • Mielona kawa

Zapach czosnku z rąk usuniesz również dzięki kawie. Wysyp trochę na dłonie (2 łyżeczki), a następnie wykonuj takie ruchy jak przy aplikacji kremu do rąk. Dodatkowa korzyść z takiego „zabiegu” to wygładzenie skóry.

 • Sok z cytryny z solą

Jeśli wciąż czujesz zapach czosnku przez skórę, możesz nałożyć na dłonie mieszankę soku z cytryny z solą. Pamiętaj jednak, że sposób ten zalecany jest tylko osobom, które nie mają na skórze żadnych skaleczeń czy strupków. 

Czosnek – czasem warto go po prostu odłożyć

W niektórych ważnych sytuacjach lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli czeka cię ważna rozmowa o pracę, randka czy choćby spowiedź, na wszelki wypadek może po prostu zrezygnuj z czosnkowych dań. Nawet jeśli zniwelujesz zapach czosnku, to i tak będziesz się denerwować tym, czy aby na pewno go nie czuć. 


Przeczytaj także:
 1. Co zrobić, żeby się nie pocić?
 2. Idealne perfumy na wiosnę
 3. 4 perfumy dla kobiet na randkę


Autor: R. Wojtaś