Data publikacji:

Wpływ kawy na organizm. Jakie działanie ma kofeina?

Mała czarna rano, puszysta latte do spotkania z przyjaciółką, delikatne cappuccino na zakończenie rodzinnego obiadu – dla wielu z nas kawa to obowiązkowy dodatek do codzienności. Czy jednak na pewno jest to zdrowy dodatek? Przeczytaj, jak kawa wpływa na organizm i kto powinien z niej zrezygnować.
Wpływ kawy

Wpływ kawy na organizm – pozytywne doniesienia

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak kawa wpływa na organizm, to na początek mamy dla ciebie całkiem dobre wiadomości. Mianowicie naukowcy twierdzą, że codzienne spożywanie kawy w określonych ilościach (maksymalnie 3 filiżanki) przynosi wiele korzyści zdrowotnych.
  • Pomaga zredukować tkankę tłuszczową
Nieprzypadkowo wiele suplementów diety zawiera właśnie kofeinę. Składnik ten poprawia przemianę materii, co przekłada się na zwiększenie liczby wypróżnień i zrzucenie zbędnych kilogramów.
  • Poprawia krążenie krwi
Jeżeli zastanawiasz się, jak kawa wpływa na organizm, ponieważ boisz się o prawidłowy przepływ krwi w naczyniach i możliwe tego konsekwencje, to śmiało możesz zapomnieć o swoich obawach. Z badań wynika, że kawa przyspiesza krążenie nawet o 30%.
  •  Oczyszcza organizm
Jednym z powodów, dla których naprawdę warto sięgnąć rano po filiżankę małej czarnej, jest fakt, że ziarenka kawy zawierają nawet ponad 1000 przeciwutleniaczy. To oznacza, że działanie kawy na organizm jest naprawdę korzystne – zwalcza ona wolne rodniki, spowalnia proces starzenia się, a nawet likwiduje pewne stany zapalne.
  •  Zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji
Tak jest – jeśli wypijasz codziennie do trzech filiżanek kawy, zabezpieczasz się przed depresją. Wynika to z faktu, że w trakcie konsumpcji wzrasta poziom serotoniny i dopaminy w mózgu.
  • Chroni przed groźnymi schorzeniami
Z badań wynika, że osoby, które często sięgają po kawę, są w mniejszym stopniu narażone nie tylko na chorobę Parkinsona, ale również na chorobę Alzheimera oraz inne schorzenia otępienne.
  • Chroni przed rakiem
Czy tak pozytywne działanie kawy na organizm jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak, co już wielokrotnie udowodnili naukowcy. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że codzienne picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby, jelita grubego, prostaty, a nawet piersi.
  •  Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2
Z innych badań można wywnioskować, że codzienne picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Oczywiście takie działanie napoju jest dość ograniczone. Jeśli będziesz unikać ruchu, spożywać wysoko przetworzone, pełne tłuszczu i cukru posiłki, to nawet spożywanie kilku filiżanek kawy dziennie nie uchroni się przed chorobą.

Kawa – wpływ na zdrowie. Czy kawa może szkodzić?

Działanie kawy na organizm zostało już wielokrotnie sprawdzone. Dlatego wiadomo, że – ogólnie rzecz biorąc, ma ona bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie organizmu i warto wypijać filiżankę dziennie choćby dla poprawy zdrowia.

Nie dotyczy to jednak wszystkich. Zrezygnować z kawy powinny osoby z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów. Kofeinę odradza się również diabetykom, osobom cierpiącym na chorobę Hashimoto oraz oczywiście wszystkim tym, którzy cierpią na nadciśnienie.

Działanie kofeiny – dla kogo zbyt intensywne?

Większości z nas kawa dostarcza pozytywnych wrażeń – to przyjemność wynikająca z samej konsumpcji oraz pożądany wzrost energii. Może się jednak zdarzyć, że zamiast takich odczuć pojawi się złe samopoczucie, duże pobudzenie czy wzrost lęku – to dolegliwości, które mogą wiązać się z dostarczeniem organizmowi kofeiny. W takiej sytuacji warto porzucić zwykłą kawę na rzecz kawy zbożowej.
Autor: Robert Wojtaś