Data publikacji:

Uczulenie na twarzy. Jak rozpoznać i jak leczyć?

Uczulenie na twarzy może wynikać z wielu czynników, a jednym z nich jest alergia skórna. Każdy objaw alergii, zwłaszcza przy ostrym stanie, powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym. Uczulenie na twarzy jest nie tylko nieestetyczne, ale powoduje również objawy, które mogą być dużym dyskomfortem dla chorego.
uczulenie na twarzy

Jakie są objawy uczulenia na twarzy?

Pierwszy objawem uczulenia są czerwone krostki. Wysypka czasami ma postać ropiejących pęcherzy, może się pojawić obrzęk, wysuszenie, łuszczenie, zaczerwienienie, pieczenie, a niekiedy uczucie palenia skóry. Może dojść do spękania i zgrubienia naskórka. Uczuleniu może towarzyszyć ból.

Czerwone plamy na twarzy

Czerwone plamy na twarzy to wynik rozszerzania się naczyń krwionośnych. Mogą pojawić się z wielu względów: w wyniku reakcji alergicznej, nieodpowiedniej pielęgnacji, a czasem są symptomem poważniejszej choroby.

Może być objawem stanu zapalnego, który powoduje miejscowe przekrwienie skóry i tym samym czerwony wykwit, lub powstać w wyniku zmian w naczynkach krwionośnych, czyli tzw. pajączków. Zaczerwienienia skóry często widoczne są w okresie zimowym, kiedy skóra jest przesuszona i narażona na działanie ostrego i zimnego powietrza. Można ją rozpoznać po wyjątkowo cienkiej skórze i jej tendencji do pękania.

Przesuszona skóra, która może być również wynikiem zbyt małej ilości odżywczych składników i wypijanej zalecanej dziennej porcji wody, jest wyjątkowo ściągnięta i swędzi. Podrażniona skóra w takim wypadku lubi się czerwienić. Jeśli czerwone plamy na skórze pojawiają się w okresowo, należy przyjrzeć się swojej diecie oraz pielęgnacji twarzy i całego ciała.

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach (koniecznie niezawierające alkoholu), które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę (odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery) czy mocznik. 

Czerwone plamki na twarzy to również oznaka trądziku różowatego. W pierwszym etapie obiera postać rumienia, który z upływem czasu pokrywają również krostki i grudki. Plamy czerwone na twarzy, które niepoddawane są leczeniu dermatologicznemu, z czasem zaczynają swędzieć oraz szczypać. Suche czerwone plamy na twarzy znajdują się najczęściej w okolicach nosa, brody oraz policzków.

Wysypka na twarzy (kaszka)

Kaszka na twarzy to częsta dolegliwość u osób w każdym wieku. Nie jest to groźne, jednak najtrudniejszym etapem jego rozwiązania jest postawienie diagnozy. Zmiany na skórze tego typu mogą być bowiem wywoływane przez wiele czynników – od alergii, poprzez nietolerancje pokarmowe, aż po nieodpowiednią pielęgnację skóry.

Kaszka na twarzy zazwyczaj występuje na czole, na policzkach lub w okolicy oczu, natomiast na ciele umiejscawia się w różnych obszarach, np. na ramionach, plecach, udach, a także w strefach intymnych. Między innymi od tego, gdzie konkretnie ulokowane są zmiany skórne, zależy diagnostyka i kierunek poszukiwania źródła problemu. Jeśli wysypka w postaci kaszki spowodowana jest alergią, należy ograniczyć przyjmowanie pokarmów dających odczyn alergiczny bądź zaprzestać nakładania preparatów, które uczulają skórę. Z kolei grudki na twarzy mogą ustąpić po dobraniu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych oraz po zabiegach u dermatologa.

Przyczyny kaszki na twarzy

Kaszka powstaje przez zaburzenia hormonalne, nietolerancje pokarmowe lub zablokowanie porów skóry przez komedogenne składniki kosmetyków. 

Chcąc poznać przyczyny drobnych grudek szpecących nam twarz i co za tym idzie, znaleźć skuteczny sposób na ich pozbycie się, musimy dokładnie przyjrzeć się towarzyszącym im objawom. Bo jeżeli oprócz kaszki na twarzy mamy jeszcze zaczerwienioną skórę, a do tego odczuwamy jej uciążliwe swędzenie, to jest duże prawdopodobieństwo, że te zmiany na twarzy są skutkiem uczulenia. Najczęściej taka drobna, swędząca i czerwona wysypka pojawia się przy alergii pokarmowej, a wywołujące ją alergeny to zwykle:
 • mleko,
 • orzechy,
 • cytrusy,
 • kakao i czekolada.

Uczulenie a kaszka na twarzy

Nowoczesne produkty do twarzy zawierają dużo składników odżywczych, ekstraktów roślinnych, witamin, ale również konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Może się okazać, że kaszka na policzkach, z którą właśnie się zmagasz, ma podłoże uczuleniowe. Jeśli w twojej rodzinie wiele osób cierpi na szczególną nadwrażliwość na substancje zawarte w kosmetykach, też jesteś na nie narażona. Najbardziej wrażliwym miejscem jej pojawienia się jest oczywiście twarz. Jeśli aplikujesz preparaty mocno skoncentrowane o wysokich stężeniach, również powinnaś/powinieneś zachować szczególną ostrożność.

Przyczyny alergii na twarzy

Skóra na twarzy jest delikatna i podatna na działanie m.in. czynników zewnętrznych. W większości przypadków uczulenie na twarzy pojawia się wskutek bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą. Może pojawić się wtedy tzw. wyprysk kontaktowy, który jest wynikiem zmiany naturalnego pH skóry i naruszenia jej bariery ochronnej. Wtedy także rozwija się proces zapalny skóry. Do najczęstszych przyczyn powstawania uczulenia na twarzy w postaci zmian skórnych należą:

 • uczulenie na składniki kosmetyków (m.in. pigmenty, konserwanty - w tym phenoxyetanol, lanolinę czy kompozycje zapachowe),
 • alergia słoneczna,
 • uczulenie na środki piorące lub zmiękczające,
 • alergia pokarmowa (często na nabiał, truskawki, czekoladę),
 • sezonowa alergia wziewna na rośliny.
Uczulenie na twarzy może pojawiać się jednak również z powodu stresu czy zmian temperatur, ale też warunków atmosferycznych, jak np. silnego wiatru.

Leczenie uczulenia na twarzy

Jeżeli uczulenie na twarzy nie ustępuje lub powraca z określoną częstotliwością, powinniśmy skonsultować to z dermatologiem, który będzie w stanie ustalić przyczynę jego obecności i tym samym postawić odpowiednią diagnozę. Objawy reakcji alergicznej można złagodzić za pomocą leczenia farmakologicznego. Zwykle w tym celu stosuje się kortykosteroidy oraz leki antyhistaminowe.

Sposób leczenia zależy od rozpoznania postawionego przez lekarza. Niewskazane jest samodzielne podejmowanie prób pozbycia się wykwitów - może to nasilić występowanie zmian, a co gorsza doprowadzić do groźnych powikłań.

Domowe sposoby na złagodzenie uczulenia na twarzy:

 • okłady z herbaty rumiankowej (choć coraz częściej okazuje się, że rumianek może u niektórych osób nasilić reakcję alergiczną),
 • okłady z rozmoczonych płatków owsianych,
 • maseczka z naturalnej glinki o działaniu antybakteryjnym,
 • parówka z dodatkiem olejku herbacianego.
Uczulenie na twarzy pod postacią kaszki głównie występuje na czole. To postać charakterystyczna dla uczulenia o podłożu pokarmowym.


Autorka: Natalia Werbolewska