Data modyfikacji:

Jak działa tlen w sprayu lub w puszce?

Niedotlenienie i duszność to jedynie jedne z licznych wskazań do tlenoterapii. Tlen medyczny jest dostępny w puszce i butli, ale może też być produkowany przez specjalny koncentrator tlenu. Zastanawiasz się, gdzie kupić tlen do oddychania? Poznaj wady i zalety sprayu w puszce. Sprawdź, na czym polega tlenoterapia w domu.

tlen

Dla kogo jest tlen w sprayu?

Producenci zapewniają, że tlen w puszce sprawdzi się zarówno dla osób zdrowych, jak i tych, które chorują przewlekle. Produkt nie może być stosowany przez osoby, które mają otwarte rany w klatce piersiowej lub w niedalekiej przeszłości były operowane w tej okolicy ciała.

Astma, gorączka nieznanego pochodzenia, niewydolność układu krążenia, choroby ucha środkowego także są przeciwwskazaniami do stosowania produktu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem rodzinnym. W takim razie – dla kogo tlen inhalacyjny w aerozolu (w puszce) jest polecany?

 • Dla osób w przypadku omdlenia

Szybkie dostarczenie powietrza ze zwiększonym stężeniem tlenu może pomóc podczas odzyskiwania przytomności. Warto mieć taki tlen w puszce w apteczce w domu lub w samochodzie.

 • Dla sportowców

Producenci zapewniają, że inhalacje tlenem w przypadku zadyszki lub w przerwach między treningami korzystnie wpływają na samopoczucie i przyspieszają proces regeneracji po wysiłku fizycznym.

 • Dla kierowców

Trudno jest pokonać uczucie senności. Tlen inhalacyjny w puszce ma w tym nieco pomóc. Zwiększone stężenie tlenu we wdychanym powietrzu zmniejsza uczucie senności i pomaga w odbudowaniu czujności podczas jazdy.

 • Dla uczniów

Inhalacje tlenem pomagają się skoncentrować.

 • Dla osób przewlekle chorych

Chodzi tutaj nie tylko o osoby z chorobami układu oddechowego, ale też wszystkie osoby otyłe lub ze znaczną nadwagą, które potrzebują więcej tlenu, w porównaniu do osób o prawidłowej masie ciała.

 • Dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub dużo podróżują

Siedzenie przez wiele godzin nie sprzyja prawidłowemu ukrwieniu nóg. Na zdrętwienie czy obrzęki łydek szczególnie narażone są osoby, które podróżują samolotem przez wiele godzin. Inhalacje tlenem mogą skutecznie zapobiegać skutkom siedzącego trybu życia.

Tlen w sprayu – co warto wiedzieć przed zakupem?

Produkt zawiera około 95% skoncentrowanego tlenu. Ma postać aluminiowej puszki. 14-litrowa puszka z tlenem starcza na około 120-140 wdechów. Sprawdzi się, gdy osoba, która stale przyjmuje tlen musi odejść na chwilę od jej stałego źródła tlenu (butli z tlenem lub koncentratora z tlenem).

Jak używać tlen w sprayu?

 1. Umieść maskę lub rurkę z maską do dyszy, która powinna znajdować się na górze puszki.
 2. Umieść maskę na twarzy. Upewnij się, że zarówno nos, jak i usta znajdują się w masce, a ta dobrze przylega do twarzy.
 3. Odbezpiecz puszkę za pomocą przycisku podczas wdechu. Wyłącz przycisk podczas wydechu. Powtarzaj tę czynność kilka – kilkanaście razy lub do wyczerpania zawartości puszki.

Tlen w puszce – gdzie kupić?

Produkt jest dostępny w aptekach internetowych i w internetowych sklepach medycznych. Jaki tlen medyczny kupić? Poznaj oferty i opinie użytkowników porównywarki cen Ceneo.pl.

Tlen w sprayu a koronawirus

Lekarze apelują, by dokonywać świadomych zakupów. Tlenoterapia jest jedną z metod leczenia infekcji płuc spowodowanej koronawirusem (SARS-Cov-2), ale warunkiem jej powodzenia jest ciągły dostęp do tlenu. Pacjent oddycha wówczas powietrzem bogatym w tlen przez całą dobę.

Niestety, tlen w sprayu starcza jedynie na kilka – kilkanaście minut (w zależności od pojemności produktu), co oznacza, że nie jest skuteczny na dłuższą metę w przypadku leczenia COVID-19 ani infekcji układu oddechowego.

Domowe leczenie tlenem – sposoby

Spray w puszce

 • 5-15-litrowa puszka z tlenem starcza jedynie na kilka – kilkadziesiąt minut,
 • nie nadaje się do leczenia chorób przewlekłych,
 • doskonale sprawdzi się w przypadku nagłej utraty przytomności,
 • puszka jest lekka, umożliwia swobodne przemieszczanie się,
 • jest tani – puszka z tlenem 5l kosztuje około 30-50 zł.

Butla z tlenem

 • 10-litrowa butla z tlenem starcza średnio na 130 minut,
 • butla nadaje się do ponownego napełnienia po zużyciu,
 • cena butli z tlenem to około 1200-3000 zł (w zależności od jej pojemności),
 • jest ciężka, wymaga specjalnego wózka, jeśli chcesz się z nią przemieszczać,
 • koszt napełnienia butli z tlenem to około 200-500 zł (w zależności od jej pojemności).

Koncentrator z tlenem

 • może pracować ciągle,
 • jest prosty w obsłudze,
 • jest dostępny w formie stacjonarnej i przenośnej,
 • cena koncentratora z tlenem to około 2000-9000 złotych.

COVID – tlenoterapia czy respirator?

Leczenie niewydolności oddechowej, do której dochodzi na skutek zapalenia śródmiąższowego płuc z powodu infekcji wirusem SARS-CoV-2, polega przede wszystkim na leczeniu objawowym, czyli ustabilizowaniu oddechów pacjenta i zadbaniu o to, by wszystkie komórki ciała pacjenta otrzymywały potrzebny do ich prawidłowego funkcjonowania tlen.

COVID-19 – respirator

Lekarze, w zależności od stanu chorego, podejmują decyzję o podłączeniu go do respiratora, jeśli ten nie może oddychać samodzielnie na tyle, że nie jest w stanie dostarczyć organizmowi potrzebnej ilości tlenu. W takich przypadkach wysiłek oddechowy, jaki podejmuje pacjent, jest na tyle duży, że ten może tracić przytomność. Specjaliści podejmują wówczas decyzję o intubacji i podłączeniu chorego do respiratora, czyli do urządzenia, które będzie mechanicznie wspomagać oddychanie.

COVID-19 – tlenoterapia

Polega na stałym dostarczaniu tlenu pacjentowi przez specjalną maskę lub wąsy (cewnik tlenowy). Ta metoda jest stosowania u pacjentów, którzy są w stanie oddychać samodzielnie i ich stan ogólny nie zagraża ich życiu. Leczenie tlenem chorych na COVID-19 trwa, w zależności od objawów, od kilku do kilkudziesięciu dni. Chory oddycha wówczas powietrzem ze zwiększonym stężeniem tlenu przez całą dobę, także przez noc.