Data publikacji:

Stewia: czym jest i ile ma kalorii? Wady i zalety stosowania


Słodziki zastępujące tradycyjny cukier cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Po stewię czy erytrol sięgają nie tylko diabetycy lub osoby na dietach odchudzających. Kiedyś słodkie zamienniki były trudno dostępne – dziś bez problemu kupimy je w niemal każdym dyskoncie. Na fali tej popularności przyjrzyjmy się więc jednemu z najpopularniejszych słodkich zamienników. Co to jest stewia? Czy każdy może po nią bezpiecznie sięgać? Wyjaśniamy to w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!
stewia

Stewia – naturalny zamiennik cukru


Stewia (Stevia rebaudiana) jest krzewem, który uprawiany jest przede wszystkim na terenach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Roślina ta budzi niemałą sensację za sprawą swoich właściwości. Liście stewiowca bogate są bowiem w cukry, które charakteryzują się zerową kalorycznością. Potencjał krzewu został więc wykorzystany do stworzenia niskokalorycznego słodzika, który będzie dobrą alternatywą chociażby dla aspartamu.

Co to jest stewia? To zatem niskokaloryczny słodzik, stworzony na bazie glikozydów stewiowych, który może mieć powszechne wykorzystanie w kuchni – między innymi jako dodatek do napojów, deserów czy dań przyrządzanych na słodko. Gdy kupujemy gotowe produkty, w skład których wchodzi stewia, spotkamy ją jako: E960. Warto więc zwiększać swoją konsumencką świadomość i pamiętać, że nie każdy dodatek „E” do żywności jest szkodliwy. Bezpieczny słodzik ukryty w formie powyższego symbolu możemy spotkać chociażby w czekoladzie, cukierkach, gumach do żucia, dżemach, płatkach śniadaniowych czy w napojach bezalkoholowych. Gdy sięgamy po stewię w tabletkach, płynie lub proszku, musimy pamiętać jednak, jaka jest jej bezpieczna dawka. Po przeliczeniu na stewiol wynosi ona 4 mg na kilogram masy ciała.

Stewia – kalorie, indeks glikemiczny, składniki odżywcze


Stewia a cukier – każdego zapewne interesuje, jak na tle tradycyjnego słodzidła wypada nasz zamiennik. Kalorie tego naturalnego składnia właściwie nie istnieją. Jego wartość energetyczna wynosi około 2,7 kcal/g. Co więcej – stewia jest również znacznie słodsza od cukru, będziemy jej wykorzystywać znacznie mniej, by uzyskać podobny efekt smakowy. Najważniejszym makroskładnikiem tej rośliny są oczywiście węglowodany.

Cukrzyków oraz osób zmagających się z insulinoopornością ciekawi również inny aspekt związany z analizą stewii. Indeks glikemiczny tej rośliny jest niski. W praktyce oznacza to więc, że osoby korzystające na co dzień z tego słodzika nie będą fundować sobie gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

Dlaczego jeszcze to właśnie ten słodzik pochodzący z natury skradł serca wielu konsumentów? Jeśli chcemy sięgać po naturalne alternatywy dla cukru, które jednocześnie bogate są w składniki odżywcze, to doskonałym wyborem będzie właśnie stawia. Co to za roślina i co dokładnie w sobie kryje?

• W roślinie stewiowca odnajdziemy między innymi potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo czy cynk.

• Stawia stanowi źródło przeciwutleniaczy, takich jak kwasy fenolowe i chlorogenowe.

• Ten słodzik zawiera także śladowe ilości witamin (C, B2 oraz kwas foliowy). 

Właściwości stewii warte poznania


Słodki smak to tylko jedna z właściwości stewii wykorzystywanej w przemyśle spożywczym. Ten naturalny słodzik posiada również inne właściwości, o których warto wspomnieć. Jak jeszcze działa stawia?

• Stewia wykazuje między innymi właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne.

• Wspomaga hamowanie rozwoju infekcji przeciwwirusowych.

• Może przyczyniać się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

• Dzięki zawartości przeciwutleniaczy chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i zmniejsza stres oksydacyjny.

• Spożywana przed posiłkiem zwiększa tolerancję glukozy.

• Chroni zęby przed próchnicą.

• Przeciwdziała otyłości.

Ten naturalny słodzik ma zatem mnóstwo zalet, które pokazują, że warto włączać go do codziennej diety. Dotyczy to w szczególności osób, które faktycznie chcą zmniejszyć podaż kalorii i ilość spożywanego cukru. Często mówi się o tym, że miód oraz syrop klonowy są zdrowszym zamiennikiem cukru. W stwierdzeniu tym nie ma nieprawdy, ale trzeba wziąć pod uwagę, że oba powyższe substytuty cechują się dość wysoką kalorycznością - w przeciwieństwie do stewii! Dla cukrzyków czy osób na diecie odchudzającej lepszym rozwiązaniem będzie więc naturalny słodzik oparty na glikozydach stewiowych.

Stewia – wady, przeciwwskazania, skutki uboczne


Czy stewia ma w takim razie jakieś wady? W tym miejscu należy wspomnieć o jej dwóch substancjach antyodżywczych. W tym naturalnym słodziku znajdziemy bowiem garbniki oraz kwas szczawiowy. Jeśli będziemy spożywać je w nadmiernych ilościach, to możemy przyczynić się do obniżenia wchłaniania niektórych składników pokarmowych – ze szczególnym uwzględnieniem wapnia. Trzeba pamiętać jednak, że dotyczy to sytuacji ekstremalnych. Gdy zachowamy rozsądek i będziemy przyjmować bezpieczną ilość słodzika, nie powinniśmy obawiać się niepożądanego działania stewii. Skutki uboczne w trakcie nadmiernego stosowania tego zamiennika cukru mogą uderzyć także w nasz układ pokarmowy. Nadmiar glikozydów stewiowych może objawiać się wzdęciami, biegunkami lub zaparciami.

Czy każdy może spożywać stewię? Przeciwwskazania do stosowania stewii to:

• występowanie reakcji alergicznych;

• niskie ciśnienie tętnicze krwi;

• zaburzenia rytmu serca.

Warto pamiętać więc, by decyzję o całkowitej zamianie cukru na stewię skonsultować z lekarzem. Powinni zrobić to nie tylko diabetycy, ale też osoby zdrowe, które chcą zmienić swoje nawyki dietetyczne.

Stewia w płynie, tabletkach, w proszku – każda forma tego słodzika znajduje swoich zwolenników. Ten naturalny zamiennik cukru wykorzystamy, gdy chcemy jednocześnie zadbać o słodki smak deserów przy jednoczesnym ograniczeniu ich kaloryczności! Nie zapominajmy też o zasadzie złotego środka w diecie – to ona pozwoli wprowadzić balans i harmonię na naszych talerzach.
Autor: Anna Mlonka