Data publikacji:

Sprawdzone sposoby na naczynka. Domowe metody

Walczysz z popękanymi naczynkami? Nie jesteś na przegranej pozycji! Istnieje wiele domowych metod oraz skutecznych kosmetyków, dzięki którym uporasz się z tym problemem i zapobiegniesz powstawaniu pajączków. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na naczynka!
sposoby na naczynka

Pękające naczynka na twarzy – przyczyny

Popękane naczynka na twarzy i nogach to zmora wszystkich posiadaczek cery naczynkowej. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Często jest to kwestia predyspozycji genetycznych, jednak pewne zachowania i używanie niewłaściwych kosmetyków mogą osłabiać naczynia krwionośne i powodować powstawanie pajączków. Częstym problemem są również pękające naczynka w nosie. W artykule opisujemy skuteczne domowe sposoby na naczynka.

Pękające naczynka na twarzy mogą być wynikiem ekspozycji na promieniowanie UV, a także działania mrozu lub wysokich temperatur na skórę. Czasem przyczyną są choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie czy nawet infekcje wirusowe. Częstym powodem pękania naczynek jest stosowanie drażniących peelingów gruboziarnistych oraz wyciskanie pryszczy. Jeśli masz cerę naczynkową, nigdy nie wyciskaj niedoskonałości, gdyż może to powodować powstawanie pajączków.

Pękanie naczynek mogą powodować także niektóre leki (np. sterydy), a nawet niewłaściwa dieta. Spróbuj dowiedzieć się, jaka jest przyczyna w twoim przypadku i wyeliminować problematyczne zachowania oraz czynniki.

Sprawdzone sposoby na naczynka – zasady pielęgnacji

Zanim zaczniesz stosować domowe sposoby na popękane naczynka, musisz poznać podstawowe zasady pielęgnacji, dzięki którym pajączki będą rzadziej się pojawiać. Przede wszystkim unikaj gorących kąpieli i mycia twarzy gorącą wodą. Zrezygnuj z chodzenia do solarium i zawsze stosuj krem do twarzy z filtrem SPF 50 – nie tylko latem. Natomiast zimą pamiętaj o ochronie skóry przed mrozem, stosując tłusty krem do twarzy.
Podczas mycia twarzy staraj się nie pocierać skóry zbyt mocno. Nie stosuj agresywnych peelingów, które mogą powodować pękanie naczynek. Zamiast scrubów sięgaj po delikatne peelingi enzymatyczne. Jeśli borykasz się z pękającymi naczynkami na nogach, również zrezygnuj ze stosowania gruboziarnistych scrubów do ciała. Ponadto nie powinnaś zbyt często chodzić na obcasach ani wybierać się do sauny.

Sprawdzone sposoby na naczynka – jakie składniki?

Sprawdzone sposoby na naczynka obejmują stosowanie produktów, które mają działanie rozjaśniające, zmniejszające rumień oraz wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. W kosmetykach oraz domowych specyfikach sprawdzą się następujące składniki:
  • witamina C – wzmacnia naczynia krwionośne i rozjaśnia cerę,
  • witamina K – odpowiada za krzepliwość krwi, hamuje krwawienia i uszczelnia naczynka,
  • rutyna – uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne,
  • kasztanowiec – zawiera escynę, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega ich rozciąganiu,
  • oczar wirginijski – wzmacnia naczynka i redukuje zaczerwienienie,
  • witamina B3 – poprawia krążenie i zmniejsza zaczerwienienia,
  • miłorząb – wzmacnia naczynka i korzystnie wpływa na krążenie,
  • ruszczyk – wzmacnia elastyczność naczyń i zmniejsza ich widoczność, redukuje zaczerwienienia,
  • kwas laktobionowy – łagodnie złuszcza skórę, wzmacnia naczynka i zmniejsza widoczność pajączków,
  • diosmina – zwiększa napięcie naczyń krwionośnych i uszczelnia je.

Popękane naczynka na twarzy – skuteczne kosmetyki

Najskuteczniejszym domowym sposobem na pękające naczynka na twarzy jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Dobra pielęgnacja powinna opierać się na kilku głównych filarach – oczyszczaniu, tonizowaniu, odżywianiu i nawilżaniu.

Najpierw zajmijmy się oczyszczaniem. Jeśli masz cerę naczynkową, sięgaj po delikatne żele myjące bądź pianki przeznaczone do skóry tego typu. Powinny być łagodne i nie wywoływać podrażnień. Do demakijażu natomiast używaj mleczka lub płynu micelarnego. Nie pocieraj mocno twarzy podczas zmywania make-upu, tylko delikatnie ją masuj
Gdy już oczyścisz skórę, przetrzyj ją tonikiem przeznaczonym do cery naczynkowej. Powinien zawierać witaminę C, ekstrakty roślinne, kwas laktobionowy bądź inne składniki wzmacniające naczynia krwionośne. Następnie zaaplikuj serum o bogatym składzie. To niezwykle skuteczny domowy sposób na popękane naczynka na twarzy. Na koniec nałóż krem nawilżający, natomiast raz w tygodniu wykonuj peeling lub maseczkę, np. z dodatkiem enzymów, różowej glinki czy też innych dobroczynnych składników..

Domowe sposoby na pękające naczynka na twarzy

Jakie są domowe sposoby na pękające naczynka na twarzy? Pamiętaj o tym, aby nie trzeć skóry, nie wykonywać agresywnych peelingów i chronić cerę przed mrozem i słońcem. Aby wzmocnić naczynka, możesz przyrządzić tonik DIY z dodatkiem natki pietruszki oraz cytrusów, które to składniki są bogate w witaminę C.

Inną opcją jest łagodzący kompres z naparu ziołowego. Możesz wykorzystać ziele kasztanowca, rumianek czy też ziele ruszczyka. Zadbaj również o zdrową dietę bogatą w witaminę C, witaminy z grupy B oraz inne ważne składniki. To, co jemy, wpływa nie tylko na naszą wagę, lecz także na samopoczucie oraz stan skóry!

Domowe sposoby na popękane naczynka na nogach

Zmagasz się z popękanymi naczynkami na nogach? Istnieją domowe sposoby, które pomogą ci uporać się z tą dolegliwością. Ulgę przyniosą ci okłady z babki lancetowatej, kasztanowca czy też arniki. Warto sięgać po preparaty zawierające rutynę, escynę czy też witaminę K (w przypadku jej niedoborów). Jeśli oprócz popękanych naczynek dokucza ci także opuchlizna nóg, spróbuj odpoczywać z nogami w górze, stosować zimne kąpiele lub nosić specjalne pończochy uciskowe. Jeżeli jednak na twoich nogach powstają duże, widoczne żylaki lub towarzyszą ci dolegliwości bólowe, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.
Autorka: Olga Wacholc