Data modyfikacji:

Sposoby na bezsenność. Jak radzić sobie z bezsennością?

Bezsenność jest coraz powszechniejszą przypadłością. Komu nie zdarzyła się kiepsko przespana noc? Sporadyczne problemy ze zmrużeniem oka na ogół nie powinny dawać powodów do niepokoju. Jeśli jednak codzienne zasypianie przeradza się w walkę o choć chwilową drzemkę, nie należy tego bagatelizować. Na początku warto przyjrzeć się potencjalnym przyczynom, które towarzyszą problemom z zasypianiem, a także poznać sposoby na bezsenność, przywracające senną równowagę.

bezsenność

Powody bezsenności – co kryje się za nieprzespaną nocą?

Sen tworzy jeden z najważniejszych filarów zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Kiedy jesteśmy wypoczęci, wzrasta odporność i znacząco poprawiają się nasze funkcje poznawcze. Roli nocnej regeneracji nie warto więc bagatelizować. Zrelaksowany organizm znacznie lepiej radzi sobie ze stresem oksydacyjnym oraz skutecznie zwalcza wolne rodniki. Jakie sposoby na bezsenność będą dobrze dobrane, jeśli z nocnego wypoczynku chcemy czerpać to, co najlepsze? Nim je przedstawimy, warto z bliska poznać przyczyny, które towarzyszą problemom z zaśnięciem.

Powody bezsenności mogą być różnorodne – wiele zależy od tego, z jakim jej rodzajem zmagamy się wieczorami. Wyróżniamy:

  • bezsenność przygodną: trwa najczęściej do kilku nocy; 
  • bezsenność krótkotrwałą: pojawia się na przestrzeni kilku tygodni; 
  • bezsenność przewlekłą: obejmuje co najmniej miesiąc regularnych problemów;

Co powinno wzbudzić nasz szczególny niepokój? Bezsenność, która pojawia się co najmniej kilka razy w tygodniu przez minimum miesiąc. I nie dotyczy to wyłącznie niemożności zmrużenia oka wieczorem. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, narzekają często na przedwczesne wybudzenie – także w nocy. Jakie mogą być jednak powody bezsenności?

  • Częste podróże i zmiany stref czasowych 
  • Emocjonujące wydarzenia 
  • Długotrwały stres 
  • Zaburzenia lękowe 
  • Depresja 
  • Nadciśnienie tętnicze 
  • Inne schorzenia

Jeśli zmagamy się z bezsennością, spróbujmy obserwować swój organizm i przeanalizować wydarzenia, potencjalnie wpływające na problemy ze snem. Gdy domowe sposoby zawiodą, nie ma co zwlekać. Warto udać się do lekarza, który zadba o prawidłowy proces diagnozy naszego schorzenia i odpowie na pytanie, jak leczyć bezsenność.

Domowe sposoby na bezsenność

Każdy, kto choć kilka razy nie mógł zasnąć, zastanawiał się zapewne, czy istnieje jakiś cudowny sposób na bezsenność. Nie można liczyć na magiczne rozwiązanie problemu, ale na początku trzeba zadbać o podstawy, czyli o higienę snu! Jakie nawyki wpłyną na smaczny i zdrowy sen? Kilka prostych trików sprawi, że naszym utrapieniem nie będzie już bezsenność. Sposoby, które mogą pomóc, prezentujemy poniżej.

1. Postaw na aktywność fizyczną

Jeśli nie możesz zasnąć, zastanów się, czy w ciągu dnia nie masz zbyt mało ruchu. Nie musisz fundować sobie intensywnych treningów, by poprawić jakość snu. Pamiętaj jednak, by ćwiczenia wykonywać najpóźniej do trzech godzin przed wypoczynkiem.

2. Wybierz lekką kolację.

Ostatni posiłek w ciągu dnia, który zjadasz, powinien być wartościowy i bogaty w składniki odżywcze. Zrezygnuj z tłustych potraw i wysoko przetworzonych dań. Unikaj również alkoholu – lampka wina wypita przed snem być może ułatwi zaśnięcie, ale twój wypoczynek nie będzie wtedy najlepszy pod względem jakości, nie jest to więc najlepszy sposób na bezsenność.

3. Co na bezsenność? Komfortowe miejsce wypoczynku.

Pamiętaj, jak ważną rolę odgrywa miejsce, w którym sypiasz. Przed nocnym wypoczynkiem przewietrz więc pomieszczenie i staraj się, by temperatura w sypialni nie przekraczała 20-21 stopni Celsjusza. Staraj się wypoczywać również w łóżku, które w pełni dostosowane jest do potrzeb twojego ciała.

Przed zaśnięciem nie korzystaj z telefonu, tabletu czy komputera, które wydzielają niebieskie światło i utrudniają produkcję melatoniny. Ogranicz dopływ stresujących informacji i skup się na relaksie.

4. Zadbaj o regularny sen

Nie każda praca pozwala na regularne zasypianie. Jeśli jednak masz taką możliwość, staraj się kłaść do łóżka w miarę o stałych porach. Nie zapomnij również o dostosowaniu ilości snu do indywidualnych potrzeb. Możemy przyjąć, że komfortowym przedziałem będzie 6-8 godzin poświęconych na sen.

Co zrobić, jeśli kładziesz się do łóżka i po 15 minutach wciąż nie zasypiasz? Nie przekręcaj się z boku na bok. Wstań i zajmij myśli czymś relaksującym. Poczytaj książkę, porozwiązuj krzyżówki, sięgnij po kolorowanki dla dorosłych. Co na bezsenność będzie więc najlepsze? Skierowanie myśli na inne tory niż niemożność zaśnięcia. Spokojna muzyka, kontrolowanie oddechu czy techniki relaksacyjne –dzięki nim spróbujesz obniżyć poziom napięcia przyczyniający się do bezsenności. 

Jak radzić sobie z bezsennością?

Dbasz o higienę snu, a mimo to wciąż dręczą cię problemy z zasypianiem i w nocy nie możesz zmrużyć oka? Zastanawiasz się, jak radzić sobie z bezsennością nim udasz się do specjalisty? Wieczorem – zamiast tradycyjnej herbaty – wypij odprężające, ziołowe napary. Wybieraj melisę, kojącą lawendę czy rumianek.

Spożywaj również produkty bogate w tryptofan – aminokwas pobudzający szyszynkę do wydzielana melatoniny, czyli hormonu snu. Zaproś więc na swój talerz jeżyny, truskawki, chudy drób, jaja czy nabiał.

Pamiętaj – jeśli domowe sposoby na bezsenność zawiodą, udaj się do lekarza. To on wesprze prawidłowy proces diagnozy problemów, które towarzyszą niekomfortowemu zasypianiu, a także zaplanuje odpowiednie leczenie. Przyczyn bezsenności nie należy bowiem bagatelizować, bo jedynie wartościowy wypoczynek pozwoli na doskonałe radzenie sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

Autorka: Anna Mlonka