Data modyfikacji:

Skórki przy paznokciach: jak o nie dbać?

Piękne dłonie to wizytówka kobiety. Niestety zdarza się, że ich wygląd niszczy pewien drobiazg – suche skórki przy paznokciach. Dlaczego skórki wysuszają się, pękają, bolą i swędzą? Jak o nie zadbać, by nie rosły na nowo i nie szpeciły naszych delikatnych dłoni? Oto krótki przewodnik, jak zadbać o skórki przy paznokciach. 
skórki przy paznokciach

Suche, pękające i twarde skórki przy paznokciach – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn tego, że skórki przy paznokciach grubieją, robią się suche i zaczynają się zadzierać – zazwyczaj jednak problem tkwi w popełnianych przez nas błędach. Oto najważniejsze z nich:
  • używanie niewłaściwego zmywacza do paznokci – np. tego z acetonem (skórkom szkodzi także ściąganie hybrydy właśnie za pomocą acetonu),
  • wykonywanie manicure w sposób niewłaściwy, czyli zupełne ignorowanie skórek i skupianie się tylko na paznokciach,
  • obgryzanie paznokci i skórek – to główna przyczyna tzw. „zadziorów”,

  • wykonywanie prac domowych bez używania rękawiczek (detergenty bardzo wysuszają dłonie),
  • wycinanie skórek specjalnymi cążkami albo wycinarką, co prowadzi też do uszkodzenia macierzy,
  • zapominanie o codziennym nawilżaniu dłoni, przez co skóra ulega przesuszeniu.

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jakiej witaminy brakuje, gdy pękają skórki przy paznokciach. Rola właściwego odżywiania rzeczywiście ma tu pewne znaczenie (ale nieco mniejsze niż odpowiednia pielęgnacja). Jeżeli więc pragniesz wesprzeć organizm w walce z upartymi, pękającymi i bolesnymi skórkami, to powinnaś włączyć do diety składniki zawierające witaminy E, A oraz B. 

Jak zadbać o skórki przy paznokciach?

Twoje skórki przy paznokciach wcale nie muszą szpecić twoich dłoni – przy odpowiedniej pielęgnacji staną się dyskretne, delikatne i nawilżone. Oto kilka ważnych wskazówek. 

1. Zapomnij o pytaniu: „jak wyciąć skórki przy paznokciach?”

Suche skórki przy paznokciach niemal prowokują, by sięgnąć po wycinarkę albo cążki i pozbyć się ich kilkoma zgrabnymi ruchami. I rzeczywiście – gdy są już bardzo zaniedbane, najlepiej właśnie w taki sposób zrobić z nimi porządek. Ale pamiętaj, że po wycinaniu skórki wyrastają jeszcze grubsze. Regularnie używając wycinarki, nigdy nie pozbędziesz się problemu – zawsze po 3 tygodniach będziesz musiała sięgnąć po narzędzie. Zrób to zatem ostatni raz i wyrzuć cążki, aby cię nie kusiły.

2. Zacznij odsuwać skórki drewnianym patyczkiem

Skoro nie cążkami, to jak usuwać skórki przy paznokciach? Istnieje tylko jedna dobra na to metoda – musisz nauczyć się je odsuwać. Aby stało się to możliwe, gdy skórki są suche i twarde, musisz je najpierw posmarować specjalnym żelem zmiękczającym. Po kilku minutach weź w dłoń drewniany patyczek z płaską końcówką i zacznij delikatnie odsuwać skórki. Jeżeli nie dopuścisz do ich silnego przerostu i przesuszenia, to powinno się udać.


Przeczytaj także: Najczęstsze problemy z paznokciami


3. Zacznij stosować preparat witaminowy

Jeżeli podejrzewasz, że może brakować ci witamin, ale żyjesz w ciągłym biegu i nie masz czasu na modyfikacje w diecie, to sięgnij po sprawdzony preparat witaminowy dla kobiet. Zrób to zwłaszcza, jeżeli masz zadzierające skórki przy paznokciach. Brak witamin może utrudnić ich pielęgnację.

4. Stosuj kapsułki z witaminami

Aby twoje skórki przy paznokciach były piękne i nawilżone, musisz odpowiednio je nawilżać. Poza codziennym stosowaniem kremu nawilżającego (miej go zawsze pod ręką), używaj specjalnych kapsułek z witaminą A i E. Jeśli będziesz je regularnie aplikować na noc, to szybko zauważysz efekty. 

5. Sprzątaj w rękawiczkach ochronnych

Chociaż na opakowaniach detergentów można znaleźć informację, że są one „przyjazne dla skóry”, to nie jest to do końca prawda – płyny i środki myjące wysuszają naskórek. Dlatego zawsze, kiedy zmywasz naczynia czy ogólnie sprzątasz, zakładaj rękawice ochronne.