Data publikacji:

Siemię lniane na żołądek: jak stosować?

Siemię lniane jest zaliczane do superfoods, czyli żywności o wysokiej zawartości cennych składników odżywczych. Jego właściwości i działanie są szczególnie pomocne w przypadku osób zmagających się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Dlaczego warto stosować siemię lniane na żołądek, jak je przygotować i kiedy pić? Podpowiadamy!
siemie lniane

Dlaczego warto stosować siemię lniane na żołądek?

Bez względu na to, czy chcesz schudnąć, wspomóc leczenie chorób układu pokarmowego, czy zadbać o swoją skórę i włosy – włączenie siemienia lnianego do codziennej diety jest doskonałym pomysłem. Nasiona lnu zawierają bogactwo składników odżywczych, dzięki czemu zyskały miano polskiego superfood.
Co kryje się w siemieniu lnianym, które pomaga na żołądek, nadkwasotę, a nawet problemy z cholesterolem? Przede wszystkim błonnik pokarmowy, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego metabolizmu oraz uniknięcia problemów z zaparciami. To również on odpowiada za wiązanie treści pokarmowych w jelicie, co pomaga w łagodzeniu biegunek.
Dodatkowo siemię lniane zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, A, C, D, E i K oraz antyoksydanty – lignany mające pozytywny wpływ na ludzki układ hormonalny. W nasionach lnu znajdziesz również bogactwo minerałów: selen, magnez, potas, żelazo, cynk, fosfor czy sód.

Kto powinien pić siemię lniane na żołądek?

Siemię lniane jest polecane osobom zmagającym się z dolegliwościami żołądkowymi i jelitowymi. Dzięki niemu usprawnisz metabolizm, ochronisz się przed biegunkami i zaparciami, a także pozbędziesz się ewentualnych złogów. W niektórych przypadkach siemię lniane może również łagodzić ból związany z chorobami układu pokarmowego i objawy ZJD (zespołu jelita drażliwego).

Siemię lniane – jak przygotować prozdrowotną miksturę na żołądek

Chcesz zacząć pić siemię lniane i nie wiesz, jak je przygotować? Na żołądek najlepszy będzie tzw. glutek lniany. W tym celu wystarczy wsypać do kubka jedną łyżkę siemienia, a następnie zalać go do pełna wrzącą wodą. Wymieszaj całość dokładnie, poczekaj, aż ostygnie, a następnie wypij.
Jeśli pijesz siemię lniane na nadkwasotę lub problemy z żołądkiem, to najlepszym pomysłem będzie spożywanie go rano na czczo. W ten sposób wywar zadziała osłonowo na układ pokarmowy.

Pozostałe zastosowanie siemienia lnianego

Jak się okazuje, siemię lniane jest dobre nie tylko na żołądek czy nadkwasotę. Nasiona lnu znalazły także swoje zastosowanie w pielęgnacji włosów, paznokci i skóry. Jeśli chcesz skorzystać z ich cennych właściwości, to przygotuj domową odżywkę lub zaparz siemię, a następnie dodaj je do relaksującej kąpieli. Bez obaw możesz także stosować je jako maseczkę na twarz.
Siemię lniane jest również polecane kobietom w trakcie menopauzy. Jak to możliwe? Jak się okazuje, zawarte w nim lignany pomagają w łagodzeniu dokuczliwych i często nieprzyjemnych objawów okresu przekwitania.
Nasiona lnu równie świetnie sprawdzają się u osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, a tym samym wspomagają profilaktykę chorób układu krążenia i serca. To wszystko dzięki wysokiej zawartości błonnika.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania siemienia lnianego?

Mamy dobrą wiadomość – stosowanie siemienia lnianego na żołądek jest bezpieczne, a lista ewentualnych przeciwwskazań dość krótka. Zrezygnować z niego powinny przede wszystkim osoby, u których stwierdzono alergię na nasiona lnu.
Jeśli zmagasz się z chorobami zapalnymi, przed rozpoczęciem stosowania siemienia lnianego skonsultuj się ze swoim lekarzem. Podobnie jest w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią. Z kolei osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny całkowicie wyeliminować nasiona lnu ze swojej diety.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.