Data modyfikacji:

Siemię lniane na włosy: jakie przynosi korzyści?

Czy wiesz, że nie potrzebujesz drogich kosmetyków do prawidłowej pielęgnacji swoich włosów? Z powodzeniem możesz sięgać po znane i cenione od lat sposoby, które chętnie wykorzystywały nasze babcie.

Jednym z nich jest stosowanie siemienia lnianego na włosy – złote nasiona sprawią, że twoje kosmyki staną się mocniejsze i zdrowsze. Sprawdzamy, jak działa i jakie daje efekty wykorzystanie siemienia lnianego na włosy!

siemię lniane

Dlaczego warto stosować siemię lniane na włosy?

Siemię lniane to przede wszystkim bogactwo błonnika, lignanów i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, których nie może zabraknąć w twojej diecie.

Ziarna zawierają także mnóstwo wapnia, magnezu, cynku i żelaza oraz witamin z grupy B, C, D, E i K, których włosy potrzebują do wzrostu i zachowania zdrowego wyglądu.

Cenna dawka składników odżywczych, witamin i minerałów sprawia, że zdecydowanie warto włączyć siemię lniane do codziennej jadłospisu, w szczególności, gdy chcesz zadbać o swoje kosmyki.

Siemię lniane można stosować nie tylko na włosy, aby sprawić, że staną się gęste, błyszczące i mocne.

Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie tzw. kisielu, wpłyniesz także pozytywnie na swój metabolizm, a także ochronisz organizm przed wieloma chorobami.

Sprawdź także jak dbać o włosy innymi sposobami.

Jak działa siemię lniane na włosy?

Zastanawiasz się, jak działa regularne stosowanie siemienia lnianego na włosy? Oto lista kilku właściwości, dzięki którym twoja fryzura zmieni się nie do poznania! Ziarna lnu:
  • nadają kosmykom jedwabistą miękkość oraz sprawiają, że stają się bardziej puszyste,
  • nawilżają zarówno pasma na całej długości, jak i skórę głowy,
  • pomagają w walce z rozdwojonymi końcówkami,
  • przyspieszają wzrost włosów,
  • działają łagodząco na podrażnienia,
  • zapobiegają przetłuszczaniu się skóry głowy,
  • podkręcą naturalny skręt kosmyków.

Kto powinien stosować siemię lniane na włosy?

Siemię lniane można stosować na każde włosy, bez względu na ich typ. W takiej formie sprawdzi się jako dodatek do codziennej pielęgnacji.

Jednak niektóre kobiety powinny zdecydowanie rozważyć wprowadzenie maseczek z nasion lnu lub regularne spożywanie kisielu.

W szczególności są to właścicielki fryzury, która jest widocznie zniszczona i przesuszona. Siemię lniane okaże się również pomocne, jeśli zmagasz się z rozdwojonymi końcówkami.

Jeśli do niedawna nie wyobrażałaś sobie dnia bez prostownicy, suszarki lub lokówki, to zdecydowanie warto sięgnąć po siemię lniane. W końcu wysokie temperatury mają negatywny wpływ na zdrowie i wygląd kosmyków.

Podobnie jest w przypadku osób, które próbują walczyć z nadmiernym i szybkim przetłuszczaniem się włosów lub regularnie farbują pasma.

Jak stosować siemię lniane na włosy?

Decydując się na wypróbowanie cennych właściwości siemienia lnianego na włosy, masz dwie możliwości – włączenie go do codziennej diety lub przygotowanie domowych kosmetyków do pielęgnacji kosmyków. Zacznijmy od pierwszej opcji.

Świetnym pomysłem jest spożywanie codziennie tzw. kisielu z nasion lnu. Wystarczy, że zalejesz łyżkę zmielonego siemienia wrzątkiem i poczekasz, aż ostygnie.

Tak przygotowaną mieszankę najlepiej pić na czczo – dzięki temu zadbasz również o swój układ pokarmowy.

Dobrym sposobem na włączenie nasion lnu do codziennej diety jest dodawanie go np. do sałatek i różnych przekąsek. Możesz również zastąpić siemieniem jajka w domowych wypiekach. W efekcie zadbasz o kondycję swoich włosów w smaczny i słodki sposób.

Co powiesz na połączenie siemienia lnianego z jogurtem i owocami? Taka mieszanka sprawdzi się doskonale w roli deseru lub przekąski, jednocześnie dostarczając twojemu organizmowi cennych minerałów i witamin.

Wystarczy, że zmieszasz łyżkę nasion lnu z ulubionym jogurtem i np. truskawkami czy jagodami. Całość możesz także zmiksować.

Domowe kosmetyki z siemieniem lnianym w roli głównej

Sądzisz, że picie siemienia lnianego na włosy nie jest dla ciebie? Nie ma problemu! Możesz także wykorzystać złote ziarna do przygotowania maseczki. W tym celu należy zalać wrzątkiem około ¼ szklanki siemienia.

Wystarczy, że woda będzie je delikatnie przykrywać – nie musisz nalewać płynu do pełna. Całość pozostaw na kilka minut. W tym czasie ziarna napęcznieją i powstanie maseczka o żelowej konsystencji.

Gdy mieszanka ostygnie, rozprowadź ją równomiernie na głowie i pasmach na całej długości, a następnie pozostaw na około 45 minut. Po upływie tego czasu spłucz wszystko dokładnie. Czynność powtarzaj przynajmniej raz w tygodniu.

Połączenie wody z siemieniem lnianym możesz również wykorzystać jako odżywkę bez spłukiwania – w tym celu dolej po prostu więcej wrzątku, aby mieszanka miała rzadką konsystencję.

Świetnym pomysłem jest również zastosowanie oleju lnianego. Zabieg nazywany olejowaniem jest nie tylko łatwy i szybki, ale także gwarantuje doskonałe efekty. Czego potrzebujesz?

Wystarczą około 2 łyżki oleju, które należy podgrzać w małym garnku. Gdy stanie się już dość płynny, wmasuj go delikatnie w skórę głowy, a resztę rozprowadź równomiernie na całej długości włosów.

Gdy skończysz aplikację oleju lnianego na włosach, nałóż na głowę ciepły ręcznik i pozostaw na około 30 minut.

Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli wzmocnisz działanie letniego materiału dodatkowym podmuchem gorącego powietrza, np. suszarką. Na zakończenie umyj dokładnie włosy i nałóż ulubioną odżywkę.

Siemię lniane na włosy – efekty

Nie wiesz, czy siemię lniane na włosy daje widoczne efekty? Potwierdzają to opinie setek kobiet, które chętnie dzielą się swoimi metamorfozami w internecie. Minimalny czas stosowania złotych nasion to miesiąc.

Po 4 tygodniach z pewnością zauważysz widoczne wzmocnienie kosmyków, które powinny stać się gładkie, elastyczne, mocne i pełne blasku. Co więcej, z pomocą siemienia lnianego nawilżysz również skórę głowy i przyspieszysz wzrost włosów!

Autorka: Katarzyna Wendzonka