Data publikacji:

Czy można stosować rumianek w ciąży?

Ziołowe napary to naturalny sposób na pozbycie się wielu kłopotów zdrowotnych, poprawę samopoczucia i odporności. Niestety, nie każde z ziół nadaje się do stosowania przez kobiety ciężarne. To, co w normalnych warunkach jest zdrowe, w ciąży może okazać się szkodliwe dla mamy i dziecka. Jak to jest z rumiankiem? Czy rumianek w ciąży jest bezpieczny?

rumianek w ciąży

Przeczytaj również: Pokrzywa w ciąży - czy można ją stosować?

Czy można pić rumianek w ciąży?

Rumianek należy do ziół najczęściej polecanych przyszłym mamom. Udowodniono, że ma bardzo korzystny wpływ na narządy rozrodcze, łagodzi ból sutków oraz mdłości, a także pomaga w leczeniu infekcji dróg moczowych, na które często uskarżają się ciężarne. Picie herbaty rumiankowej w ciąży to sposób stosowany od pokoleń. Jakie zalety przypisuje się słynnemu naparowi?

Rumianek w ciąży – na co pomaga?

Lista atutów rumianku jest długa. Roślina ta znana jest przede wszystkim z działania łagodzącego i przeciwzapalnego. Wiele osób sądzi, że pozytywne działanie tej popularnej na łąkach rośliny odczują również kobiety spodziewające się dziecka. W takim razie, na co pomaga rumianek?
  • Rumianek w ciąży na poranne mdłości
Nudności to częsty problem kobiet ciężarnych. Pojawiają się zwłaszcza w pierwszym trymestrze, w godzinach porannych. Jeśli mdłości to także twój kłopot, napar z rumianku na pewno przyniesie ci ulgę.
  • Rumianek w ciąży na zaparcia
Innym kłopotem, z którym boryka się niejedna przyszła mama, są ciążowe zaparcia. Pijąc herbatę z rumianku, delikatnie pobudzisz jelita do pracy.
  • Bolesność sutków? Pij rumianek
Rumianek doskonale łagodzi bolesność sutków, która pojawia się w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Jeśli ból w piersiach jest nie do zniesienia, zacznij pić rumiankowe napary. Na pewno zauważysz różnicę.
  • Przeciwzapalny rumianek na infekcje dróg moczowych
Zapalenie dróg moczowych to schorzenie, na które ciężarne są bardzo podatne. Rumianek to naturalny sposób na leczenie tego problemu, ponieważ ma działanie przeciwzapalne. Ponadto możesz sięgnąć po niego w razie wystąpienia infekcji intymnych.

Czy wolno pić rumianek w ciąży? Bądź ostrożna!

Pamiętaj, że z ziołami w ciąży należy postępować uważnie. Jeśli chcesz zacząć pić rumiankową herbatę, najpierw skonsultuj ten pomysł z lekarzem prowadzącym twoją ciążę. To jego zdanie powinno być w tym wypadku decydujące. Musisz wiedzieć, że pomimo udowodnionych zalet stosowania rumianku, wielu ginekologów zabrania swoim pacjentkom stosowania go w ciąży.

Wielu specjalistów twierdzi, że zioło to nie zostało dostatecznie przebadane pod względem bezpieczeństwa. Ponadto przeciwzapalne działanie rumianku może mieć negatywny wpływ na pracę serca płodu.

Jeśli twój lekarz zgodzi się na to, abyś zażywała rumianek, pozostaje kwestia dziennej dopuszczalnej dawki. Rumianek w ciąży – ile razy dziennie? Lekarze rekomendujący rumianek w ciąży zazwyczaj polecają stosować maksymalnie jedną filiżankę w ciągu dnia.

Mięta, melisa, koper włoski – zioła bezpieczne w ciąży

Pamiętaj, że istnieje sporo innych ziół, które są bezpieczne dla przyszłych mam. Jednym z nich jest mięta pieprzowa, polecana m.in. na poranne mdłości.
Problemy trawienne w ciąży możesz zwalczać za pomocą kopru włoskiego . Ciążową bezsenność pomoże ci pokonać herbatka z melisy.

Rumianek w ciąży stosuj z głową

Pamiętaj, że zażywanie wszelkich ziół w ciąży powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Każda roślina, podobnie jak lek, może zadziałać specyficznie na konkretny organizm. Jeśli twój lekarz zgodzi się na stosowanie rumianku w ciąży, pamiętaj, aby pić go zgodnie z jego zaleceniami.
Autorka: Joanna Stanuch