Data publikacji:

Pokrzywa w ciąży - czy można ją stosować?

Po otrzymaniu informacji o ciąży, kobieta musi zmienić wiele swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Jedne z najważniejszych zmian dotyczą diety – pojawia się sporo produktów wskazanych, ale i zakazanych. Częste kontrowersje wywołuje zażywanie ziół przez przyszłe mamy. Czy jedno z najpopularniejszych – pokrzywa w ciąży – okaże się bezpieczne dla matki i dziecka?

pokrzywa w ciąży

Przeczytaj również: Czystek: właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie

Czy można pić pokrzywę w ciąży?

Jeśli lubisz pokrzywę, mamy dla ciebie dobre wieści – nie musisz z niej rezygnować w ciąży. To zioło jest bezpieczne dla mamy i płodu, a ponadto pomaga pozbyć się wielu ciążowych dolegliwości. Ale po kolei. Co sprawia, że pokrzywa w ciąży jest zalecana przez niejednego lekarza?

Pokrzywa to roślina bogata w mikroelementy, takie jak żelazo, potas, sód oraz siarka. Znajdziesz w niej również sporo witaminy C, witaminy K oraz B2, a także cenne fitosterole.

Wszędobylska, często niedoceniana roślina to prawdziwy sposób na zdrowie. Z jej działania skorzysta niemal każda przyszła mama.

Herbata z pokrzywy w ciąży – czemu warto ją pić?

Pokrzywę można zażywać pod różnymi postaciami, takimi jak np. oleje, nalewki czy nawet świeże liście. Najpopularniejsze pozostają jednak herbaty z pokrzywy, których przygotowanie zajmuje tylko kilka minut. Jak pokrzywowa herbata wpływa na organizm ciężarnej?

Pokrzywa to źródło zdrowia

Picie herbaty pokrzywowej w ciąży jest korzystne przede wszystkim dlatego, że pozwala uzupełnić wiele niedoborów witamin i minerałów. Najważniejszym z nich jest żelazo w łatwo przyswajalnej postaci. Pokrzywa uchroni przyszłą mamę przed anemią ciążową – dość częstą dolegliwością.

Pokrzywa w ciąży na krwawienia

Picie pokrzywy będzie dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy borykasz się z ciążowymi krwawieniami. Pokrzywa to bowiem bogate źródło witaminy K, poprawiającej krzepliwość krwi. Przeciwkrwotocznie działają również zawarte w pokrzywie flawonoidy.

Pokrzywa w ciąży na piękne włosy i skórę

Ciąża nie dla każdej kobiety okazuje się okresem rozkwitu. Zmiany hormonalne często przyczyniają się do wypadania włosów czy pogorszenia stanu cery. Regularne picie pokrzywy wzmocni kosmyki i pomoże zmniejszyć ilość skórnych niedoskonałości. Pamiętaj, że w pokrzywie znajduje się sporo minerałów, które działają dobroczynnie na urodę (m.in. żelazo i siarka).

Oczyszczająca pokrzywa w ciąży

Herbata z pokrzywy reguluje pracę wątroby, trzustki oraz nerek. Dzięki temu toksyny z organizmu zostają usunięte znacznie szybciej. Odczują to przyszłe mamy, które mają skłonność do obrzęków – regularne picie pokrzywy ułatwi usunięcie nadmiaru wody oraz zanieczyszczeń z organizmu.

Pokrzywa w ciąży – ile można pić?

Trzy filiżanki herbaty z pokrzywy tygodniowo wystarczą, aby prędko odczuć jej pozytywne działanie. Pamiętaj jednak, że stosowanie jakichkolwiek ziół w ciąży powinnaś skonsultować ze swoim lekarzem.

Pokrzywa w ciąży – przeciwwskazania

Nie każda kobieta spodziewająca się dziecka może pozwolić sobie na picie pokrzywy w ciąży. Wykluczają to następujące dolegliwości:
  • choroby nerek,
  • cukrzyca ciążowa,
  • przebyte nowotwory dróg rodnych,
  • polipy,
  • niektóre zabiegi chirurgiczne.
Przed decyzją o zażywaniu jakichkolwiek ziół w ciąży, warto wykonać niezbędne badania i porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. W niektórych przypadkach pokrzywa w ciąży może zaszkodzić, zamiast pomóc!

Pokrzywa w ciąży – pij z rozsądkiem

Jeśli twój lekarz zgodzi się na to, abyś zażywała pokrzywę w ciąży, warto skorzystać z tej możliwości. Pamiętaj jednak, że wszystkie zioła należy zażywać z rozwagą. Pij maksymalnie trzy filiżanki herbaty pokrzywowej tygodniowo – to wystarczy, by odczuć jej działanie.

Autorka: Joanna Stanuch