Czy wiesz, że za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień krwawienia w ostatnim cyklu? Oznacza to, że w pierwszych tygodniach ciąży, w ciąży wcale nie jesteś. Jak to możliwe? Trudno jest oszacować dokładny dzień, w którym doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka, dlatego jedyną pewną datą w ustalaniu początku ciąży jest właśnie dzień rozpoczęcia się ostatniej miesiączki.
Twoja ciąża tydzień po tygodniu - Lesley Regan - 58,99 zł
Dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika do jajowodu podczas owulacji. Czeka w jajowodzie na zdolne do poruszania się plemniki, które muszą ją odnaleźć.
W tym tygodniu wieku ciążowego dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Oznacza to, że dopiero w tym tygodniu rozpoczyna się ciąża właściwa, czyli powstanie zarodka i jego dalszy rozwój. Brzmi skomplikowanie? Nie martw się, niedługo będziesz miała to wszystko w jednym palcu.
Pregna PLUS - kapsułki dla kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią - 28,75 zł
W tym czasie dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Ciążę możesz potwierdzić za pomocą oznaczania poziomu hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej w krwi. Takie badanie możesz wykonać w niemal każdym laboratorium diagnostycznym. Hormon daje sygnał organizmowi przyszłej matki, że jest w ciąży. Niestety, hCG jest także odpowiedzialny za poranne mdłości i złe samopoczucie w pierwszym trymestrze ciąży.
Zarodek ma jeszcze skrzela oraz ogonek. Spokojnie, to faza przejściowa. Ogonek zaniknie około 6. tygodnia ciąży.
Przyszłe mamy najczęściej dowiadują się o ciąży właśnie teraz. Dlaczego? W tym tygodniu powinno pojawić się krwawienie menstruacyjne , a brak miesiączki wzbudza niepokój. Wykonanie testu ciążowego z apteki rozwiewa wszystkie wątpliwości – jesteś w ciąży!m W tym czasie pojawiają się pierwsze objawy ciąży: biust staje się pełniejszy, czujesz się senna i zmęczona. Dokuczają ci poranne mdłości, masz pobudzony apetyt, lub wręcz przeciwnie – jadłowstręt.
Zarodek w tym czasie bardziej przypomina kijankę niż dziecko. Ma już jednak wyraźnie wyodrębnioną głowę od tułowia a ogonek powoli zanika. Posiada także zalążek wszystkich najważniejszych organów. W tym czasie zarodkowi zaczyna bić serce. Niestety, nie możesz tego jeszcze usłyszeć. Jego serce jest mniejsze niż główka od szpilki.
W tym czasie wszystkie narządy embrionu rozwijają się w zawrotnym tempie. Pojawiają się zalążki nosa, gałek ocznych i kończyn. Jego serce musi pracować coraz sprawniej, dlatego ulega przebudowie. Powstaje także otwór, z którego powstanie w kolejnych tygodniach jama ustna. Formuje się broda i policzki.
Embrion posiada już dziurki w nosie i ma wykształcony wyrostek robaczkowy. Cały czas przybiera na wadze i dalej bardzo szybko się rozwija.
Twoje maleństwo ma już długość 8-10 mm! Lekarze przestają już nazywać twojego malca embrionem. Z medycznego punktu widzenia staje się płodem. W tym tygodniu jego kości ulegają wydłużeniu a ciało się prostuje. Rozwijają się też najważniejsze stawy, dzięki temu płód może zacząć się poruszać. Jednak ruchy płodu są wciąż za słabe, byś mogła je poczuć. Skóra malca jest przeźroczysta, widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Płód posiada już swoją własną grupę krwi.
Wszystkie narządy, w tym szczególnie mózg, dalej się rozwijają. Maluszek rośnie w siłę. W tym tygodniu paluszki u rąk stają dobrze widoczne, można już wyodrębnić kciuki. Każdy z nich posiada niepowtarzalne linie papilarne.
Oczy są już okryte powiekami, pod dziąsłami zaczynają się kształtować zalążki zębów i można już zauważyć wyodrębnioną małżowinę uszną. Płód w 10 tygodniu mierzy około 3 cm i waży około 2,5-3 g.
Tabletki dla kobiet w ciąży Mamadha premium - 28,12 zł
Serce maleństwa bije od kilku tygodni, ale dopiero teraz staje się na tyle głośne, że można je usłyszeć za pomocą odpowiedniej aparatury. W tym tygodniu pojawiają się pierwsze zalążki paznokci. Płód jest wielkości figi.
To przełomowy moment – ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. Wciąż jest jeszcze za wcześnie by określić, czy to chłopiec czy dziewczynka. Malec mierzy około 7 cm i waży 14-15 g. Jego zewnętrzne narządy płciowe są już wykształcone, ale wciąż są zbyt małe, by móc z całą pewnością określić jego płeć.
Twój brzuch wygląda tak, jak przed ciążą lub jest lekko wypukły. Ciąży jeszcze nie widać, ale już niedługo się to zmieni!
Poduszka dla kobiet w ciąży typu C Supermami -98, 00 zł
Wiek ciążowy różni się od rzeczywistego wieku płodu o około 14 dni. Pierwsze dwa tygodnie wieku ciążowego to menstruacja, dojrzewanie komórki jajowej i zapłodnienie.
Przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni (około 280 dni). Jeśli chcesz obliczyć przybliżony termin porodu, musisz przypomnieć sobie datę pierwszego dnia krwawienia w ostatnim cyklu menstruacyjnym.
Od daty pierwszego dnia krwawienia w ostatnim cyklu należy odjąć 3 miesiące i dodać 7 dni. Jest to oczywiście data przybliżona.
Np. 18 września - 3 miesiące = 18 czerwca + 7 dni = 25 czerwca.
Płód wykształca ośrodek słuchu dopiero w drugim trymestrze ciąży (około 20. tygodnia ciąży), ale nie oznacza to, że nie możesz do niego mówić już wcześniej. Czytanie książek na głos malcowi w brzuchu, uspokaja i relaksuje przyszłe mamy. Poza tym praktyka czyni mistrza - już niedługo codziennie będziesz czytała bajki na dobranoc swojemu dziecku w łóżeczku.
W brzuchu przyszłej mamy nigdy nie panuje cisza. Płód słyszy bicie serca mamy i odgłosy z przewodu pokarmowego towarzyszące trawieniu pokarmu.
Test ciążowy pokazuje dwa paski? Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć między 6. a 8. tygodniem od pierwszego dnia krwawienia w ostatnim cyklu menstruacyjnym. Nie zwlekaj z pójściem do poradni ginekologicznej zbyt długo. Powinnaś jak najszybciej zacząć przyjmować kwas foliowy, by zapewnić swojemu dziecku odpowiedni rozwój. Nie ma sensu zapisywać się do ginekologa wcześniej, bo może być jeszcze za wcześnie na jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie ciąży.
Jeśli masz wątpliwości, czy test ciążowy dał wiarygodny wynik, przed pójściem do ginekologa wykonaj test ciążowy z krwi w najbliższym laboratorium. Koszt takiego badania wynosi 25-40 zł.