TROCHĘ TAK, TROCHĘ NIE! W ciąży nie powinno się spożywać surowego lub niedogotowanego mięsa, tyczy się to także ryb. Sushi wegetariańskie oraz to z podsmażonym lub ugotowanym kawałkiem ryby jest w pełni bezpieczne.
Uwaga! Wędzenie ryb nie zabija pasożytów, które mogą się w niej znajdować. Zrezygnuj z wędzonego łososia w okresie ciąży.
PRAWDA! Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez porannej kawy? Nie musisz z niej rezygnować w ciąży! Picie kawy w ciąży to nie przestępstwo. Możesz spokojnie pić 1-2 filiżanki kawy dziennie. Bezpieczna, dzienna dawka kofeiny w ciąży to 200 mg.
FAŁSZ! Unikaj farb z amoniakiem, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Duszący, intensywny zapach amoniaku może wywołać mdłości. Amoniak może być także przyczyną rozwinięcia się u dziecka po narodzeniu alergii, jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone. W drogeriach dostępne są preparaty ziołowe, delikatne farby koloryzujące i henna do włosów, które są o wiele bezpieczniejsze dla płodu od farb z amoniakiem. Poinformuj swojego fryzjera o ciąży, zapytaj o możliwość koloryzacji farbami bez amoniaku. Jeśli chcesz umówić się na podcięcie końcówek włosów, poproś o wizytę w godzinach, kiedy fryzjer obok nie będzie przeprowadzał koloryzacji włosów u innej klientki. Nie wstydź się też poprosić o otworzenie okna lub włączenie klimatyzacji, kiedy poczujesz intensywny zapach amoniaku w salonie fryzjerskim.
FAŁSZ! Jajka są źródłem wielu witamin i aminokwasów, które szczególnie w ciąży są na wagę złota. Jaja ze znanej, wolnej od salmonelli hodowli, gotowane na twardo lub te podsmażane w formie jajecznicy / jaja sadzonego ze ściętym żółtkiem, są w pełni bezpieczne dla ciężarnej. Co w przypadku, kiedy marzy ci się jajo na półtwardo? Jeśli jajo pochodzi z wiarygodnego źródła, to ryzyko zakażenia salmonellą jest niewielkie, i zjedzenie jajka z półpłynnym żółtkiem nie powinno nieść żadnego zagrożenia.
FAŁSZ! Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu w ciąży może zaszkodzić dziecku. Co w sytuacji, kiedy jeszcze nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży a zdarzyło ci się wypić alkohol na imprezie? Spokojnie, zarodek przez pierwsze dwa tygodnie od zapłodnienia jest odporny na czynniki zewnętrzne, między innymi na działanie alkoholu. Dopiero między 15-60 dniem od zapłodnienia duże ilości alkoholu mogą być szkodliwe dla zarodka. To najważniejszy okres w jego rozwoju i jest wtedy bardzo wrażliwy na substancje toksyczne.
FAŁSZ! Jeśli wykonywałaś manicure hybrydowy przed zajściem w ciążę i nigdy nie miałaś reakcji alergicznej, nie musisz z niego rezygnować. Zanim jednak zdecydujesz się hybrydy, zapoznaj się składem. Unikaj tych, które zawierają substancje toksyczne, takie jak: toluen, formaldehyd czy ftalan dibutylu (DBP).
NEONAIL ZESTAW 5 LAKIERÓW HYBRYDOWYCH + LAMPA 24/48W - 199 zł
FAŁSZ! Przeczytaj skład sera zanim włożysz go do wózka na zakupy. Wybierz ten, który został wyprodukowany z mleka pasteryzowanego. Unikaj wszystkich produktów z mleka niepoddanego wcześniej pasteryzacji - jogurtów, maślanek i kefirów z krótkim okresem przydatności do spożycia po produkcji. Mleko "prosto od krowy", i jego przetwory mogą zawierać niebezpieczne dla mamy i płodu bakterie.
PRAWDA! Jeśli palisz papierosy a planujesz ciążę, rzuć je natychmiast! Palenie w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu a także wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Wystrzegaj się każdej ilości nikotyny w ciąży.
FAŁSZ! W zdrowej, niezagrożonej ciąży można nosić i podnosić dziecko na rękach. Wraz z kolejnym tygodniem ciąży i powiększającym się brzuszkiem może to być jednak coraz trudniejsze. Gdy ciężar będzie zbyt dokuczliwy, zrezygnuj z noszenia malucha. Przytulajcie się dużo na siedząco i na leżąco.
FAŁSZ! Przed ciążą codziennie chodziłaś na obcasach i obawiasz się, że będziesz musiała z nich zrezygnować? Wybierasz się na wesele i marzysz o butach z obcasem, które wysmuklą sylwetkę i odwrócą uwagę od ciążowego brzuszka? Nie chowaj ulubionych koturnów do szafy! W ciąży można chodzić na obcasach.
FAŁSZ! Istnieje przekonanie, że toksoplazmoza to choroba, którą możesz zarazić się od kota. Teoretycznie jest to prawda, ale najczęstsze źródło zakażenia to spożycie zakażonego, niedogotowanego lub surowego mięsa np. na grillu u znajomych. Toksoplazmoza jest niebezpieczna dla płodu, ale nie daj się zwariować. Jeśli masz kota od dawna, to nie musisz się martwić – jeśli miałabyś się czymś od niego zarazić, to na pewno stałoby się to wcześniej. Jeśli jednak masz młodego kota, to dla pewności zakładaj rękawiczki podczas sprzątania kuwety. Jeśli obawiasz się, że mozesz chorować na toksoplazmozę – poinformuj o tym swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa. Dostaniesz skierowanie na wykonanie badania poziomu przeciwciał przeciwko pierwotniakom wywołującym toksoplazmozę. Możesz też pójść z kotem do lekarza weterynarii i poprosić o wykonanie testu wykluczającego toksoplazmozę.
FAŁSZ! Jeśli jesteś w zdrowej, wczesnej ciąży – nie ma przeciwwskazań do tego, żebyś wsiadła na pokład samolotu i poleciała na upragnione wakacje, jeszcze przed pojawieniem się maleństwa. Problem może pojawić się w zaawansowanej ciąży. Unikaj podróży niedługo przed terminem porodu. W regulaminie korzystania z usług różnych linii lotniczych są informacje, do którego tygodnia ciąży można korzystać z ich usług. Sprawdź to przed planowaniem urlopu!
FAŁSZ! Gazowana woda to często najlepsze lekarstwo na poranne mdłości we wczesnej ciąży, nie rezygnuj z niej. Jeśli chodzi o słodkie napoje gazowane, to ich spożywanie nie jest nigdy zalecane, niezależnie od tego, czy w ciąży jesteś, czy też nie. Może i mała butelka słodkiego, gazowanego napoju raz na kilka dni nie powinna być toksyczna dla płodu w zdrowej ciąży, ale wypicie takiego specyfiku nie wpłynie dobrze na Twoją skórę, figurę czy pracę mózgu. Lepiej więc trzymać się od nich z daleka.