Data modyfikacji:

Na czym polega refleksologia twarzy? Czy pomaga?

Zmagasz się z problemami z koncentracją, migrenami lub ogólnym zmęczeniem? W takim razie czas o siebie zadbać. Możesz zrobić to na setki różnych sposobów. Jednym z nich jest refleksologia twarzy. Na czym polega zabieg, czy pomaga i jak wykonać masaż, aby uzyskać oczekiwany efekt? Sprawdzamy!

masaż twarzy

Czym jest refleksologia twarzy?

Refleksologia twarzy to po prostu specjalny rodzaj masażu, podczas którego uciska się właściwe punkty nazywane refleksami. Strefy i konkretne miejsca są bezpośrednio połączone z organami, dzięki czemu zabieg lecznicy, relaksacyjny i upiększający pozwala przynieść ulgę, poprawić pracę narządów wewnętrznych czy po prostu pomóc w bólu głowy. Co ciekawe, refleksologia twarzy nie jest bolesna.

Jak wygląda zabieg refleksologii twarzy? Nie różni się on praktycznie od tradycyjnego masażu. Przed rozpoczęciem należy położyć się na specjalnym łóżku terapeutycznym, zazwyczaj ciało zostaje przykryte kocem. Kolejnym krokiem jest zastosowanie naturalnego olejku, którym naciera się skórę, a następnie rozpoczyna delikatny masaż – od karku, przez brodę, nasadę włosów, nos, aż po czoło.

Refleksologia pod lupą – czy masaż naprawdę pomaga?

Ciało to naprawdę zaskakujący organizm – każdy nerw i narząd ma swoją konkretną funkcję, a wszystko jest ze sobą połączone. Co ma z tym wspólnego refleksologia twarzy? Tzw. refleksy, które łączą się z organami, znajdziemy na stopach i dłoniach, a nawet właśnie na twarzy. Stąd taka popularność leczniczego zabiegu, który przypomina klasyczne masaże.

Podczas refleksologii twarzy specjalista, którego nazywamy refleksologiem, masuje każdą jej część, delikatnie uciskając poszczególne partie. Nie bez powodu – są one odpowiedzialne za stymulację konkretnych organów. Oznacza to na przykład, że refleksy w uszach są połączone z nerkami, a te w skrzydełkach nosa mają bezpośredni wpływ na prawidłową pracę płuc.

Refleksologia twarzy – wskazania

Kiedy refleksologia twarzy będzie dobrym pomysłem? Skorzystanie z zabiegu w gabinecie lub samodzielne wykonanie go w domu jest polecane przede wszystkim osobom, które cierpią na bezsenność, nadpobudliwość, schorzenia nerwów twarzowych czy dolegliwości bólowe. Masaż zaleca się również w przypadku migreny, stresu, problemów z koncentracją, zaburzeń hormonalnych oraz stanów depresyjnych i lękowych.

Dlaczego warto zdecydować się na refleksologię twarzy?

Refleksologia twarzy nie bez powodu cieszy się od kilku lat tak dużą popularnością. O ile jest właściwie wykonana, to może przynieść szereg korzyści. Do najważniejszych z nich zaliczamy poprawę koncentracji i procesów myślenia, równowagi funkcjonowania organizmu oraz cyrkulacji limfy i krwi. W efekcie tkanki zostają pobudzone, a ciało samoistnie się oczyszcza.

Na tym jednak nie koniec! Z pomocą refleksologii twarzy można usunąć stany napięcia, które towarzyszą przewlekłemu stresowi, oraz po prostu się zrelaksować. Zabieg ma również wpływ na skórę – masaż wpływa pozytywnie na redukcję płytkich zmarszczek, poprawę kolorytu cery oraz usunięcie znajdujących się na twarzy złogów.

Refleksologia – jak masować?

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać zabieg refleksologii twarzy w domu, możesz zrobić to np. podczas wieczornej pielęgnacji. Podobnie jak w gabinecie, tak i w swojej łazience należy rozpocząć go od użycia olejku, dzięki któremu masaż będzie mieć nie tylko właściwości lecznicze, ale także upiększające. Zacznij go od dolnych części – brody połączonej ze śledzioną i układem hormonalnym, czy kącików ust, gdzie znajdziesz refleksy odpowiadające za serce.

Kontynuuj refleksologię, masując twarz coraz wyżej. Część nad ustami jest połączona z jelitem cienkim, a partia między kącikami a policzkami z jelitem grubym. Pamiętaj, że ruchy powinny być płynne, jednak konieczne jest delikatne uciskanie poszczególnych punktów. W ten sposób stymulujesz receptory, co z kolei pozwala uruchomić impuls energetyczny.

Przeczytaj także:
Autorka: Katarzyna Wendzonka