Data modyfikacji:

Punkty na stopie: czym jest refleksoterapia?

Refleksoterapia to alternatywna forma leczenia, która wywodzi się z Azji, głównie z Chin. Polega ona na uciskaniu palcami i dłońmi pewnych punktów na ciele człowieka. Według refleksoterapii, dzięki takim czynnościom można poprawić funkcjonowanie interesującego nas organu. Miejscami, które poddawane są specyficznemu masażowi, są punkty na stopie. Na czym dokładnie polega refleksoterapia? Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do jej wykonania? Sprawdź!

punkty na stopie

Akupresura - punkty na stopie

Refleksoterapia, którą wielu określa też formą akupresury stóp, to forma masażu. Jest ona uznawana za alternatywną formę leczenia. Podczas sesji specjalista refleksoterapii stymuluje konkretne punkty i strefy odruchowe stóp. Punkty na stopie do masowania znajdują się w różnych jej częściach, a co istotne, każda strefa odpowiada innym narządom oraz układom w ludzkim ciele. Celem refleksoterapii jest pomoc w odzyskaniu równowagi zdrowotnej pacjenta.

Przez zwolenników określana jest jako forma “sztuki”, która jest terapią holistyczną, a więc zajmującą się wieloma elementami zdrowia człowieka. W refleksoterapii istotny jest zarówno aspekt fizyczny, jak i psychiczny każdego pacjenta. Ze względu na to, specjalista analizuje każdą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Według refleksologii stymulacja, która pobudza konkretne punkty na stopie odpowiedzialne za organy, budzi potencjał samouzdrawiający organizmu. Co za tym idzie, refleksoterapia nie leczy a pobudza narządy do odpowiedniego funkcjonowania.

Medycyna chińska: punkty na stopie, meridiany


Specjaliści refleksoterapii posługują się pojęciem “meridian”, które oznaczają ścieżki oraz kanały energetyczne, które istnieją w ciele człowieka. Według medycyny chińskiej organizm człowieka funkcjonuje w harmonii dzięki swobodnemu przepływowi energii życiowej. Zaś zaburzenie tego procesu powoduje różnorodne schorzenia ciała, jak i umysłu. Zarówno akupunktura, punkty na stopie związane z refleksoterapią, jak i inne elementy medycyny chińskiej łączą w sobie teorię meridian. Refleksoterapia, skupiając się na stopach, koncentruje się także na meridianach, które umieszczone są właśnie w kończynach dolnych. Medycyna chińska wyróżnia 12 różnych meridianów: serca, osierdzia, nerek, pęcherza moczowego, potrójnego ogrzewacza, jelita cienkiego, jelita grubego, śledziony/trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego i płuc.

Akupresura punkty na stopie - mapa 

Jak punkty refleksyjne rozmieszczone są na naszych kończynach dolnych? Punkty na palcach odpowiadają między innymi z uszy, oczy czy skronie, a nawet mózg. Według terapeutów w wewnętrznej części śródstopia znajduje się strefa związana z tarczycą, przytarczycą, trzustką, dwunastnicą, przełykiem, grasicą czy oskrzelami. Część zewnętrzna śródstopia to natomiast przepona, płuca, staw barkowy czy wątroba. Natomiast część skokowa oraz piętowa odpowiada za jelito cienkie, pęcherz moczowy, nerw kulszowy czy miednicę. Aby dokładnie poznać rozmieszczenie stref zwanych zonami, należy zapoznać się z literaturą dedykowaną refleksologii.

Akupresura punkty na stopie - jak wykonać zabieg?

Sesja refleksoterapii rozpoczyna się od rozmowy z chorym, a jej celem jest poznanie jego problemów, potrzeb oraz oczekiwań. Sam zabieg zaczyna się natomiast od rozluźnienia stóp przez specjalistę. Kolejny, właściwy już etap, to praca na receptorach. Refleksolog stymuluje wszystkie punkty na stopie, przechodząc tym samym przez dwanaście meridian. Masaż niektórych z nich może się okazać dla pacjenta bolesny. Dotyczy to w szczególności tych receptorów, które odpowiadają za problemy z konkretnym organem lub układem. Podczas każdego kolejnego zabiegu ból staje się coraz mniejszy. Zabieg z reguły przeprowadzany jest z użyciem olejku, aby zmniejszyć tarcie, zaś punkty na stopie lewej, jak i na prawej masowane są w ten sam sposób. Ostatnia część sesji to masaż relaksacyjny. Zabieg trwa najczęściej około godziny i powinien być wykonywany przez wyspecjalizowanego w tej dziedzinie terapeutę.

Punkty na stopie a choroby - wskazania 

Według zwolenników, refleksjoterapia dzięki swojej specyfice posiada szerokie spektrum działania. Wskazana jest jednak w szczególności w przypadku chorób przewlekłych, gdzie pomaga złagodzić objawy. Będzie więc wskazana w przypadku chorób układu pokarmowego, moczowo-płciowego, alergii i nietolerancji, migreny czy astmy. Powinna także pomóc w bezsenności, problemach skórnych czy problemach psychicznych, takich jak na przykład depresja.

Refleksoterapia polecana jest także w przypadku łagodzeniu bólów różnego pochodzenia, na przykład bólu kręgosłupa, kolan czy stawu biodrowego. Regularne zabiegi mogą także wesprzeć proces odchudzania.

Punkty na stopie do masażu - przeciwwskazania

Refleksoterapia stopy czy ucha jest zabiegiem nieinwazyjnym, więc może być stosowana w różnorodnych przypadkach i grupach wiekowych. Jednakże istnieją pewne sytuacje, w których nie powinno się wykonywać akupresury, a mianowicie choroby skóry, takie jak na przykład grzybica, choroby zakaźne skóry, rany. Ponadto przeciwwskazaniem jest osteoporoza, złamania, żylaki, stan po zawale serce bądź inne problemy związane z układem krwionośnym, nowotwory. Refleksoterapii powinny unikać także kobiet w ciąży. Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zasadności wykonania zabiegu - skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Punkty na stopie odpowiedzialne za narządy

Refleksologia jako alternatywna forma leczenia może wspierać klasyczne metody leczenia konkretnych schorzeń. Jeśli planujemy wypróbować tę formą masażu stóp, należy pamiętać o tym, aby skorzystać z wiedzy wyszkolonego w tym zakresie terapeuty. Ważne jest także, aby wykonać kilka zabiegów, gdyż tylko regularne sesje przyniosą oczekiwany efekt.

Autor: Katarzyna Pyrek