Data publikacji:

Pończochy przeciwżylakowe - jak dobrać? Jak dobrać pończochy przeciwżylakowe?

Pończochy przeciwżylakowe mają za zadanie usprawnić krążenie w kończynach dolnych. Syntetyczna mieszanka tkanin jest tak zaprojektowana, aby wywierać określony nacisk na tkanki, w tym także naczynia krwionośne, pobudzając je, zapobiegając obrzękom i dalszemu rozwojowi żylaków.
pończochy przeciwżylakowe

Pończochy uciskowe – jakie mają funkcje?

Wybór odpowiednich pończoch przeciwżylakowych warto rozpocząć od określenia, na jakich konkretnie funkcjach nam zależy. Czy będziemy ich używać do uzyskania polepszenia krążenia krwi, czy prócz funkcji uciskowej zależy nam na ociepleniu nóg, wyeliminowaniu obrzęków, stabilizacji mięśni? Czy będą używane podczas długich okresów braku aktywności fizycznej – na przykład w czasie pracy biurowej? O może wręcz przeciwnie – gdy pracujemy cały czas stojąc lub chodząc, a pończochy mają zredukować uczucie, że nogi są obolałe i zmęczone?

Rodzaje pończoch przeciwżylakowych

Dobieranie pończoch przeciwżylakowych przede wszystkim wymaga określenia, jak bardzo nasze kończyny potrzebują pomocy. Istnieją różne rodzaje pończoch uciskowych, różniących się przede wszystkim zakresem ucisku oraz długością.
Najpopularniejsze i najczęściej wybierane pończochy uciskowe sięgają do połowy uda. Jednakże, jeśli żylaki występują także w górnych rejonach ud lub jeśli uprawiamy sporty wymagające stałego zaangażowania nóg – jak bieganie, piłka nożna itd., możemy potrzebować pończochy antyżylakowej sięgającej wyżej, aby większa część nogi mogła korzystać z ich działania. W takich wypadkach polecane są również rajstopy uciskowe, ewentualnie połączenie pończoch z opaskami dla sportowców. Te jednak trzeba wybrać rozważnie, aby łączny poziom ucisku nie powodował problemów z krążeniem. Zaleca się łączenie pończoch antyżylakowych z opaskami o działaniu stabilizującym i ochronnym.
Jeśli jednak żylaki są zlokalizowane jedynie na łydkach, wystarczą nawet podkolanówki uciskowe lub standardowe pończochy do połowy uda. Dają one większy komfort i dobrze sprawdzają się, gdy konieczne jest noszenie ich cały dzień, także do pracy.

Jakie pończochy uciskowe? Poziom kompresji

Kluczem do uzyskania optymalnych korzyści ze specjalnie zaprojektowanej pończochy jest wybór takiej o odpowiednim poziomie kompresji, odpowiadającym naszym potrzebom. Jeśli nosimy pończochy uciskowe w celu leczenia lub zapobiegania żylakom, ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalista powinien doradzić, jaki jest zalecany poziom kompresji dla danego stadium choroby.
Dobrą zasadą, której należy przestrzegać przy samodzielnym wyborze poziomu ucisku, jest rozpoczynanie od najniższego zakresu. W większości modeli będzie to 18 – 21 mmHg. Ten poziom kompresji jest zwykle odpowiedni dla zapewnienia komfortu podczas codziennych zajęć rekreacyjnych, w domu i w pracy.
Jeśli jednak angażujemy się w intensywną aktywność, która może obciążać nogi, na przykład dźwiganie ciężkich zakupów, sport obciążający nogi lub prowadzimy siedzący tryb życia, predysponujący do dalszego rozwoju żylaków, drugi stopień kompresji, czyli 23-32 mmHg, jest zazwyczaj najlepszym wyborem. Pończochy w zakresie 15-35 mmHg są najpopularniejsze i najłatwiej dostępne.
Jeśli podejrzewamy, że zastosowanie pończoch o wyższym stopniu kompresji będzie dla nas korzystne, warto się umówić z lekarzem w sprawie terapii uciskowej. Istnieje prawdopodobieństwo, że przepisze pończochy o wyższym, trzecim lub czwartym poziomie kompresji.

Dopasowanie pończoch przeciwżylakowych – jak dobrać rozmiar?

Po omówieniu konkretnej funkcji, rodzaju i stopnia kompresji pończochy, ostatni krok polega na określeniu rozmiaru, jakiego potrzebujemy. Niestety, podobnie jak ma to miejsce w przypadku doboru butów, także w przypadku pończoch uciskowych podany rozmiar jest raczej sugestią, a nie ścisłą wytyczną. Produkty różnych marek mogą stosować zupełnie inną rozmiarówkę, a także różnić się stopniem dopasowania, nawet jeśli wybieramy zawsze ten sam rozmiar.
Jeśli zamawiamy pończochy przeciwżylakowe przez internet, należy pamiętać o zapoznaniu się z tabelą rozmiarów na stronie sklepu. Jednakże wiele tabel zawiera nawet po kilkanaście sugerowanych pomiarów, które producent sugeruje wykonać w wielu miejscach – na łydce, kolanie, kostkach, a także na udach. Z uwagi na to, że nogi mogą mieć różną budowę, mało prawdopodobne, abyśmy w stu procentach mieścili się w zakresie wszystkich tych pomiarów. Jednakże jest na to sposób - najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego rozmiaru pończoch przemysłowych, są pomiary łydki. To właśnie w tym obszarze pończocha powinna być najlepiej dopasowana. Warto jednak sprawdzić również, czy dany model nie będzie zbyt wąski w udzie, co może doprowadzić do nieprzyjemnego uczucia nadmiernego ucisku, a nawet problemów z przepływem krążenia.
Po zmierzeniu obwodu łydki i dopasowaniu go do dostarczonych tabel rozmiarów, możemy spojrzeć na podaną rozmiarówkę jako drugorzędną wskazówkę ułatwiającą znalezienie odpowiedniego dopasowania. Przykładowo, w tabeli rozmiarów oznaczonych od XXS do XXL, osoba nosząca ubrania w rozmiarze S najprawdopodobniej dopasuje na podstawie wymiarów łydki pończochę w rozmiarze od XS do M. Pończochy uciskowe mogą mieć też czasem podaną grubość, rozpoczynającą się zazwyczaj od 20 DEN (cieńsza pończocha nie pełniłaby dobrze funkcji uciskowej) do aż 300 DEN. Grube pończochy będą dobre na zimę, cieńsze – w sezonie letnim.
Niezwykle ważne jest, aby nosić pończochę antyżylakową w odpowiednim rozmiarze, aby mogła ona w pełni realizować swój cel. Pończochy uciskowe powinny ściśle przylegać do kończyn dolnych, ale nie powodować przy tym dyskomfortu i problemów z poruszaniem się. Tkanina, z jakiej zostały wykonane, powinna być przewiewna na tyle, aby nie wywoływać nadmiernego pocenia się skóry. Za cel warto postawić sobie komfort, a każdy produkt, który sprawia, że czujemy się niekomfortowo, ma prawdopodobnie niewłaściwie dobrany rozmiar lub rodzaj.
Autorka: Aleksandra Chorzowska