Data publikacji:

Piołun: właściwości i zastosowanie

Piołun, zwany również wermutem, absyntem lub psią rutą, to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Ma działanie przeciwzapalne i rozkurczowe, reguluje cykle miesiączkowe. Dawniej wierzono, że ma również działanie magiczne. Jakie są właściwości i zastosowanie piołunu? Sprawdź!

piołun

Przeczytaj również: Jak wzmocnić układ immunologiczny u dorosłych?

Piołun – co to za roślina?

Piołun jest rośliną, która ze względu na swoje właściwości lecznicze od wieków stosowana jest w medycynie ludowej. Jej inne nazwy to absynt, wermut, bilica piołun oraz psia ruta. Zwie się ją także zielem panieńskim, gdyż według wierzeń ludowych ma pomagać w regulacji cyklu miesięcznego. Piołun ma srebrzystozielone, owłosione listki oraz małe, żółte kwiatki. Rośnie zwykle na poboczach oraz przy drogach.

Właściwości piołunu znane są ludzkości od wieków. To z niego właśnie tworzono słynny absynt, który charakteryzował się lekkim działaniem psychodelicznym. Uważano, że psia ruta ma właściwości magiczne i oczyszczające, dlatego też przystrajano rośliną trumny i domy po zmarłych.

Piołun zawiera wiele cennych składników aktywnych. Należą do nich między innymi garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne czy też kwasy organiczne. Znajduje się w nim również tujon – substancja, która w dużych dawkach może powodować poważne zatrucia. Dlatego właśnie piołun należy spożywać z głową.

Piołun – właściwości i działanie

Piołun ma wiele cennych właściwości leczniczych. Oto najważniejsze z nich:
  • przeciwzapalne,
  • rozkurczowe,
  • przeciwgrzybicze i antybakteryjne,
  • przeciwbólowe,
  • żółciopędne,
  • stymulujące wydzielanie soku żołądkowego.

Piołun – zastosowanie

Piołun znalazł zastosowanie w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Łagodzi niestrawność, wzdęcia oraz zgagę. Ponadto przyspiesza przemianę materii i poprawia apetyt, co może być istotne przy leczeniu chorób przebiegających z jadłowstrętem. Dobroczynnie działa również na wątrobę.

Ziele panieńskie ma właściwości regulujące cykle miesiączkowe. Zmniejsza również bóle podczas okresu dzięki działaniu rozkurczowemu. Wspomaga leczenie infekcji intymnych u kobiet, a także stanów zapalnych skóry wywołanych przez bakterie i grzyby.

Piołun na pasożyty

W medycynie ludowej piołun stosuje się do zwalczania pasożytów, a także łupieżu i łojotoku. Używano go do odrobaczania. Miał pomagać zarówno na pasożyty zewnętrzne (np. wszy, świerzbowiec), jak i wewnętrzne (takie jak glista ludzka czy owsiki). Jeśli jednak podejrzewasz, że cierpisz na choroby pasożytnicze, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednią terapię.

Piołun na raka

Czy piołun pomaga na raka? Niektóre badania naukowe pokazują, że może on wspomagać leczenie pewnych typów nowotworów (np. raka piersi). Z pewnością jednak nie zastąpi on specjalistycznego leczenia onkologicznego. Jeśli cierpisz na nowotwór, skonsultuj się ze swoim lekarzem, zanim rozpoczniesz jakąkolwiek kurację na własną rękę (nawet jeśli chodzi jedynie o zioła).

Jak stosować piołun?

Piołun w celach leczniczych najlepiej stosować pod postacią naparu. Łyżeczkę ziół należy zalać wrzątkiem i parzyć przez 15-20 minut. Możesz także sięgnąć po syrop lub płyn z apteki zawierający w swoim składzie piołun. Innym sposobem jest picie nalewki piołunowej, jednak stosowanie alkoholu w celach leczniczych jest sprawą dyskusyjną.

Piołun – przeciwwskazania i działanie uboczne

Jakie są przeciwwskazania do stosowania piołunu? Nie powinny go przyjmować dzieci, a także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ostrożność muszą zachować alergicy i osoby cierpiące na choroby serca, nerek oraz układu pokarmowego. Ponadto jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, skonsultuj się ze swoim lekarzem, zanim zaczniesz przyjmować piołun.
Autorka: Joanna Stanuch