Data publikacji:

Jak wybrać pierwsze tampony?

Tampony przez wiele kobiet uważane są za wygodniejszą alternatywę podpasek. Dobrze zaaplikowany tampon jest niewyczuwalny i niewidoczny, dzięki czemu w trakcie miesiączki możesz nosić nawet dopasowane ubrania. Jak jednak dobrać te pierwsze tampony? O czym musisz wiedzieć przed rozpoczęciem ich stosowania?
pierwsze tampony

Jakie pierwsze tampony będą najlepsze?

Pierwszym wyborem po rozpoczęciu miesiączkowania są zazwyczaj podpaski, ponieważ ich stosowanie jest banalnie proste.

Z czasem przychodzi jednak moment, w którym w czasie okresu chcesz być aktywna, ubrać obcisłe spodnie lub po prostu – na chwilę zapomnieć, że właśnie trwają „te dni”. Wtedy pojawia się decyzja o wypróbowaniu tamponów.

Jakie wybrać pierwsze tampony? Wybór powinien paść na te o najmniejszym rozmiarze, które pozwolą na bezproblemową aplikację. Warianty „maxi” lepiej zostawić na później.

Oczywiście, nawet stosując mały tampon, przy pierwszym założeniu będziesz odczuwała jego obecność – jest to całkowicie normalne. Z czasem jednak twoje ciało przyzwyczai się do nowego rozwiązania, a ty zapomnisz o tym, że go masz (nawet, jeśli jesteś dziewicą). Sprawdź także suplementy na infekcje i bolesne miesiączki.

Pierwsze użycie tamponu. Jak zrobić to prawidłowo?

Po pierwsze: nie denerwuj się! Tampon na pewno nie „zgubi się” dzięki sznureczkowi, który służy do jego bezpiecznego wyciągnięcia. Pierwsze używanie tamponów może być dla ciebie nieco kłopotliwe, ale zapewniamy, że z każdym kolejnym razem będzie łatwiej.
Jak powinno wyglądać pierwsze założenie tamponu krok po kroku?
  1. Za pierwszym razem najwygodniej będzie ci zrobić to z jedną nogą opartą np. o umywalkę lub toaletę (tak, aby wykonać rozkrok).
  2. Wyciągnij sznureczek tamponu. Następnie nałóż nasadę tamponu na opuszek palca, przytrzymując go.
  3. Drugą ręką rozchyl wargi sromowe. Powoli wsuń tampon do środka – najlepiej na długość swojego palca. Powinnaś czuć, że tampon jest stabilnie trzymany przez mięśnie pochwy.
  4. Upewnij się, że sznureczek swobodnie wystaje.
  5. Po pierwszym zakładaniu tamponu usiądź swobodnie i sprawdź, czy nic cię nie uwiera. Jeśli nie odczuwasz bólu lub większego dyskomfortu, tampon jest założony prawidłowo.

Pierwsze tampony: wersja z aplikatorem

Wiele młodych dziewczyn ma opory przed pierwszym założeniem tamponu. To właśnie dla nich powstały tampony z wygodnym aplikatorem.

Ich używanie jest bardzo proste: aplikator działa tak, jak strzykawka i sam umieszcza tampon we właściwym miejscu.

O czym warto pamiętać przed pierwszym używaniem tamponów?

Jeśli zdecydowałaś się na stosowanie tamponów, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ich przestrzeganie jest bardzo ważne dla twojego zdrowia!
  • Wymieniaj tampon regularnie, najlepiej co 2-3 godziny. Długotrwałe noszenie jednego tamponu nie tylko grozi przeciekaniem, ale także może spowodować rozwinięcie się infekcji.
  • Przed i po każdym użyciu tamponu dokładnie umyj ręce.
  • Jeśli podczas stosowania tamponów zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, takie jak świąd i pieczenie dróg rodnych, zaprzestań ich stosowania i zgłoś się do lekarza ginekologa. Być może ta metoda ochrony nie jest dla ciebie.

Jak dyskretnie przenosić tampony?

Zaletą tamponów jest to, że są niewielkie, dlatego bez problemu schowasz je do kieszonki w torebce.

Jeśli chcesz zabrać ze sobą jedynie kilka sztuk, możesz skryć je w specjalnym pudełeczku lub woreczku – takie akcesoria producenci tamponów często dołączają gratis.

Tampony mogą być wygodniejszą alternatywą dla podpasek, jeśli tylko stosujesz je prawidłowo. Nie ma się czego bać: z każdym kolejnym razem na pewno będzie łatwiej.
Autorka: Joanna Stanuch