Data publikacji:

Olej ze słodkich migdałów: właściwości, zastosowanie i działanie

Dziś coraz częściej zwracamy uwagę, co dokładnie kryją składy kupowanych przez nas kosmetyków. Chcemy zafundować swojej skórze świadomą, opartą na bezpiecznych składnikach pielęgnację. Jakich substancji warto szukać więc w kremach, balsamach czy odżywkach? Warto zacząć od naturalnych składników – nie może zabraknąć wśród nich między innymi oleju ze słodkich migdałów. Właściwości, które skrywa, zachwycą miłośników świadomej pielęgnacji. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego codzienne stosowanie oleju ze słodkich migdałów stanie się prawdziwą ucztą dla ciała – zapraszamy do lektury!

olej ze słodkich migdałów

Olej z migdałów – właściwości i składniki odżywcze

Olej z migdałów powstaje w procesie tłoczenia owoców drzewa migdałowego. Do powstawania tego zdrowego płynu wykorzystuje się dwie odmiany migdałów – gorzkie oraz słodkie. Pierwszy rodzaj zawiera w sobie toksyczną amigdalinę oraz charakteryzuje się specyficznym aromatem. Gorzkie owoce poddane rafinacji stają się jednak bezpieczne i są wykorzystywane zarówno w kosmetyce, jak i w sektorze cukierniczym. Niemałą popularnością cieszy się również olej ze słodkich migdałów – właściwości tej odmiany zdecydowanie warte są poznania! Co odnajdziemy w tym płynnym, naturalnym eliksirze?

  • Olej ze słodkich migdałów to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych – oleinowego, linolowego i palmitynowego; 
  • nie brakuje w nim magnezu, manganu, fosforu, potasu, a także witamin (A, E, C oraz z grupy B); • stanowi dobre źródło kwasu ferulowego.

Wiemy już, co zawiera olej ze słodkich migdałów. Działanie tego naturalnego składnika kosmetycznego opiera się przede wszystkim na jego właściwościach. Jakie efekty dostrzeżemy, gdy będziemy pamiętać o jego regularnej aplikacji? Czy warto kupować czysty olej czy może lepiej sięgać po kosmetyki nim wzbogacone? O tym piszemy poniżej.

Olej migdałowy a olej ze słodkich migdałów – czy tych nazw możemy używać więc naprzemiennie? Teoretycznie tak, pierwsza z nich jest jednak bardziej ogólna, jeśli szukamy więc produktu tłoczonego z konkretnego rodzaju owoców, uściślijmy, czy zależy nam na gorzkich, czy może na słodkich migdałach. Każdy z nich powinien być tłoczony w temperaturze około 30 stopni Celsjusza, tak by zachował on składniki odżywcze, a co za tym idzie – drogocenne właściwości.

Olej ze słodkich migdałów – właściwości kosmetyczne

Bogactwa witamin, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych nie musimy utożsamiać wyłącznie z suplementami diety. Jeśli zaczniemy sięgać po kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne o odżywczych składach, możemy od zewnątrz zapewnić zastrzyk zdrowia dla cery czy polepszyć kondycję włosów, skóry oraz paznokci. Zrobimy to między innymi przy pomocy olejku ze słodkich migdałów. Właściwości kosmetyczne i działanie tego składnika sprawią, że nie sposób nie zakochać się w nim od pierwszego wejrzenia. Olej ze słodkich migdałów:

  • dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych jest naturalnym emolientem; 
  • chroni skórę przed utratą wody, a więc działa także ujędrniająco i napinająco; 
  • zmiękcza oraz wygładza; 
  • nawilża; 
  • przyspiesza procesy regeneracyjne włosów, cery, paznokci; 
  • reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza nadprodukcję sebum; 
  • tworzy warstwę okluzyjną i stanowi naturalną ochronę naskórka przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych; 
  • łagodzi stany zapalne oraz zmiany trądzikowe; 
  • wygładza rozstępy i działa antycelullitowo; 
  • rozjaśnia przebarwienia; 
  • działa antyoksydacyjnie, przeciwzmarszczkowo i zapewnia skórze zdrowy, promienny wygląd.

Ta długa lista pokazuje, jak cennym składnikiem jest olej ze słodkich migdałów. Na co pomaga więc ten płynny eliksir? Śmiało można odpowiedzieć, że warto mieć go w swojej kosmetyczce, gdy chcemy zadbać o pielęgnację cery każdego typu (dojrzałej, suchej, trądzikowej, wrażliwej czy narażonej na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych).

Działanie oleju ze słodkich migdałów docenią również kobiety w ciąży, mamy karmiące piersią czy osoby, które zmagają się z występowaniem rozstępów w pierwszej fazie rozwoju. Warto urozmaicić nim nie tylko pielęgnację twarzy oraz ciała. Olejek ten stanie się uzupełnieniem rutyny regeneracyjnej zniszczonych włosów oraz paznokci. To jednak nie koniec – naturalna formuła tłoczonych, słodkich migdałów jest bezpieczna w codziennej pielęgnacji niemowląt oraz przyniesie ukojenie osobom, które zmagają się z dotkliwymi objawami AZS. Jak zatem na co dzień wykorzystywać olej ze słodkich migdałów? Podpowiadamy!

Olej ze słodkich migdałów – zastosowanie

Poznaliśmy już składniki odżywcze oraz właściwości kosmetyczne oleju ze słodkich migdałów. Jak stosować go jednak w praktyce, by cieszyć się zregenerowaną skórą oraz dobrą kondycją włosów i paznokci? Pielęgnacyjny olejek znajdziemy między innymi w łagodnych piankach myjących, balsamach, kremach oraz emulsjach do ciała dedykowanych zarówno skórze normalnej, wrażliwej, jak i ze skłonnością do podrażnień.

Ostatnio coraz więcej mówi się również o tym, jak ważne jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy – zwłaszcza wieczorem, gdy musimy z naskórka usunąć nie tylko zanieczyszczenia, ale też często kosmetyki kolorowe. Wtedy też warto sięgnąć po produkty do demakijażu oparte między innymi na bazie oleju ze słodkich migdałów. Po wykonaniu pierwszego etapu oczyszczania trzeba pamiętać o dokładnym zmyciu z cery warstwy olejowej.

Czysty olej ze słodkich migdałów wykorzystajmy także wtedy, gdy chcemy wykonać regeneracyjne olejowanie włosów z podkładem, czyli na mokro. Niewielką ilość takiego naturalnego składnika możemy stosować również na co dzień – w celu zabezpieczania końcówek przed przesuszeniem. A czy tłoczone na zimno owoce migdałowca można wykorzystywać nie tylko w kosmetyce? Olej ze słodkich migdałów spożywczy zdecydowanie warto dodawać do sałatek i wszelkich dań na zimno, tak aby dostarczyć sobie dodatkowej porcji nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie!

Autorka: Anna Mlonka