Data publikacji:

Ocet jabłkowy: właściwości i zastosowanie

Ocet jabłkowy ma mnóstwo cennych właściwości. Dzięki temu znalazł zastosowanie w leczeniu przeziębień, wspieraniu odchudzania czy w pielęgnacji włosów. Dlaczego warto mieć go nie tylko w swojej kuchni, ale także łazience? Sprawdzamy!

ocet jabłkowy

Przeczytaj również: Nadmiar potasu: objawy. Jak obniżyć potas w organizmie?

Ocet jabłkowy – właściwości

Ocet jabłkowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z wyniku fermentacji jabłek. Po dodaniu do nich drożdży powstają bakterie fermentacji oraz kwas mlekowy i cytrynowy. Co ciekawe, jego cenne właściwości zostały docenione już w starożytności, co jest najlepszym potwierdzeniem na skuteczne działanie naturalnego produktu. Dawniej stosowano go między innymi na przeziębienie i kaszel, oczyszczenie wątroby czy pobudzenie krążenia.

Co odpowiada za właściwości octu jabłkowego? Bogactwo cennych składników odżywczych, które w nim znajdziesz. Wśród nich nie zabrakło między innymi witaminy A, C, E, P oraz z grupy B. Dodatkowo naturalny produkt zawiera pektyny, cenne związki polifenole, magnez, żelazo, sód, wapń i potas.

To właśnie dzięki zawartości cennych składników ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Dodatkowo sprawdza się w leczeniu zapalenia ucha środkowego, a do tego może wspierać odchudzanie, redukować poziom złego cholesterolu, a nawet ograniczyć produkcję sebum.

Ocet jabłkowy – zastosowanie

Lista zastosowań, którymi może pochwalić się ocet jabłkowy, jest naprawdę długa. Przede wszystkim możesz wykorzystać go w leczeniu anginy, przeziębienia i kaszlu, ponieważ naturalny produkt ma właściwości antyseptyczne. Równie świetnie sprawdzi się w przypadku zapalenia zatok. Dodatkowo ocet jabłkowy możesz być stosowany:
  • na biegunkę i lepsze trawienie,
  • w celu regulacji poziomu glukozy we krwi, co może być pomocne u osób z cukrzycą lub insulinoopornością,
  • na odchudzanie jako wsparcie odpowiednio zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej.
Ocet jabłkowy znalazł także zastosowanie we fryzjerstwie. Jego właściwości sprawiają, że jest świetnym sposobem na uporanie się z łupieżem oraz ograniczenie problemów z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Dodatkowo kosmetyki z dodatkiem octu poprawiają ogólną kondycję fryzury, wygładzając ją i nadając jej zdrowego blasku.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania octu jabłkowego?

Czy fakt, że ocet jabłkowy może pochwalić się tak licznymi właściwościami, oznacza, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jego spożywania? Niestety, ale nie wszyscy mogą skorzystać z cennych składników w nim zawartych. Przede wszystkim są to osoby, które mają jakiekolwiek problemy z układem pokarmowym. Przewlekłe choroby, wrzody czy dolegliwości ze strony żołądka sprawiają, że należy zrezygnować z octu jabłkowego.

Kolejnym przeciwwskazaniem do spożywania octu jabłkowego są również problemy z wątrobą. Dodatkowo nadmierna ilość naturalnego produktu może prowadzić do występowania refluksu, zgagi, a nawet nudności, dlatego obserwuj reakcję swojego organizmu i w przypadku pojawienia się jednej z wymienionych dolegliwości po prostu odstaw ocet.

Jak pić ocet jabłkowy?

Przede wszystkim nigdy nie pij octu jabłkowego samodzielnie. Przed spożyciem należy go rozcieńczyć w wodzie lub w dowolnym innym produkcie. Możesz także dodawać go do posiłków. Jeśli chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, to najlepszym pomysłem będzie sięganie po ocet jabłkowy każdego dnia, jeszcze przed spożyciem pierwsze posiłku. Picie go na czczo pomoże ci między innymi w zmniejszeniu apetytu.

Jeśli jednak picie na czczo powoduje problemy ze strony układu pokarmowego, to możesz bez obaw stosować ocet jabłkowy także po posiłku. Warto odczekać przynajmniej 30 minut. Unikaj jednak spożywania go bezpośrednio przed snem!
Autorka: Katarzyna Wendzonka