Data publikacji:

Ocet jabłkowy na twarz: jakie ma działanie? Czy warto go stosować?

Szukasz naturalnych dodatków do pielęgnacji swojej skóry? Co powiesz na ocet jabłkowy na twarz, którego regularne stosowanie potrafi przynieść przysłowiowe cuda? Podpowiadamy, jak działa i w jaki sposób go używać!
ocet jabłkowy na twarz

Przeczytaj również: Olej arganowy na twarz: jakie ma właściwości?

Co warto wiedzieć o occie jabłkowym?

Zanim podpowiemy ci, jak stosować ocet jabłkowy na twarz i dlaczego warto w ogóle włączyć go do pielęgnacji, warto sprawdzić, czym tak właściwie jest. Naturalny produkt, który jest efektem wtórnej fermentacji, był stosowany już ponad 5 tysięcy lat temu, w szczególności do wzmocnienia odporności czy dezynfekcji ran.

W occie jabłkowym znajdziesz bogactwo witamin – z grup B i C, oraz kwas foliowy. Nie brakuje również cennych minerałów, zwłaszcza potasu, magnezu, fosforu, czy siarki. W składzie naturalnego produktu można także wyróżnić pektyny, aminokwasy i enzymy. Dzięki nim ocet jabłkowy znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

Ocet jabłkowy na twarz – właściwości i zastosowanie

Ocet jabłkowy stosowany na twarz działa przede wszystkim przeciwzapalnie, dzięki czemu pomaga w złagodzeniu stanów zapalnych. Dodatkowo ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe, a tym samym usuwa ze skóry zarazki, które mogą prowadzić do infekcji, jednocześnie zabijając wszystkie drożdżaki i bakterie. Dzięki temu ocet jabłkowy jest doskonałym dodatkiem do pielęgnacji cery trądzikowej.

To jednak dopiero początek! Ocet jabłkowy ma również właściwości przeciwstarzeniowe i doskonale radzi sobie z rozjaśnianiem tzw. starczych plam. To wszystko dzięki zawartości alfa-hydroksykwasów, które są skutecznym sprzymierzeńcem w walce z przebarwieniami. Rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu cery sprawdzi się też u osób z trądzikiem, który bardzo często pozostawia na twarzy blizny.

Co więcej, ocet jabłkowy to nieoceniony pomocnik w walce z wiotczeniem skóry i pojawianiem się kolejnych zmarszczek. Sekretem są zawarte w nim witaminy, kwasy organiczne i żywe kultury bakterii, które wspólnie zabezpieczają twarz przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, jednocześnie wspierając odbudowę naturalnej bariery ochronnej.

Czy wiesz, że ocet jabłkowy pomaga również w walce z nadmierną produkcją sebum? Zbyt duża ilość wytwarzanego łoju skórnego może prowadzić do powstawania wyprysków i podskórnych, bolesnych krost. Z pomocą toniku z naturalnego produktu możesz przywrócić cerze naturalne pH, usuwając z niej nadmiar sebum i zanieczyszczenia.

Ocet jabłkowy na twarz – jak stosować?

Pamiętaj, aby nigdy nie stosować czystego octu jabłkowego na twarz! Choć naturalny produkt ma mnóstwo cennych właściwości i może pochwalić się szerokim zastosowaniem, to należy jednak do grupy substancji drażniących. Nałożenie go bez wcześniejszego rozcieńczenia z wodą może prowadzić do wystąpienia podrażnień i przesuszenia skóry.

Jak w takim razie przygotować bezpieczną dla twojej skóry mieszankę? Połącz 75 ml octu jabłkowego (około 5 dużych łyżek) ze szklanką wody, a następnie dokładnie wymieszaj. Najważniejsze, aby zachować proporcje składników – 1:4.

Gotową mieszankę możesz stosować miejscowo, na przykład przecierając miejsca, w których najczęściej wychodzą krosty, lub używać jej jako toniku. Najlepszym pomysłem będzie nałożenie octu jabłkowego na twarz przy użyciu wacika, po wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu skóry. Aplikuj go rano i wieczorem, a już wkrótce zauważysz efekty!

Regularne stosowanie octu jabłkowego na twarz – efekty

Z pewnością zastanawiasz się, co daje regularne stosowanie octu jabłkowego na twarz. Do efektów włączenia go do pielęgnacji zaliczamy:
  • zmniejszenie i złagodzenie trądziku,
  • pomoc w nadmiernej produkcji sebum,
  • regulację poziomu pH skóry,
  • rozjaśnienie starczych plam,
  • ochronę przed infekcjami.
Autorka: Katarzyna Wendzonka