Data modyfikacji:

Najczęstsze błędy potreningowego stretchingu

Autor: Paulina

Po intensywnym treningu Twój organizm potrzebuje właściwego traktowania. Wychodzisz z sali i... no właśnie! Po ćwiczeniach powinnaś dobrze się rozciągnąć. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy potreningowego stretchingu.

Dlaczego stretching jest ważny? Podczas ćwiczeń Twoje mięśnie i naczynia krwionośne kurczą się, stają się bardziej napięte i lepiej ukrwione. Potocznie mówimy o nich "podpompowane". Nierozciągnięte mięśnie są boleśnie spięte, a to powoduje ograniczenie zakresu ruchu, spadek możliwości fizycznych i treningowych. Późniejsze próby ćwiczeń mogą skończyć się kontuzją, naderwaniem przykurczonej, nieelastycznej tkanki.

Dzięki stretchingowi Twoje ciało jest giętkie, odporne na uszkodzenia i bardziej wytrzymałe. Dobrze rozciągnięte i wyćwiczone mięśnie poprawiają naszą motoryczność, eliminują bóle stawów i kręgosłupa. Rozciągając się, wpływasz również na jakość naczyń krwionośnych i pomagasz odprowadzać krew i inne płyny z kończyn (eliminujesz obrzęki). Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Najczęstsze błędy potreningowego stretchingu

1. Brak rozciągania

Już wiesz, dlaczego stretching jest ważny. Nie rozciągając się po ćwiczeniach, narażasz się na kontuzje oraz psujesz estetykę swojej sylwetki.

2. Zbyt krótkie przytrzymanie

Najczęściej stosujemy rozciąganie statyczne, czyli rozciąganie z przytrzymaniem danej pozycji. Zbyt krótkie zatrzymanie nie pozwala w pełni rozluźnić mięśni - ćwiczenie możesz od razu spisać na straty. Zanim zmienisz pozę, policz powoli do dwudziestu; to minimum, które pozwala rozciągnąć dany mięsień.

3. Rozciąganie na siłę

Chcesz zrobić szpagat, ale czujesz, że napięcie jest zbyt duże. Odpuść dalsze naciski: aby wykonać głębsze zejście, musisz poświęcić na to znacznie więcej czasu. Rozciąganie to proces, w którym do danego stanu dochodzi się małymi kroczkami. Drugą kwestią są utrudnienia natury anatomicznej.

Zbyt agresywne rozciąganie może prowadzić do różnych uszkodzeń i mięśni, i stawów!

*Zobacz artykuły na temat przygotowania do szpagatu*

4. Omijanie niektórych partii ciała

Po treningu na nogi koncentrujesz się na tej partii ciała? To dobrze, gdyż te mięśnie jak nigdy potrzebują solidnej dawki stretchingu. Nie zapominaj jednak o innych częściach ciała. Wbrew pozorom pracowałaś kompleksowo. Trening nóg angażuje wszystkie obszary, a w szczególności korpus (brzuch i plecy). Nie zapominaj też o rękach!

5. Rozciąganie tylko dużych grup mięśniowych

Zajęłaś się mięśniami pośladków, ud i pleców, ale ominęłaś łydki, ramiona, stopy, nadgarstki, przednią część podudzia i kark! Pamiętaj o małych grupach mięśniowych. Pełnią one znaczącą rolę w usprawnianiu i stabilizowaniu naszych ruchów.

6. Niestaranne wykonywanie ćwiczeń rozciągających

Kompleksowo podchodzisz do potreningowego stretchingu, ale wykonujesz ćwiczenia niedokładnie. Nie chodzi tylko o za krótkie przetrzymanie, ale przede wszystkim o niestarannie przyjętą pozycję. Zginające się kolano, niewypchnięte biodra, niewystarczające wygięcie w plecach... Stretching to ostatni, luźniejszy etap treningu. Nie oznacza to, że nie musisz przykładać się do wykonywanych ćwiczeń. Tu procentuje dokładność!