Data modyfikacji:

Jak wybrać buty do nordic walking?

Podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności ruchowej liczy się wygoda. Nawet jeśli nie jest to typowy trening, a rekreacja, to komfort jest tak samo ważny. Dotyczy to również tak popularnej dyscypliny jaką jest chodzenie z kijami. Ich jakość i model to istotne kwestie, jednak znaczenie ma również właściwie dobrane obuwie. Zatem jak wybrać buty do nordic walking?

Podeszwa butów do nordic walking na każdą nawierzchnię

Chodzenie z kijami można uprawiać praktycznie wszędzie: po nawierzchni ubitej, jak też trawiastej, szutrowej, kamienistej oraz niestabilnej. W górach, nad morzem, w lesie, a także w mieście. Zastanawiając się, jak wybrać buty do nordic walking, warto zwrócić szczególną uwagę na ich podeszwę. Powinna być taka, żeby spełnić nasze oczekiwania na aktywność w każdych warunkach. Zakładanie zwykłych trampek czy sandałów mija się z celem. W pewnym momencie możemy niestety czuć każdy kamień, przez co marsz będzie po prostu niekomfortowy.

Drugim niezbędnym warunkiem jest elastyczność podeszwy. Dzięki temu stopa nie będzie zbyt usztywniona. W innym przypadku już w krótkim czasie mogłaby pojawić się dokuczliwa bolesność. Ważne też, żeby obuwie miało odpowiednią amortyzację, dzięki czemu będzie można uniknąć urazów i kontuzji podczas wielokilometrowych marszów. Buty podczas marszów w niestabilnym terenie muszą też zapewniać dobrą przyczepność w każdych warunkach pogodowych. Podczas uprawiania nordic walking powinny nam dobrze służyć bez względu na aktualną porę roku.

Czy biegowe buty nadają się do nordic walking?

Niektóre osoby do chodzenia z kijami zakładają obuwie biegowe. Być może uprawiają obydwie aktywności, traktując je równorzędnie, a różnicę widzą tylko w intensywności wysiłku. Jednak odmienności są dość wyraźne. Chodzi tu przede wszystkim o amortyzację ze względu na inną pracę, jaką wykonuje stopa. Podczas biegu wspomaganie jest inne, gdyż siły nacisku są większe. Noga opada z dużą mocą na podłoże. Wstrząsy, jakie są w ten sposób wywoływane, oddziałują na mięśnie, stawy i kości. To powoduje, że ryzyko kontuzji jest bardzo duże. Natomiast w przypadku marszu z kijami te siły są duże mniejsze. Dlatego buty nordic walking mają cieńszą podeszwę, gdyż podczas chodzenia nie potrzeba zbyt dużej amortyzacji.

Osoba uprawiająca marsz z kijami powinna mieć zapewniony maksymalny komfort. Dlatego jej obuwie musi mieć bardziej elastyczną podeszwę, niż w przypadku tych biegowych. Stopa w chodzie najpierw stawiana jest od pięty, a następnie przetaczana ku palcom. Ten styl wymaga, żeby podeszwa łatwo się wyginała. W innym przypadku może dojść do urazów i dolegliwości nóg. Warto te kwestie wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jak wybrać buty do nordic walking.

Obuwie dla każdego

Przy wyborze obuwia nie tylko liczy się ukierunkowanie na daną dyscyplinę. Ważne są także walory estetyczne oraz to, dla kogo są one przeznaczone. Buty do nordic walking damskie często mają design, styl i kolorystykę, która jest dedykowana właśnie paniom. Obuwie dla kobiet ma odpowiednio wyprofilowany kształt, a stopa prezentuje się w nich elegancko. Buty powinny być też stosunkowo lekkie, żeby noga nie męczyła się podczas długich wędrówek.
Obuwie dla mężczyzn oczywiście różni się nieco kształtem. Wzmocniona podeszwa oraz sposób wykonania dostosowane są do większego ciężaru i nacisku, jaki będzie miał miejsce podczas uprawiania aktywności.
Na wędrówki piesze warto wybierać się z całą rodziną. Dzieci, które są przyzwyczajane do aktywności, mniej chorują, mają lepszą kondycję ogólną i szybko złapią sportowego bakcyla. Wybierając się z najmłodszymi na piesze wycieczki z kijami, warto też zadbać o komfort ich stóp. Buty do nordic walking dla dzieci powinny zapewniać im komfort i swobodę.

Jak wybrać buty do nordic walking? Ważne kwestie

Wybierając buty do pieszych wędrówek z kijami, należy wziąć pod uwagę to, w jakim terenie najczęściej będziemy uprawiać tę aktywność oraz w jakich warunkach pogodowych. Ważnym aspektem jest też długość trasy i czas trwania marszu. Trzeba będzie uwzględnić jakość materiału i wykonania obuwia. Zatem jakie buty do nordic walking powinniśmy wybrać?

Oprócz elastycznej podeszwy należy zwrócić uwagę na to, żeby nie była ona bardzo cienka. Poruszając się po terenie leśnym lub górskim, natrafimy na ścieżki usiane kamieniami. Dlatego warto, żeby podeszwa chroniła stopę. Przy twardej nawierzchni amortyzacja powinna zapewniać dobre odbicie i oszczędzanie energii. Dzięki temu marsz będzie dynamiczny, a ryzyko kontuzji dużo mniejsze.

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać buty do nordic walking, warto zwrócić uwagę na ich rozmiar. Powinny być większe od naszego zwykłego obuwia o 0,5 lub 1 cm. Podczas wysiłku zazwyczaj stopa zaczyna delikatnie puchnąć. Poza tym przy schodzeniu ze szczytów, np. na górskich szlakach, zbyt ciasne obuwie może urażać palce i doprowadzać do odparzeń i otarć. Podczas ruchu stawu skokowego noga musi mieć całkowitą swobodę, dlatego cholewka nie powinna wychodzić poza kostkę.

Wędrując po terenie trailowym, crossowym, leśnym i górskim, należy też odpowiednio chronić palce w przypadku zetknięcia z kamieniami. To mają zapewnić czubki butów, które powinny być wzmocnione odpowiednim materiałem. Uprawiając nordic walking, musimy się liczyć z różnymi warunkami pogodowymi. Obuwie wykonane ze specjalnej membrany uchroni stopy przed wilgocią i nie narazi ich na wychłodzenie.
Autor: Jarosław Cieśla