Data modyfikacji:

Buty do Nordic Walking - jak je wybrać?

Autor: Paulina

Przyjemność, jakiej dostarcza przebywanie na świeżym powietrzu, a także pozytywny wpływ na zdowie i sylwetkę przysparzają Nordic Walking coraz wiecej fanów. Co lepsze, możesz uprawiać go cały rok! Oprócz kijów i chęci potrzebujesz jeszcze pary dobrego obuwia. Podpowiadamy, jak wybrać buty do nordic walking.

Szybki marsz z kijami nadal należy do jednej z popularniejszych form aktywnego spędzania czasu. Nordic Walking od dłuższego czasu zajmuje jedną z czołowych pozycji na liście najchętniej uprawianych przez naszych rodaków sportów. Jego entuzjastów spotkasz w miastach, na szlakach, na leśnych dróżkach. Wszędzie tam, gdzie można spacerować. Nordic Walking ma wiele zalet: dobrze działa na układ sercowo-naczyniowy, jest łagodniejszy dla stawów, dzięki czemu mogą go uprawiać również osoby starsze i otyłe, a to wszystko przez 365 dni!

Do amatorsko uprawianego Nordic Walking nie potrzeba sprzętu z najwyższej półki. Ważne, żeby nasz strój i akcesoria spełniały podstawowe warunki. Dziś przyjrzymy się jednej z kluczowych części marszowej garderoby. A spacer nie będzie tym samy bez solidnej pary butów.

1. Rozmiar

Większość wprawionych piechurów zaleca rozważnie mierzyć buty. Na co zwrócić wtedy uwagę? Na luzy. I nie po to, żeby je wyeliminować. Wprost przeciwnie: nieduży zapas zagwarantuje nam wygodę podczas dłuższych marszów. Wybierając rozmiar na styk, narażasz się na otarcia, pęcherze i odciski.

2. Wysokość cholewki

Wyższa czy niższa? Wszystko zależy od charakteru naszej pieszej wyprawy. Zasadniczo buty do Nordic Walkig mają niższą, niesięgającą za kostkę cholewkę. Pozwala to na swobodne, szybkie maszerowanie. W przypadku dalekobeżnych wypraw górskich spotkamy się z głosami rekomentującymi wysokie obuwie trekkingowe. Na płaskim terenie wystarczą niższe.

Na grafice: 1. Buty hikingowe Merrell, 549 zł

3. Podeszwa

Każdy, kto ze zwykłych butów sportowych przerzuci się na buty do Nordic Walking, szybko potwierdzi ten punkt. Podeszwa należy do niekwestionowanych czynników wpływających na jakość naszego marszu. Powinny charakteryzować ją następujące parametry:

  • grubość: przez za cienką poczujesz każdy kamyk pod stopą, a to zmniejszy komfort naszego marszu. Wybierz zatem modele z grubszą podeszwą,
  • elastyczność:: dobrej jakości podeszwa wygina się w łuk, dopasowując się do stopy w ruchu. Przed zakupem możesz to sprawdzić - wykonaj test polegający na zgięciu buta w miejscu śródstopia. Jeśli podeszwa będzie zbyt sztywna lub złamie się w pół na kształt litery V, to obuwie nie będzie sprawdzać się dobrze podczas marszu,
  • profilowanie pięty: prawidłowa technika Nordic Walking pracowanie stopami w ich pełnym zakresie ruchu, stawiając krok mocno z pięty. Twoja para powinna zatem posiadać lekko ściętą krawędź pięty,
  • amortyzacja: podeszwa twoich butów powinna dobrze pochłaniać wstrząsy,
  • bieżnik i materiał: zarówno materiał, z którego wykonana została podeszwa, jak i zastosowane w niej żłobienia powinny zapewniać bardzo dobrą przyczepność obuwia do podłoża. Unikniesz dzięki temu przykrych urazów, "uciekania stóp" na mokrej i śliskiej nawierzchni. Ponadto lepsza jakość to większa odporność na ścieranie.
  • 4. Dopasowanie do warunków atmosferycznych i pory roku

    Chociaż Nordic Walking możesz uprawiać przez cały rok, to nie zawsze powinieneś polegać na tej samej parze butów. Twoje obuwie powinno być dopasowane do pory roku i aktualnej pogody. W sezonie ciepło-suchym (wiosna, lato) stawiaj na materiał oddychający. Dzięki temu noga nie zapoci się i nie odparzy. W warunkach zimno-mokrych lepiej sprawdzą się buty z nieprzemakalną membraną. Zimą zadbaj także o stosowną izolację i ocieplenie.[divider style="single" align="center" color="green" opacity="1.00" width="" pull="" padding_top="20px" padding_bottom="20px"]

    Więcej akcesoriów do Nordic Walking, w tym kije, znajdziesz TUTAJ.