Data modyfikacji:

Maraton fitness - jak się przygotować?

Autor: Paulina

Maraton fitness to jeden z gorących trendów wśród osób trenujących. Masowe imprezy oparte na treningach grupowych przyciągają coraz więcej pasjonatek sportowych emocji i aktywności fizycznej. Zanim jednak dołączysz do tego grona, zobacz, jak przygotować się do udziału w maratonie fitness. Co ze sobą zabrać? - Podpowiadamy.

Maraton fitness to taki "długodystansowy" trening. Uczestnicy przez kilka godzin zmagają się z rzucanymi im przez kolejnych instruktorów wyzwaniami. Jego przebieg w dużej mierze zależy od rozmachu, z jakim organizator podchodzi do wydarzenia. Ogromną rolę odgrywa sam scenariusz spotkania.

Bez względu na to, czy jest jeden line-up chronologiczny, czy kilka równoległych (z możliwością przemieszczania się między salami i grupami), powinnaś solidnie przygotować się do czekającego cię wysiłku. Łap za torbę, papier i ołówek i odhaczaj: czy masz już wszystkie niezbędne rzeczy?

WSKAZÓWKA: większość organizatorów zamieszcza informację o wymaganym zaopatrzeniu na stronie wydarzenia. Warto dokładnie przejrzeć regulamin i wszystkie zakładki, żeby uniknąć nieprzyjemności na miejsce. Czasami brak jednego lub dwóch pozornie niepotrzebnych elementów skutkuje odmową rejestracji uczestnika.

Na grafice: 1. T-shirt Nike, 59 zł

1. Strój sportowy

Już przestałaś się śmiać i stukać palcem w czoło? No! To teraz do rzeczy! Wspominając o stroju sportowym, mamy na myśli strój na zmianę. Wiele kobiet idzie na maraton od razu przebrana, zapominając, że po ostatnich zajęciach wyjdą z sali spocone jak nigdy. W takim stanie nie powinnaś opuszczać budynku. Po pierwsze, to mało komfortowe zarówno dla ciebie, jak i otoczenia. Po drugie, najpewniej zaziębisz się lub podłapiesz nieproszoną infekcję. Oprócz stroju sportowego powinnaś niezależnie spakować zwykłe ubranie na przebranie. Nie najgorszym pomysłem będzie przygotowanie także drugiej koszulki do ćwiczeń.

2. Buty sportowe

Tym razem nie przejdą zwykłe trampki czy stare, rozklekotane adidasy. Kiepskiej jakości i źle dopasowane obuwie nie tylko wpływa niekorzystnie na sam komfort ćwiczącego, lecz także zwiększa ryzyko urazu. Podeszwa Conversów niekoniecznie dobrze sprawdzi się podczas wykroków. Radzimy przemyśleć opcję zakupu lepszej pary butów. Tym bardziej, jeśli planujemy częściej uczestniczyć w maratonach i/lub chodzić na zajęcia z profesjonalnymi instruktorami.

3. Ręcznik

W trakcie treningu należy bezwzględnie dbać o dwie rzeczy: bezpieczeństwo i higienę. Może dziwić, ale ręcznik ma związek z obiema wymienionymi kwestiami. Chociażby tak banalna czynność, jak otarcie potu z czoła wpływa na poprawność wykonywania kolejnych powtórzeń. Podobnie usunięcie wilgoci z powierzchni skóry rąk i kolan. Wyobrażasz sobie utrzymanie deski na śliskich od potu rękach? Polecamy ręczniki szybkoschnące - zajmują mało miejsca i nie drażnią skóry.

4. Mata do ćwiczeń

Nie każda organizacja jest w stanie zapewnić kompletne zaplecze treningowe. Nie polegaj na i tak ograniczonych możliwościach sprzętowych - marne szanse, że organizator będzie w stanie zapewnić wystarczającą liczbę mat. W szczególności, gdy mówimy o treningach otwartych, bez konieczności rejestracji czy zakupu biletu. Mata to podstawa! 

Na grafice: 1. Gumka Invisibobble (1 szt.), 4,50 zł

5. Akcesoria do włosów 

Nie zapomnij o gumce do włosów, opasce lub spinkach. Rozpuszczone włosy będą się plątać, opadać na twarz, zasłaniać oczy... Sama wiesz najlepiej, co się dzieje z twoimi włosami, gdy ćwiczysz.

6. Podstawowa kosmetyczka

Po zakończeniu maratonu fitness będziesz chciała się odświeżyć. W tym celu przygotuj odpowiednie kosmetyki - zajrzyj do tego artykułu.

7. Rękawiczki treningowe

Nie są wymagane, ale z naszego doświadczenia wynika, że nie raz ratują sytuację. Gdy robisz pompki, wykonujesz ćwiczenia w desce lub klęku podpartym, używasz jakiegoś sprzętu, rękawiczki treningowe będą chronić delikatną skórę dłoni przed otarciami, zabrudzeniami, odciskami i... chorobami dermatologicznymi.

Na grafice: 1. Butelka Cool Gear 0,6 l, 49 zł

8. Zapas wody

Bezwarunkowo zapakuj ze sobą więcej wody lub napojów izotonicznych. Intensywny trening powoduje szybką utratę płynów. Jeśli nie zadbasz o nawodnienie organizmu, doprowadzisz do odwodnienia, a to może skończyć się zawrotami głowy, uczuciem słabości, a nawet omdleniem!

Ważne: jeśli wybierasz izotoniki, to koniecznie zwróć uwagę na skład produktu.

9. Przekąska

Nie zapomnij o zdrowych przekąskach. W przerwie między treningami na pewno będziesz chciała zregenerować siły. Wybierz lekkostrawny, szybko dostarczający energii posiłek. Dobrej jakości batonik wysokowęglowodanowy dla sportowców (kupn albo domowej roboty), koktajl bądź sałatka powinny uzupełnić deficyt energetyczny i utracony podczas ćwiczeń glikogen. Nawet jeśli chcesz spalić maksymalnie dużo kalorii, to nierozsądnym byłoby porywać się na kilkugodzinny wysiłek "na głodnego".

10. Dowód osobisty i inne wymagane dokumenty

Tu odsyłamy do lektury regulaminu danej imprezy. Niektórzy organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zweryfikowania tożsamości uczestników (dotycz to przede wszystkich imprez płatnych z obowiązkową rejestracją). Ponadto w pakiecie uczestnika mogą pojawić się także inne papiery, np. potwierdzenie przelewu za wpisowe, oświadczenie o stanie zdrowia, deklarację opiekuna prawnego/rodzica (osoby nieletnie, które ukończyły 16. rok życia).

buty do nordic walking

Jak wybrać buty do nordic walking?

2021-07-03
Podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności ruchowej liczy się wygoda. Nawet jeśli nie jest to typowy trening, a rekreacja, to komfort jest tak samo ważny. Dotyczy to również tak popularnej dyscypliny jaką jest chodzenie z kijami. Ich jakość i model to istotne kwestie, jednak znaczenie ma również właściwie dobrane obuwie. Zatem jak wybrać buty do nordic walking?
wykroki na siłowni

(Wy)krok do zgrabnych nóg!

2016-03-26
Zależy Ci na zgrabnych nogach, krągłych pośladkach oraz stabilnej i smukłej sylwetce? Regularnie robisz przysiady, ale efekt nie jest już dla Ciebie zadowalając...
jak określić typ pronacji biega po utwardzanej nawierzchni

Jaki jest Twój typ pronacji? TEST BIEGACZA

2015-09-06
Trzy typy stopy i różne rodzaje obuwia. Chcesz wiedzieć, jak określić typ pronacji? Zobacz, w jaki sposób możesz przetestować swoje stopy. Oto kilka domowych me...
trening kobiety po 40-stce główne

Aktywna po 40-stce cz. 1: Od czego zacząć?

2015-09-03
Kobieta jest podobno jak wino: z wiekiem staje się jeszcze lepsza. Dla nas jesteś wspaniała w każdym wieku. Dla nas nie ma też wymówek. Aktywność fizyczna to po...
Jak ustawić nachylenie bieżni ludzie w fitness clubie

Jak ustawić nachylenie bieżni podczas treningu? Bieżnia bez tajemnic!

2015-08-18
Współczesny sprzęt cardio jest przeładowany opcjami i elektronicznymi rozwiązaniami niczym stacja kosmiczna NASA. Nic dziwnego, że na widok konsoli dostajemy cz...
najczęstsze błędy potreningowego stretchingu

Najczęstsze błędy potreningowego stretchingu

2015-05-08
Po intensywnym treningu Twój organizm potrzebuje właściwego traktowania. Wychodzisz z sali i... no właśnie! Po ćwiczeniach powinnaś dobrze się rozciągnąć. Zobac...