Data publikacji:

Maść propolisowa – zastosowanie, działanie, przepis

Maść propolisowa – na co działa? Jak zrobić maść propolisową? Poznaj właściwości produktów na bazie propolisu. Dowiedz się, kiedy stosować maść propolisową. Przeczytaj.

maść propolisowa

Maść propolisowa – co to jest? Z czego się składa?

Maść propolisowa jest produktem niezwykle docenianym, który ze względu na naturalny skład i lecznicze właściwości, na stałe zagościł w naszym apteczkach. Głównym składnikiem tego sprawdzonego przez pokolenia specyfiku jest propolis, zwany inaczej kitem pszczelim – materiał wytwarzany przez pszczoły podczas procesu budowy ula.

Propolis składa się z wydzielin pszczół i żywicy. Dzięki lepkiej, gęstej konsystencji oraz niezwykłym właściwościom, stanowi zarówno wzmocnienie ula, jak i ochronę przed szkodliwymi drobnoustrojami. Zawartość kitu pszczelego w maściach dostępnych w sprzedaży, najczęściej wynosi od 7 do 30%, skład preparatu obejmuje także substancje pomocnicze, m.in. wazelinę oraz olejki eteryczne. Propolis leczniczo występuje również w formie kropli, czopków, globulek, wyciągów oraz tabletek.

Zastosowanie maści propolisowej

Propolis, dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, już od starożytności traktowany jest jako naturalny antybiotyk. Używanie maści powstałej na jego bazie, niweluje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Propolis można uznać za składnik bezpieczny, cechujący się dużą skutecznością. Maść propolisowa wykazuje właściwości:
  • przeciwgrzybicze,
  • antybakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwnowotworowe,
  • przeciwpasożytnicze,
  • przeciwzakrzepowe.
Dzięki szerokiemu spektrum działania, stosowana jest w leczeniu różnych dolegliwości, m.in. hemoroidów, grzybic, egzem, odleżyn, problemów z dziąsłami, trądziku. Decydując się na kurację maścią propolisową, należy pamiętać, by dobrać preparat z odpowiednim stężeniem propolisu, po to, by w pełni wykorzystać jego lecznicze właściwości. Chcąc wspomóc eliminację drobnych problemów skórnych, takich jak lekki trądzik i niewielkie rany, stosuje się maść o siedmioprocentowej zawartości substancji czynnej, natomiast w przypadku poważniejszych schorzeń (grzybice, hemoroidy), zalecane jest użycie mocniejszych preparatów (zawierających 20-30% propolisu).

Maść propolisowa na trądzik

Trądzik jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń dermatologicznych, na który narażone są głównie osoby w wieku pokwitania. Jego łagodniejsze formy nie stanowią poważnego zagrożenia dla wyglądu skóry w przyszłości, jednak mogą powodować dyskomfort psychiczny. Warto zapobiegać rozprzestrzenianiu się zmian chorobowych i powstawaniu blizn. Maść propolisowa, ze względu na antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości, przyspieszy gojenie zmian i regenerację skóry. Optymalna zawartość propolisu w preparacie wykazującym działanie przeciwtrądzikowe, to 7%. Maść propolisowa najlepiej sprawdzi się w leczeniu niewielkich zmian skórnych, jednak może też wspomóc kurację cięższych odmian trądziku. Zaleca się smarowanie skóry punktowo, 1- 3 razy dziennie.

Maść propolisowa – jak zrobić?

Maść z propolisu, ze względu na naturalny skład, możemy przygotować samodzielnie w zaciszu domowym. Sporządzenie specyfiku jest proste i zazwyczaj zajmuje mniej czasu niż dojazd do najbliższej apteki. Potrzebujemy wyłącznie propolisu, wazeliny kosmetycznej, naczynia do kąpieli wodnej, garnka z wodą oraz pojemnika na maść.

Propolis i wazelinę należy rozpuszczać w kąpieli wodnej przez ok. 10 minut, tak, by utworzyły jednolitą substancję. Konieczne jest użycie sitka i odcedzenie ewentualnych grudek. Powstałą miksturę trzeba odstawić do ostygnięcia. Można dodać również lanolinę, posiadającą właściwości wygładzające. Proporcje wazeliny i propolisu powinniśmy dobrać w zależności od tego, jakie stężenie substancji czynnej chcemy osiągnąć. Zalecane jest, by nie było ono większe niż 30%.