Jak rozpoznać łupież różowy Giberta?
Z reguły lekarz jest w stanie postawić diagnozę już na postawie dokładnych oględzin skóry. Zmiany mogą być podobne do tych występujących w przypadku grzybicy, jednak przy zakażeniu grzybiczym blaszki są nieregularne. W wywiadzie lekarz powinien wykluczyć też osutkę polekową, która, jak sama nazwa wskazuje, jest następstwem przyjmowania niektórych leków.
Diagnoza powinna być oparta na wywiadzie i charakterystycznym obrazie klinicznym, gdzie występują: choinkowaty układ plam, świąd i obecność blaszki macierzystej przed kolejnymi wykwitami.
Zmiany występują zazwyczaj na tułowiu, a ogólny stan pacjenta prawie zawsze jest dobry. Jedynie w rzadkich przypadkach lekarz pobiera fragment zmienionej chorobowo skóry do badania histopatologicznego.
Jak leczyć łupież różowy Giberta
Łupież różowy Giberta zwykle znika po około 6 tygodniach od pojawienia się pierwszych objawów, ale w ekstremalnych przypadkach objawy utrzymują się nawet do 5 miesięcy (czasami po plamkach zostają na skórze wyblakłe ślady, które z czasem znikają, nie pozostawiając blizn).
Kiedy wysypka powoduje duży dyskomfort, można zastosować którąś z poniższych metod leczenia.
- Krem nawilżający na zmiany skórne
Stosowanie na wysypkę kremów nawilżających jest polecane w tym przypadku, można ich używać zamiast mydła, którego stosowanie jest odradzane w przypadku łupieżu różowego.