Data publikacji:

Leki na bezsenność bez recepty

Z zaburzeniami snu mierzy się prawie połowa osób na całym świecie. Skutkiem tego jest przewlekłe zmęczenie, brak energii życiowej, słaba wydajność w pracy i złe samopoczucie. Masz problemy z zasypianiem? Chcesz znaleźć skuteczny lek na bezsenność bez recepty w niskiej cenie? Przeczytaj.

leki na bezsenność

Leki na bezsenność – dla kogo?

Każdy, kto ma problemy z zasypianiem, powinien skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą. Zdrowy sen to klucz do dobrego samopoczucia i wydajnej pracy, dlatego nie lekceważ nieprzespanych nocy i zgłoś się do specjalisty.

W aptekach możesz znaleźć leki i suplementy diety bez recepty. Ich działanie jest łagodne, ale według opinii osób, które je stosują, charakteryzują się dużą skutecznością. Nie tylko pomagają zasnąć, ale też wyciszają i łagodzą negatywne skutki stresu. Sprawdzą się na pewno u osób, których objawy są łagodne, ale zauważalne. 

Sprawdź również, jakie są najlepsze probiotyki, prebiotyki i synbiotyki.

Rodzaje preparatów na bezsenność bez recepty

W aptekach możesz dostać produkty, które swoje działanie opierają na obecności w składzie wyciągów z różnych roślin, np. chmielu lub melisy, które uspokajają i wyciszają organizm. Ich działanie jest łagodne, ale skuteczne.

Druga grupa leków to wszystkie te preparaty, które swoje działanie zawdzięczają melatoninie, która jest hormonem naturalnie występującym w ludzkim organizmie. Ta w preparatach doustnych jest oczywiście syntetyczna i sprawdza się u osób, które mają zaburzony rytm dnia.

Preparaty można też podzielić na leki bez recepty i suplementy. Działanie leków, nawet tych bez recepty, jest wysokie, ponieważ wynika z samej definicji leku, czyli preparatu, który ma właściwości zapobiegania lub leczenia określonych schorzeń.

Natomiast suplementy najprawdopodobniej będą wykazywać podobne efekty, ale o wiele słabiej wyrażone. Dlatego, jeśli szukasz czegoś, co ma potwierdzoną skuteczność, wybierz lek na bezsenność bez recepty.

Leki na bezsenność bez recepty

Valused noc

Preparat wspomaga zasypianie oraz redukuje napięcia emocjonalne. Sprawdza się u osób, które są narażone na codzienny stres. Efekty są zauważalne po kilku tygodniach stosowania produktu. Lek ma ziołowy, bezpieczny skład.

Lek należy przyjmować według wskazań producenta, które znajdują się w ulotce opakowania. Preparat może być stosowany u dorosłych i młodzieży od 12 roku życia. Nie należy przyjmować więcej niż 12 tabletek w ciągu doby.

Melatonina LEK-AM

Substancją aktywną jest melatonina, czyli hormon, który naturalnie reguluje rytm nocy i dnia oraz zapewnia zdrowy sen. Sprawdzi się u większości osób, które mają przewlekły problem z zasypianiem. Lek wycisza i uspokaja organizm.

Preparat świetnie sprawdza się u osób, które np. pracują na nocną zmianę, a w dzień odsypiają. To także doskonały lek dla osób, które planują podróż do innej strefy czasowej i chcą się ustrzec przed jet lagiem.

Kalms

Lek ma formę tabletek. Działa uspokajająco – pozwala obniżyć poziom stresu i wyciszyć negatywne emocje. Sprawdzi się u osób z łagodnymi objawami napięcia nerwowego, które mają problem z zasypianiem.

Efekty nie przychodzą jednak od razu. Trzeba na nie poczekać kilka (1-3) tygodni. Preparat ma skład roślinny, nie uzależnia i nie otumania. Zalecaną dawkę należy przyjąć około pół godziny przed pójściem spać. Może być stosowany u osób powyżej 12 roku życia. 

Ich minusem jest wydajność. Producent zaleca, by stosować je trzy razy dziennie, po trzy, maksymalnie cztery tabletki. Oznacza to, że aby produkt był skuteczny, należy przyjmować 9-12 tabletek dziennie.

Pamiętaj, by stosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania dotyczące każdego leku skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, lub zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Leki niewłaściwie stosowane zagrażają twojemu życiu lub zdrowiu.

Suplementy diety na bezsenność bez recepty

Nervosol Sen

To doskonały preparat dla osób, które szukają łagodnego preparatu, który wspomoże zasypianie i zapewni zdrowy i długi sen. Działanie suplementu opiera się na obecności w składzie produktu:

 • wyciągu z szyszek chmielu, który uspokaja i odpręża;
 • wyciągu z kwiatu lawendy, który wycisza;
 • wyciągu z liści melisy, który dba o zdrowy sen.

Forsen

Preparat zawiera niewielką ilość melatoniny (w porównaniu do leku Melatonina LEK-AM), czyli hormonu, który odpowiada za prawidłowy rytm dobowy. Jego działanie jest łagodne, dlatego zaleca się go osobom, które chcą się po prostu wyciszyć przed zaśnięciem. Suplement należy przyjąć 30 minut przed planowanym pójściem spać.

Leki na bezsenność w ciąży – co można stosować?

Kobiety spodziewające się potomstwa często cierpią na bezsenność. Dotyczy to wszystkich kobiet w ciąży, niezależnie od trymestru. Przyczyny bezsenności są złożone. Może to być objaw stresu, dyskomfortu, ale też zaburzeń hormonalnych, które są związane ze wzrostem hormonów ciążowych.

Część przyszłych mam czuje dyskomfort podczas ruchów dziecka, inne nie mogą znaleźć wygodnej pozycji przez brzuch ciążowy, a pozostałe nie mogą spać, bo czują ekscytację lub niepokój związany z nadchodzącymi zmianami w ich życiu.

Niestety, nie ma leków bez recepty na bezsenność dla ciężarnych, które są w 100% skuteczne i bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu. Niektóre preparaty można stosować w ciąży, ale tylko i wyłącznie pod okiem lekarza. Skonsultuj się ze specjalistą lub wypróbuj domowe sposoby na bezsenność.

Domowe sposoby na bezsenność:

 • ogranicz spożywanie kofeiny w ciągu dnia;
 • próbuj kłaść się spać regularnie, codziennie o tej samej porze;
 • unikaj drzemek w ciągu dnia;
 • bądź aktywna każdego dnia;
 • pij dużo płynów w ciągu dnia, ale unikaj picia napojów na noc;
 • weź relaksującą kąpiel przed snem z dodatkiem olejku eterycznego o lawendowym zapachu (jeśli nie jesteś uczulona i lekarz nie widzi przeciwwskazań);
 • wycisz się czytając książkę w łóżku lub słuchaj ulubionej muzyki przed zaśnięciem;
 • napij się naparu z melisy wieczorem;
 • wywietrz sypialnię przed pójściem spać i zasłoń rolety lub firany;
 • nie jedz 2-3 godziny przed zaśnięciem;
 • nie myśl o tym, że nie śpisz i nie stresuj się przed położeniem się do łóżka.

Autorka: Natalia Ciszewska