Data modyfikacji:

Porady dotyczące koronawirusa. Jak się nie zarazić?

Jak zapobiec zarażaniu koronawirusem? Kiedy szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie dostępna? Co musisz wiedzieć, na temat noszenia maseczek ochronnych na twarzy? Poznaj zasady profilaktyki, które zmniejszą ryzyko, że zachorujesz. Dowiedz się, jak przenosi się SARS-Cov-2.
koronawirus porady

Jak przenosi się koronawirus 2019-nCoV?

Wirus szerzy się w środowisku drogą kropelkową, szczególnie, gdy zarażona osoba kicha lub kaszle. Wystarczy wówczas oddychać w miejscu, w którym unoszą się drobnoustroje, by się zarazić. Oczywiście, maski ochronne w pewnym stopniu zmniejszają ryzyko zarażenia, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy mają dobre filtry i są używane zgodnie z zaleceniami producenta.


Dlatego nie zabieraj jednorazowej maski do domu, jeśli chodziłaś w niej przez kilka ostatnich godzin. Nie dotykaj też jej gołymi rękami, ponieważ na jej powierzchni mogą znajdować się chorobotwórcze drobnoustroje. Jeśli posiadasz bawełniane maski wielorazowe, pierz je w 90 °C po każdym użyciu. Możesz też dodatkowo wyprasować je przed założeniem. Wysoka temperatura pomaga unicestwić nie tylko wirusy, ale też bakterie i grzyby.
Wirus ma też zdolność przeżywania przez pewien czas na przedmiotach, w pobliżu których chory kichał, kaszlał lub jego ślina miała z nimi bezpośredni kontakt. Wystarczy wówczas jedynie chwycić za klamkę, na której znajdują się wirusy i następnie przyłożyć ją do ust lub polizać palec np. podczas przewracania stron gazety czy ulubionej książki. W takich sytuacjach mówi się o zarażeniu pośrednim.

Koronawirus – zapobieganie

  • myj dokładnie ręce za każdym razem, gdy wracasz do domu z pracy czy ze sklepu. Używaj wody z mydłem i po wysuszeniu rąk, zastosuj na nie płyn na bazie alkoholu, który ma właściwości antyseptyczne.
  • nie dotykaj oczu, nosa ani ust. Nie wkładaj też do ust przedmiotów nieznanego pochodzenia.
  • dezynfekuj swój telefon i okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne (jeśli takie nosisz) kilka razy dziennie za pomocą chusteczek nasączanych alkoholem.
  • zachowaj bezpieczną odległość od nieznajomych w miejscach publicznych (2 metry). Unikaj wind oraz stania w długich kolejkach.
  • noś maseczkę ochronną według zaleceń producenta. Nie zdejmuj jej ani z ust, ani z nosa. W innym wypadku nie będzie ona chronić cię przed zarażeniem w dostateczny sposób.
  • zakładaj jednorazowe rękawiczki, jeśli wiesz, że będziesz musiał się przemieszczać środkami komunikacji miejskiej – np. tramwajem czy autobusem. Dzięki temu, zmniejszysz ryzyko przeniesienia potencjalnych wirusów z przedmiotów (np. z poręczy w autobusie).
  • zakrywaj nos i usta, gdy kichasz lub kaszlesz za pomocą wewnętrznej strony łokcia lub za pomocą chusteczki (najlepiej jednorazowej).
  • unikaj kontaktu z osobami, które mogą być zarażone oraz z chorymi.
  • zastosuj kwarantannę domową, jeśli miałaś kontakt z osobą chorą lub miał go któryś z domowników i skontaktuj się z internistą lub sanepidem.
  • skontaktuj się z lekarzem rodzinnym (teleporada), jeśli masz jakiekolwiek objawy sugerujące zarażenie.

Szczepionka na koronawirusa

Obecnie nie ma oficjalnej szczepionki przeciwko COVID-19, która znacząco zmniejszałaby ryzyko zarażenia. Wszystkie szczepionki są na razie w fazie badań. Naukowcy i lekarze potrzebują czasu, by móc określić ich skuteczność, ale też możliwe działania niepożądane.

Koronawirus – porady

Staraj się dbać o zdrowe ciało. Uprawiaj sport codziennie, minimum przez 15-30 minut. Może to być spacer z psem, jazda rowerem do pracy, joga on-line czy fitness w domu na macie. Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego ciała i ducha, dlatego absolutnie nie odpuszczaj.

Czy wiesz, że nawet zwykłe przeziębienie może być obciążeniem dla twojego układu immunologicznego? Wówczas nie trudno o zarażenie innymi chorobotwórczymi patogenami, także SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Zostań w domu aż ustąpią wszystkie objawy. Nie wychodź z domu od razu, gdy poczujesz się lepiej. Daj swojemu organizmowi czas na regenerację. Pamiętaj, że kaszel po przebytym przeziębieniu czy grypie może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
Jesień i zima to sezon grypowy, dlatego jeśli masz możliwość zaszczepić się przeciwko grypie, koniecznie to zrób! Oczywiście szczepienia nie dają gwarancji, że nie zachorujesz, ponieważ szczepy wirusa grypy mają tendencję do mutacji. Mimo wszystko, warto korzystać ze wszystkich dostępnych metod ochrony zdrowia. Profilaktyka to podstawa w kontekście walki z pandemią.

Musisz zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie informacje dotyczące COVID-19 i samego koronawirusa dostępne w internecie są prawdziwe. Nie kieruj się zdaniem celebrytów czy influencerów, którzy wypowiadają się na temat noszenia maseczek ochronnych czy ryzyka zachorowania, chociaż nie mają żadnej wiedzy na ten temat. Trudno w to uwierzyć, ale aż 17% Polaków nie wierzy w pandemię właśnie przez szerzenie nieprawidłowych informacji przez przypadkowe osoby, które nie mają przygotowania medycznego.

Korzystaj tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Słuchaj lekarzy i naukowców, którzy mają odpowiednią wiedzę i wykształcenie, które pozwalają im na wypowiedzi na temat przyczyn, objawów, leczenia i zapobiegania chorobie.

I w końcu najważniejsze, zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Stres sprzyja obniżeniu odporności, a wówczas o zarażenie nietrudno. Zachowaj balans między pracą i odpoczynkiem. Pozwól sobie na leniwe wieczory z książką czy ulubionym serialem i nie staraj się odpędzić czarne myśli na temat pandemii. Będzie dobrze!
Autorka: Natalia Ciszewska