Data modyfikacji:

Kiełki: właściwości. Jakie właściwości mają kiełki?

Dlaczego warto włączyć kiełki do swojego codziennego menu? Urozmaicą nie tylko smak sałatek czy też wiosennych kanapek z jajkiem. W kiełkach odnajdziemy prawdziwą prozdrowotną bombę – to bogactwo witamin, białka oraz błonnika. W poniższym artykule wyjaśniamy, czemu na naszym stole powinny gościć właśnie kiełki. Właściwości tych niepozornych roślinek sprawiają, że nie można przejść obok nich obojętnie. Zapraszamy do lektury!

kiełki

Kiełki – co to za rośliny?

Każdy z nas zapewne niejednokrotnie spotyka w sklepie kiełki, które są po prostu zarodkami roślin. Powstają one z wytrąconych ze stanu spoczynku nasion. Ziarenka podczas kontaktu z wilgocią wchodzą w stan kiełkowania – wtedy też uaktywniają się w nich enzymy odpowiadające za przetwarzanie skrobi, białek oraz tłuszczy. Miękkie i wilgotne nasiona wypuszczają pędy, które – aby były zalążkami gotowymi do spożycia – muszą osiągnąć około 8 cm. Wiemy już, jak wzrastają kiełki. Właściwości tych niepozornych pędów warte są szerokiego omówienia.

W kiełkach skondensowane jest bogactwo witamin, błonnika czy mikroelementów. Organizm nie jest jednak w stanie ich przyswoić bez współudziału enzymów, które uaktywniają się w procesie kiełkowania. Enzymy sprawiają, że zmiękczone nasiona przetwarzają związki odpowiedzialne za wzrost pędów i to właśnie w nich skrywa się najwięcej prozdrowotnych składników. Dotyczy to wszystkich jadalnych zalążków – zarówno tych popularnych, jak i tych mniej oczywistych, m.in. kiełków buraka. Właściwości i wartości odżywcze ich wszystkich opisaliśmy poniżej!

Wartości odżywcze kiełków. Co zawierają kiełki?

Największą popularnością w naszych kuchniach cieszą się kiełki fasoli czy słonecznika. Do wyboru mamy jednak znacznie więcej zdrowych i smacznych pędów! Staną się one pożądanym składnikiem w menu osób, które zmagają się z niedoborami witamin czy mikroelementów.

  • Kiełki zawierają witaminy z grupy A, C, E, K czy z grupy B. 
  • Znajdziemy w nich także żelazo, fosfor, wapń, magnez, cynk czy fosfor. 
  • W kiełkach nie może zabraknąć także błonnika pokarmowego usprawniającego pracę jelit.

Poniżej przedstawiamy, co skrywają popularne pędy – z brokułów, lucerny czy nawet kiełków słonecznika. Właściwości każdych z nich sprawiają, że warto zaprosić je na swoje (nie tylko wiosenne!) talerze.

Kiełki brokuła – właściwości

Sulforafan to najważniejszy składnik kiełków brokułu. Jest to składnik, który najsilniej chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i może być wykorzystywany w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Kiełki rzodkiewki – właściwości

Po kiełki rzodkiewki sięgajmy wtedy, gdy chcemy wesprzeć pracę układu odpornościowego. Zawierają bowiem witaminy A, C, H oraz E o działaniu antyoksydacyjnym oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Kiełki rzodkiewki to także bogactwo błonnika korzystnie wpływającego na pracę jelit.

Kiełki lucerny – właściwości

Kiełki lucerny są dobrym źródłem witamin C oraz E, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zawierają też białko oraz fitoestrogeny wspierające walkę z niedoborem estrogenów – dotyczy to między innymi okresu menopauzy. Fiotestrogeny w kiełkach lucerny delikatnie obniżają ciśnienie krwi oraz regulują poziom cholesterolu.

Kiełki soczewicy – właściwości

W kiełkach soczewicy znajduje się sporo kwasu foliowego, będą więc one dobrym uzupełnieniem diety przyszłych mam oraz kobiet planujących ciążę. Zawierają także witaminy z grupy B wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także wapń, żelazo, potas czy fosfor.

Kiełki pszenicy – właściwości

W kiełkach pszenicy odnajdziemy koenzym Q10, który odpowiada za poprawę kondycji skóry, włosów czy paznokci. Pomogą zadbać też o podaż błonnika, sprawdzą się więc na diecie!

Nieważne, po jakie pędy sięgniemy – zalążki lucerny, rzodkiewki czy kiełki pora. Właściwości każdej tej niepozornej roślinki sprawiają, że jak najczęściej powinniśmy korzystać z ich dobrodziejstwa.

Autorka: Anna Mlonka