Data publikacji:

Jaki rower stacjonarny do rehabilitacji?

Domowy rowerek treningowy to popularny sprzęt do ćwiczeń cardio lub sesji interwałowych. Doskonale nadaje się także do rehabilitacji, np. po kontuzji stawu skokowego, kolana czy biodra. Jaki rower stacjonarny do rehabilitacji sprawdzi się w domowych warunkach? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by ćwiczyć bezpiecznie.

jaki rower stacjonarny do rehabilitacji

Pracuj według zaleceń lekarza

Rower stacjonarny do rehabilitacji to narzędzie niezwykle pomocne w powrocie do sprawności po urazie. Może być kolejnym etapem rehabilitacji, tuż po szynie ruchu biernego lub fizjoterapii.

Pamiętaj jednak, że nieprawidłowo dobrane ćwiczenia nie tylko nie pomogą, ale i mogą stanowić dodatkowe obciążenie dla leczonych stawów. Korzystaj tylko ze szczegółowych zaleceń lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty.

Dowiedz się też, jak ustawić siodełko roweru stacjonarnego, by stawy pracowały w naturalnych zakresach.

Sprawdź również, jak dobrać długość skakanki do wzrostu.

Jaki rower stacjonarny do rehabilitacji wybrać?

Czy każdy rower stacjonarny nadaje się do rehabilitacji? Zależy to w dużej mierze od typu urazu. Są jednak pewne parametry, które na pewno warto wziąć pod uwagę, by wybrać jak najbezpieczniejszy model roweru.

Przede wszystkim zwróć uwagę na ciężar koła zamachowego. Im cięższe koło, tym płynniejsze działanie roweru, co przekłada się na bardziej naturalny ruch pedałowania. To ważne, bowiem szarpana i nierówna jazda nie sprzyja leczeniu urazów.

Uniwersalny rower stacjonarny powinien mieć także szeroką regulację, zarówno siedziska, jak i obciążenia. Dzięki temu ustawisz idealną pozycję do ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz dobierzesz opór bezpieczny dla stawów. Nierównomierny opór i różnego rodzaju zacięcia w dużym stopniu obciążają więzadła, stawy i mięśnie, co grozi pogłębieniem kontuzji.

Co jeszcze powinien mieć rower stacjonarny do rehabilitacji?

  • Antypoślizgowe podnóżki z paskami zabezpieczającymi
  • Pulsometr
  • Różnego rodzaju tryby ćwiczeń
  • Szeroki zakres oporu
  • Rolki transportowe
  • Uchwyt na kubek
  • Podstawkę na smartfon lub tablet
  • Wentylator z regulacją pochyłu

Rower stacjonarny do rehabilitacji – magnetyczny czy mechaniczny?

Największą zaletą mechanicznego rowerka treningowego jest niska cena. Osoby mieszkające w niewielkich mieszkaniach docenią też niewielkie rozmiary mechanicznego modelu oraz możliwość złożenia go.

Nie w każdym przypadku nada się on jednak do rehabilitacji. Duże i masywne magnetyczne rowery stacjonarne zapewniają większą stabilność oraz płynność ćwiczeń, co jest bardzo pożądane w leczeniu urazów.

Rower magnetyczny jest przy tym cichy, dzięki czemu w trakcie rehabilitacji posłuchasz ulubionej muzyki lub obejrzysz serial.

Rower do rehabilitacji – pionowy czy poziomy?

Najpopularniejszym typem roweru stacjonarnego jest rower pionowy. Imituje on jazdę na prawdziwym rowerze, a pozycja przypomina tę przyjmowaną na rowerze miejskim lub trekkingowym.

W niektórych przypadkach lepszym wyborem będzie natomiast rower poziomy. Ma szerokie siedzisko, oparcie i podłokietniki więc odciąża kręgosłup oraz pozwala przyjąć komfortową pozycję. Dodatkową zaletą jest łatwiejsze zajęcie miejsca na siedzisku.

To istotne dla osób starszych lub poruszających się na wózku inwalidzkim. Rower poziomy jest zazwyczaj nieco większy oraz droższy od klasycznego.

Rotor rehabilitacyjny

W niektórych przypadkach wystarczającym narzędziem rehabilitacyjnym jest rotor. Ten mini rowerek do rehabilitacji to właściwie niewielki podnóżek z korbą oraz pedałami. Waży zaledwie kilka kilogramów, a jego cena to kilkadziesiąt złotych.

Można z niego korzystać siedząc na kanapie lub krześle. Regulacja obciążenia następuje poprzez mocniejsze dociśnięcie korby śrubą z plastikową gałką. Za pomocą rotora rehabilitacyjnego można ćwiczyć nie tylko nogi, ale i ręce.

Autor: Szymon Sonik