Data modyfikacji:

Jak wybrać właściwego trenera personalnego?

Autor: Joanna Stanuch

Jeśli chcesz znaleźć dla siebie trenera personalnego, czeka cię nie lada wyzwanie. Ten zawód staje się coraz bardziej popularny, co sprawia, że najpewniej będziesz zmuszona wybierać spośród bardzo wielu. Czym powinien cechować się idealny trener? Jakich cech należy w nim szukać?

Kim jest trener personalny?

Trener personalny to osoba, która pracuje ze swoimi podopiecznymi w sposób indywidualny, kontrolując ich postępy, ale co najważniejsze – dobierając odpowiedni plan treningowy oraz dietę. To również motywator, który w chwilach zwątpienia musi podtrzymywać swoich klientów na duchu i dodawać im otuchy. Trener personalny musi być w kontakcie ze swoim podopiecznym praktycznie przez cały czas – w razie, gdy potrzebna będzie porada dotycząca żywienia, czy pojawią się problemy, takie jak kontuzje po treningu.

Jak widać, rola personalnego trenera jest dość znacząca. To nie tylko ktoś, kto układa plan treningowy oraz jadłospis; trener wraz ze swoim klientem musi nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu. Jego wybór nie powinien być więc przypadkowy.

Trener personalny, a kwestie prawne

Warto dodać, że trenerem personalnym nie można zostać „z biegu”. W świetle prawa, należy spełnić konkretne warunki, aby móc prowadzić tego typu działalność.

Trenerem personalnym może zostać osoba, która:

- Skończyła 18 lat,

- Jest niekarana za przestępstwa związane ze współzawodnictwem sportowym,

- Ma co najmniej średnie wykształcenie,

- Posiada niezbędne umiejętności, poparte ukończonym kursem trenerskim lub instruktorskim.

10 cech trenera idealnego

Czym kierować się podczas wyboru personalnego trenera? Najlepiej będzie zasięgnąć opinii jego dotychczasowych klientów, na przykład w sieci. Podobne informacje możesz uzyskać również w klubie fitness, w którym świadczy swoje usługi.

Oto cechy, które bezwzględnie powinien posiadać każdy, dobry trener:

Indywidualne podejście do klienta

  • Niezależnie, czy ma 5, czy 20 klientów w jednym momencie, do każdego podchodzi z osobnym nastawieniem. Ma czas na spotkania „face to face” i interesuje się postępami każdego z podopiecznych. Dobry trener personalny nie ma żadnych „szablonów”, które stosuje wobec swoich klientów. To człowiek, który szuka optymalnego sposobu pomocy.
  • Trener personalny musi być osobą kontaktową i otwartą. Inaczej nie zdobędzie twojego zaufania, które jest niezbędne dla sukcesywnej współpracy
  • Kolejny, ważny aspekt to pasja. Zdrowy styl życia nie może być dla trenera personalnego jedynie sposobem na zarobek. To jest sposób bycia i największe hobby. Bardzo łatwo da się poznać, czy ktoś robi coś wyłącznie dla zysku, czy może ma do czynienia ze swoim konikiem. Od trenera-pasjonata, emanuje pozytywna energia i radość.
  • Wygląd trenera personalnego jest niezwykle ważny. Zastanów się – czy zdecydowałabyś się na wizytę u fryzjerki, która ma bardzo zaniedbaną fryzurę? No właśnie. Ciało trenera to jego wizytówka – jeśli prezentuje się świetnie, możesz podejrzewać, że ta osoba wie, co robi.
  • Bardzo istotną rolę odgrywa również doświadczenie trenerskie. Im dłuższe, tym lepsze. Jeśli trener personalny może poszczycić się bogatym portfolio, możesz powierzyć mu swoją kondycję.
  • O trenerze świetnie świadczą liczne kursy i szkolenia. Jeśli uczęszcza na nie regularnie to znaczy, że zależy my na rozwoju i stale chce pogłębiać swoje umiejętności.
  • Dodatkowym atutem będą osiągnięcia sportowe. Twój trener zdobywa nagrody w zawodach kulturystycznych lub fitness? To świetnie! Oznacza to, że jego wygląd, doświadczenie i energia przekładają się na faktyczne umiejętności, z których potrafi dobrze korzystać.
  • Dobry trener personalny to taki, który jest podobny do ciebie. Pamiętaj, że to nie jednorazowa wizyta u lekarza, a dłuższa przygoda. To ważne, abyś na trening wybierała się z uśmiechem na twarzy, a sam czas spędzony na siłowni był dla ciebie przyjemny. W relacji trener-klient, bardzo istotna jest zgodność charakterów. Jeśli po kilku lekcjach z trenerem personalnym nie czujesz „tego czegoś”, być może pora na zmianę.
  • To jasne – trener musi być wymagający. Jeśli pozwala ci łatwo odpuszczać i nie prawi ci reprymendy za nielegalnie zjedzony batonik, coś jest nie tak. Podopieczny powinien mieć wobec trenera personalnego pewnego rodzaju respekt – coś jak w relacji nauczyciel-uczeń. Z drugiej strony, nie oznacza to, że trener personalny ma być szorstki. Przyjemne usposobienie jest bardzo ważne!
  • Wreszcie – empatia. Cecha, o której nie można zapomnieć w obliczu osób, które do trenera personalnego kierują się przez problemy zdrowotne, w tym np. dużą nadwagę. Nie oznacza to, że trener powinien litować się nad swoim klientem, jednak powinien potrafić wczuć się w jego sytuację, rozumieć problemy, z jakimi się mierzy i interesować się psychiczną formą swojego klienta.
  • Gdzie szukać trenera personalnego?

    Gdy już wiesz, jakich cech i umiejętności należy szukać u trenera, powstaje pytanie: jak go znaleźć? Sposobów jest kilka.

  • Możesz wykorzystać internet, sprawdzając ogłoszenia na serwisach lokalnych. Trenerzy personalni wystawiają tam swoje ogłoszenia – prowadząc własną działalność, lub świadcząc usługi w zakresie klubu fitness. Pamiętaj jednak, że wybierając trenera w ten sposób, musisz zapoznać się z jego portfolio, zadać mu kilka, wyczerpujących pytań (o doświadczenie, metody treningowe).
  • Trenera personalnego znajdziesz również za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Wielu z nich posiada własne strony, z których dowiesz się naprawdę wiele. Przy okazji, tego typu miejsca pozwolą ci zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów trenera.
  • Z usług personalnego trenera skorzystasz również niemal w każdym klubie fitness, czy na siłowni. Wystarczy zapytać o taką możliwość.
  • O co zapytać trenera personalnego?

    Znalazłaś osobę, która zdaje się być odpowiednim trenerem dla ciebie? Przed podjęciem współpracy, zadaj mu kilka pytań:

    - Jakie jest jego wykształcenie (studia, kursy, szkolenia)?

    - Jakie jest jego doświadczenie (jak długo pracuje, ilu osobom udało mu się pomóc)?

    - Czy sport to tylko praca, czy jednocześnie i pasja?

    - Co mówią o nim jego byli i aktualni klienci?

    - Ile kosztuje trening?

    Ile kosztują usługi trenera?

    Trener zapewnia, że posiada szerokie doświadczenie i wyróżnia się wieloma zaletami, przy czym stawka za trening wynosi 50 złotych? Lepiej bądź uważna. W istocie, koszt treningu z trenerem personalnym oscyluje w granicach od 50 do 200 złotych; średnią stawką za taką usługę jest więc najczęściej 100 złotych. Dobry i ceniony specjalista ma prawo właściwie wyceniać swoją pracę. Decydując się na najtańszego trenera personalnego, ryzykujesz, że osoba ta nie dysponuje odpowiednio dużą wiedzą. Z drugiej strony, nie zawsze warto płacić ogromnych kwot osobom, które w środowisku trenerskim są już uważane za celebrytów. Najlepiej będzie znaleźć złoty środek – trenera, który uczciwie przedstawi swoje doświadczenie, opinie klientów, a przy tym za swoje usługi będzie pobierał zrównoważoną wypłatę.

    Korzystałaś już z usług trenera personalnego? Jakie są twoje doświadczenia?

    Autorka: Joanna Stanuch

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    makijaż jesienny

    Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

    2021-10-10
    Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
    pole dance

    Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

    2021-08-01
    Pole dance to połączenie fitness, baletu oraz sportów siłowych. Ta dyscyplina stała się w Polsce niesamowicie popularna – już niemal w każdym, większym mieście można znaleźć klub, w którym można trenować taniec na rurze. Masz obawy, czy pole dance jest dla ciebie? O czym powinnaś wiedzieć przed pierwszym treningiem?
    ręcznik na basen

    Ręcznik na basen – jaki będzie najlepszy?

    2021-06-18
    Ręcznik na basen pozwala na szybkie wysuszenie skóry i włosów. Zobacz, jaki ręcznik na basen wybrać.