Jeśli chcesz znaleźć dla siebie trenera personalnego, czeka cię nie lada wyzwanie. Ten zawód staje się coraz bardziej popularny, co sprawia, że najpewniej będziesz zmuszona wybierać spośród bardzo wielu. Czym powinien cechować się idealny trener? Jakich cech należy w nim szukać?
Trener personalny to osoba, która pracuje ze swoimi podopiecznymi w sposób indywidualny, kontrolując ich postępy, ale co najważniejsze – dobierając odpowiedni plan treningowy oraz dietę. To również motywator, który w chwilach zwątpienia musi podtrzymywać swoich klientów na duchu i dodawać im otuchy. Trener personalny musi być w kontakcie ze swoim podopiecznym praktycznie przez cały czas – w razie, gdy potrzebna będzie porada dotycząca żywienia, czy pojawią się problemy, takie jak kontuzje po treningu.
Jak widać, rola personalnego trenera jest dość znacząca. To nie tylko ktoś, kto układa plan treningowy oraz jadłospis; trener wraz ze swoim klientem musi nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu. Jego wybór nie powinien być więc przypadkowy.
Warto dodać, że trenerem personalnym nie można zostać „z biegu”. W świetle prawa, należy spełnić konkretne warunki, aby móc prowadzić tego typu działalność.
- Skończyła 18 lat,
- Jest niekarana za przestępstwa związane ze współzawodnictwem sportowym,
- Ma co najmniej średnie wykształcenie,
- Posiada niezbędne umiejętności, poparte ukończonym kursem trenerskim lub instruktorskim.
Czym kierować się podczas wyboru personalnego trenera? Najlepiej będzie zasięgnąć opinii jego dotychczasowych klientów, na przykład w sieci. Podobne informacje możesz uzyskać również w klubie fitness, w którym świadczy swoje usługi.
Oto cechy, które bezwzględnie powinien posiadać każdy, dobry trener:
Indywidualne podejście do klienta
Gdy już wiesz, jakich cech i umiejętności należy szukać u trenera, powstaje pytanie: jak go znaleźć? Sposobów jest kilka.
Znalazłaś osobę, która zdaje się być odpowiednim trenerem dla ciebie? Przed podjęciem współpracy, zadaj mu kilka pytań:
- Jakie jest jego wykształcenie (studia, kursy, szkolenia)?
- Jakie jest jego doświadczenie (jak długo pracuje, ilu osobom udało mu się pomóc)?
- Czy sport to tylko praca, czy jednocześnie i pasja?
- Co mówią o nim jego byli i aktualni klienci?
- Ile kosztuje trening?
Trener zapewnia, że posiada szerokie doświadczenie i wyróżnia się wieloma zaletami, przy czym stawka za trening wynosi 50 złotych? Lepiej bądź uważna. W istocie, koszt treningu z trenerem personalnym oscyluje w granicach od 50 do 200 złotych; średnią stawką za taką usługę jest więc najczęściej 100 złotych. Dobry i ceniony specjalista ma prawo właściwie wyceniać swoją pracę. Decydując się na najtańszego trenera personalnego, ryzykujesz, że osoba ta nie dysponuje odpowiednio dużą wiedzą. Z drugiej strony, nie zawsze warto płacić ogromnych kwot osobom, które w środowisku trenerskim są już uważane za celebrytów. Najlepiej będzie znaleźć złoty środek – trenera, który uczciwie przedstawi swoje doświadczenie, opinie klientów, a przy tym za swoje usługi będzie pobierał zrównoważoną wypłatę.
Autorka: Joanna Stanuch