Data publikacji:

Maść na brodawki – ranking. Jak pozbyć się brodawek łojotokowych?

Brodawki łojotokowe, choć czasem wyglądają niepokojąco, nie stanowią zagrożenia onkologicznego. Zwykle chęć ich usunięcia podyktowana jest tylko względami estetycznymi. Podpowiadamy, jakie są najskuteczniejsze sposoby ich zwalczania, oraz przedstawiamy ranking najlepiej ocenianych maści na brodawki.
maść na brodawki ranking

Czym jest brodawka łojotokowa?

Brodawki łojotokowe wielu osobom przypominają wystający, duży pieprzyk. To wyraźnie odgraniczona zmiana skórna, która może przyjmować kolor od beżowego aż po czarny. Brodawki osiągają różne rozmiary – najczęściej jednak nie przekraczają 1 cm średnicy.
Lokalizacja brodawek łojotokowych może być różna. Bardzo często pojawiają się one na twarzy, szyi i dekolcie, jak również owłosionej skórze głowy.

Czy brodawka łojotokowa jest groźna?

Choć niektóre brodawki łojotokowe skłaniają ich posiadaczy do spotkania z dermatologiem, najczęściej w istocie są one tylko problemem estetycznym. To miejscowe nagromadzenie komórek, które samo w sobie nie stwarza podwyższonego ryzyka onkologicznego. Niemniej jednak, brodawka łojotokowa w niektórych przypadkach może być bardzo kłopotliwa. Dzieje się tak, gdy jej lokalizacja przyczynia się do częstego podrażniania (np. wtedy, gdy styka się ona z paskiem od spodni czy biustonoszem). Wówczas brodawka może piec, swędzieć, a nawet krwawić.
Należy dodać, że nie każda brodawka łojotokowa jest łatwa w rozpoznaniu podczas badania fizykalnego. Niekiedy dermatolog ze względów bezpieczeństwa zaleca usunięcie zmiany i poddanie jej badaniom laboratoryjnym.
Do dermatologa należy zgłosić się niezwłocznie, jeśli brodawka boli, krwawi lub szybko zwiększa swój rozmiar. Czujność powinna wzbudzić również sytuacja, w której brodawki pojawiają się szybko i w dużej ilości. Wówczas zmiany skórne mogą sygnalizować proces chorobowy toczący się wewnątrz organizmu.

Jak usunąć brodawki? Zabiegi profesjonalne

Za najskuteczniejsze sposoby leczenia brodawek uznaje się zabiegi chirurgiczne i kosmetologiczne, które zwalczają zmianę w sposób mechaniczny. Do tych najczęściej stosowanych zaliczamy:
  • krioterapię – czyli wymrażanie brodawki. W tym celu stosuje się preparat na bazie ciekłego azotu, którego niska temperatura „uśmierca” zmianę skórną, a ta po jakimś czasie samoistnie odpada;
  • elektrokoagulację – to zabieg polegający na usuwaniu brodawki za pomocą specjalnego narzędzia emitującego wysoką temperaturę. Podczas procedury zamykane są naczynka krwionośne, dlatego brodawka nie krwawi. Elektrokoagulacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym;
  • laseroterapię – to metoda, która pomaga w usuwaniu najbardziej kłopotliwych i dużych brodawek łojotokowych. Laser niszczy nieprawidłową tkankę skórną, a efektem zabiegu jest tylko niewielki strupek.
  • Czy po usuwaniu brodawki zostaje blizna? Tak, jednak z reguły jest ona bardzo niewielka. Widoczność śladu po przeprowadzonym zabiegu zależy w dużej mierze od metody usuwania brodawki o doświadczenia specjalisty.

    Jak usunąć brodawki w domu?

    Niewielkie brodawki łojotokowe można usunąć również domowym sposobem. W tym celu należy zaopatrzyć się w maść o działaniu złuszczającym. Brodawka powstaje na skutek nagromadzenia komórek naskórka, dlatego preparaty działające keratolitycznie stosowane regularnie po pewnym czasie zmniejszą jej wydatność.
    Poszukując maści na brodawki, zwróć uwagę, by środek zawierał składniki takie, jak mocznik, kwas salicylowy oraz retinoidy. Preparaty te mogą występować również w postaci żeli i kremów. Pamiętaj jednak, że maści na brodawki działają delikatnie i powierzchownie, dlatego na efekty ich stosowania trzeba zaczekać.
    Czego nie należy robić z brodawkami? Nigdy nie próbuj zrywać ani wycinać ich samodzielnie! Nie rozdrapuj zmian i nie stosuj domowych środków wymrażających. Brodawki nie należy traktować również peelingami czy silnymi kwasami kosmetycznymi. Podobne praktyki mogą nie tylko spalić na panewce, ale pozostawić po sobie nieestetyczne blizny, a nawet przerosty.

    Maść na brodawki – ranking

    Maści na brodawki świetnie sprawdzają się w walce z niewielkimi i świeżymi zmianami skórnymi. To dobry wybór, jeśli nie chcesz poddawać się bolesnemu zabiegowi. Przedstawiamy 3 propozycje kosmetyków, które zmniejszą widoczność nieestetycznych brodawek.

    1. Idravitae, maść z mocznikiem

    Krem z wysoką zawartością mocznika działa złuszczająco i ogranicza gromadzenie się komórek naskórka, dlatego stosowany na brodawkę łojotokową po pewnym czasie powinien przynieść zadowalające efekty.

    2. Avena, maść cynkowa z kwasem salicylowym

    Ta maść na brodawki złuszcza naskórek, a dzięki zawartości cynku działa również ściągająco.

    3. Antipapillom, żel na brodawki

    To preparat stworzony na bazie naturalnych wyciągów roślinnych, który można stosować zarówno na brodawki łojotokowe, jak i wirusowe. Zawiera zmiękczające olejki herbaciany i cynamonowy, a także bardzo skuteczny wyciąg z glistnika.

    Jak pozbyć się brodawek? Podsumowanie

    Najszybszym sposobem usuwania brodawek łojotokowych jest zabieg chirurgiczny – krioterapia, elektrokoagulacja lub laseroterapia. Jeśli jednak nie chcesz decydować się na bolesną i drogą procedurę, warto wypróbować łatwo dostępne maści na brodawki. Wybierz preparat o działaniu złuszczającym i zmiękczającym – taki kosmetyk powinien poradzić sobie z niewielkimi brodawkami.
    Zdjęcie: Evanto Elements