Data modyfikacji:

Spuchnięty wewnętrzny kącik oka: jakie są możliwe przyczyny i leczenie

Alergia, tłuszczyk, zapalenie bakteryjne czy może brodawczak? Poznaj najczęstsze przyczyny opuchlizny w okolicy wewnętrznego kącika oka. Sprawdź domowe sposoby na opuchnięte oczy.
Spuchnięty wewnętrzny kącik oka: jakie są możliwe przyczyny i leczenie

Spuchnięty wewnętrzny kącik oka – przyczyny

  1. Uszkodzenie mechaniczne
Miejscowa reakcja zapalna w wyniku uszkodzenia mechanicznego (intensywnego pocierania, uszkodzenia fałdu półksiężycowatego czy chwilowego oddziaływania ciała obcego na strukturę) może doprowadzić do ostrego lub przewlekłego opuchnięcia wewnętrznego kącika oka.
  1. Ciało obce w oku
Kurz, rzęsa czy może ziarenko piasku? To wszystko może dostać się do oka, najczęściej właśnie w okolicy przyśrodkowego kącika oka, i powodować nieprzyjemne objawy, w tym bolesność, swędzenie i łzawienie oczu. Jeśli ciało obce jest ostre, może dojść do uszkodzenia mechanicznego.
  1. Ziarniniaki
To grudki zbudowane z komórek zapalnych. Ziarniniak ropotwórczy występuje najczęściej w rąbku rogówki.
  1. Torbiele
To jasne zmiany, wypełnione przezroczystym, klarownym płynem. Nabłonek spojówki, który je pokrywa, jest niezmieniony chorobowo. To często występujące zmiany.
  1. Uszypułowane brodawczaki
Występują w załamku dolnym worka spojówkowego, fałdzie półksiężycowym, mięsku łzowym, jak i spojówce powiekowej. Zmiany charakteryzują się palczastymi wyniosłościami. Mają budowę zrazikową, włóknisty rdzeń zbudowany z wielu drobnych, poskręcanych naczyń krwionośnych. Brodawczaki mają wiele ognisk.
  1. Nieuszypułowane brodawczaki
To guzy pojedyncze o płaskiej postawie. Na ich powierzchni występują czerwone punkty, przez które zmiana przypomina truskawkę. Występuje w spojówce gałkowej okolicy rąbka rogówki. Zmiany mogą być niezłośliwe lub złośliwe.
  1. Tłuszczyki
Spotyka się je przeważnie w obu oczach, od strony nosowej. Mają kolor żółty, różowy lub ewentualnie szarobiały.
  1. Alergia
Objawami alergii może być swędzenie, łzawienie i opuchlizna. W wyniku pocierania wewnętrznego kącika oczu może dojść do wzmożenia objawów ze strony oczu, co doprowadzi do pogłębiania opuchlizny oka.
  1. Niedrożność kanalika nosowo-łzowego
Górne ujście kanalika nosowo-łzowego znajduje się w przyśrodkowym kącie oka. Nadmiar łez nie może być odprowadzany do przedsionka nosa. Powoduje to miejscową opuchliznę przyśrodkowej części oka i łzawienie o różnym nasileniu.

Budowa przyśrodkowego kącika oka

Czy wiesz, że przyśrodkowy kącik oka jest zbudowany z kilku struktur? Najbliżej nosa znajduje się fałd powiekowo-nosowy, następnie wyróżnić możemy mięsko łzowe i fałd półksiężycowy spojówki.

Swędzący wewnętrzny kącik oka – jak sobie z tym poradzić?

Najlepsze, co możesz zrobić, to nie drapać, nie pocierać i nie dotykać kącika palcami. Postaraj się przemyć oko bieżącą wodą lub po prostu zamknij powiekę i spróbuj chwilkę poczekać, by sprawdzić, czy nieprzyjemne uczucie swędzenia samo przejdzie, czy nie.
Jeśli oko cię swędzi, bo dostało się do niego ciało obce, np. rzęsa, należy ją jak najszybciej usunąć. Możesz poprosić o pomoc drugą osobę lub spróbować samodzielnie usunąć rzęsę przy kontroli lusterka.
Swędzenie z powodu kontaktu oka z inną substancją wymaga obfitego przemycia oka.

Zaczerwieniony wewnętrzny kącik oka – jakie leki zastosować?

To wszystko zależy od przyczyny problemu. W pierwszej kolejności należy ustalić, co spowodowało te objawy i postarać się leczyć nie tylko same objawy, ale także ich przyczynę. Oczywiście, nie zawsze jest to takie proste. Nawet samo usunięcie ciała obcego może się okazać problematyczne, szczególnie jeśli uszkodziło wewnętrzny kącik oka. Warto skonsultować się wtedy ze specjalistą.
Okulista to lekarz, który zajmuje się chorobami oczu. Nie musisz jednak od razu szukać pomocy specjalistycznej. Być może lekarz rodzinny będzie miał wystarczające kwalifikacje i doświadczenie, by ci pomóc.

Opuchnięte oczy – domowe sposoby

  1. Kompresy z ogórków na powiekach
Ogórek jest źródłem witaminy K, która jest jednym z elementów, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Jest też bogaty w witaminę C, która rozjaśnia cienie pod oczami i zapobiega utracie wody z okolicy oka. Wysoka zawartość wody w warzywie sprawia, że warto po niego sięgać, by nieco nawilżyć i uelastycznić skórę. Co ważne, ogórek jest też źródłem przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia się organizmu.
Użyj blendera do zmiksowania ogórka na gładką masę. Dodaj pół szklanki wody i wymieszaj. Miksturę podziel na 2 lub 4 porcje. Zamroź je w pojedynczych woreczkach, które łatwo można otwierać i zamykać.
Takiego okładu możesz używać codziennie. Taki okład sprawdzi się o wiele lepiej w wersji schłodzonej. Możesz użyć też zamrożoną porcję ogórka, rozmrozić w lodówce i użyć po kilku, kilkunastu godzinach.
  1. Okłady z herbaty na opuchnięte oczy
Wypróbuj zieloną lub czarną herbatę albo ewentualnie rumianek. Wszystkie wymienione produkty mają właściwości kojące i przeciwzapalne. Herbata może łagodzić obrzęk, wyciągając płyny nadmiernie nagromadzone wokół oczu.
Zaparz herbatę lub rumianek i pozwól im ostygnąć. W przygotowanym naparze namocz waciki kosmetyczne, wyciśnij nadmiar płynu i włóż je do lodówki. Następnie nałóż je w okolicy opuchlizny.
  1. Kompresy z aloesu
Namocz waciki kosmetyczne w żelu aloesowym. Odłóż je na jakiś czas do lodówki, by się nieco schłodziły. Następnie przyłóż je w miejscu opuchlizny. Aloes działa łagodząco na skórę, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Zdjęcie: Engin Akyurt/Envato elements