Data publikacji:

Ergometr wioślarski: efekty

Ergometr wioślarski, zwany też po prostu wioślarzem, to sprzęt, którego nie może zabraknąć na siłowni. Jest również coraz częściej wykorzystywany w domu. Przy jego pomocy możesz przeprowadzać regularne treningi aerobowe, wzmacniając niemal całe ciało, wiosłowanie angażuje bowiem wiele różnych partii mięśni. Jeśli szukasz urządzenia, które umożliwi dbanie o całe ciało lub będzie urozmaiceniem dla twoich ćwiczeń, zdecyduj się na ergometr wioślarski. Efekty pojawią się bardzo szybko.
ergometr wioślarski efekty

Co to jest ergometr wioślarski i jakie daje efekty?

Wiosłowanie to czynność wymagająca sprawności i dobrej kondycji, a dodatkowo angażująca bardzo różne partie mięśni. Trudno się zatem dziwić, że ergometry wioślarskie, które dawniej służyły profesjonalnym sportowcom pracującym z wiosłami do utrzymania formy w okresie zimowym, na dobre zadomowiły się na siłowniach, a później również w domach. Możliwości, jakie oferuje ergometr wioślarski, i efekty, na które możesz liczyć, regularnie trenując, przyciągają do niego coraz więcej zwolenników.
Najważniejszą zaletą wioślarza jest wszechstronność – w zależności od intensywności ćwiczeń, możesz przeprowadzić na nim trening interwałowy (HIIT) lub cardio. Masz również możliwość trenowania różnych partii ciała.

Ergometr wioślarski – efekty w zależności od intensywności treningu

Najbardziej nowoczesne ergometry wioślarskie oferują dużą kontrolę efektów dzięki ekranom pokazującym dane treningowe i intensywność treningu, a wygodna regulacja oporu pozwala dostosować ćwiczenia do własnych możliwości i celów.

Wioślarz – efekty treningu interwałowego

Trening HIIT na wioślarzu polega na ćwiczeniach ze zmienną intensywnością, najczęściej poleca się od 30 do 90 sekund bardzo intensywnych ćwiczeń, po których następuje faza spokojnego wiosłowania przez 1–3 minuty. Możesz również ustalić inną długość rund, ważne, by w ciągu jednego treningu pozostały niezmienne. Całość powinna zamknąć się w 25–30 minutach.
W przypadku ergometru wioślarskiego efekty treningu interwałowego to między innymi szybka poprawa wydolności, a także siły i mocy. HIIT to również niezrównany sposób na spalanie tkanki tłuszczowej, a zatem na odchudzanie, przy jednoczesnym wzroście masy mięśniowej.

Wioślarz – efekty treningu aerobowego

Ergometr wioślarski gwarantuje również efekty podczas treningu cardio. Ćwiczenia aerobowe wykonuje się ze średnią intensywnością, czyli osiągając około 60–75% tętna maksymalnego. Dla osoby 30-letniej jest to około 130 uderzeń na minutę. Taki trening jest bardzo komfortowy i mniej wymagający niż HIIT, jednak mniej skuteczny podczas odchudzania.
Wykonując ćwiczenia cardio na wioślarzu, na jakie efekty możesz liczyć? Przy regularnych treningach poprawisz swoją wydolność, wzmocnisz serce i cały układ krążenia, zapobiegając problemom w starszym wieku. Ćwiczenia aerobowe są zalecane przez specjalistów jako element profilaktyki prozdrowotnej, należy je wykonywać przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Wioślarz – efekty dla mięśni

Trening na ergometrze wioślarskim daje tak znakomite efekty, ponieważ jest ogólnorozwojowy. Oznacza to, że wpływa pozytywnie na całe ciało i pozwala na równomierne rozwijanie różnych partii mięśni:
  • mięśni nóg,
  • mięśni brzucha,
  • mięśni klatki piersiowej,
  • mięśni ramion,
  • mięśni grzbietu.
Około 60% zaangażowanych podczas ćwiczeń mięśni to dolne partie mięśniowe, 30% to mięśnie centrum i 10% to górne partie mięśni. Dlatego właśnie ergometr wioślarski gwarantuje tak dobre efekty, nawet bez ruszania się z domu.

Jak ćwiczyć na ergometrze wioślarskim, żeby osiągnąć efekty?

Gdy ćwiczenia są poprawnie wykonywane, wioślarz rozwija siłę i umożliwia kształtowanie pięknej sylwetki, jednocześnie nie obciążając stawów. Żeby nie doprowadzić do przeciążeń, ważne jest startowanie od mniejszych obciążeń i krótszych treningów, a następnie przechodzenie na kolejne etapy zaawansowania.
Podczas ćwiczeń na ergometrze wioślarskim osiągniesz upragnione efekty wyłącznie pod warunkiem dbałości o właściwą technikę wiosłowania. Najważniejszą kwestią jest rozpoczynanie ruchu od pracy nóg, nie zaś rąk, w przeciwnym razie trening nie będzie tak udany, a poziom zmęczenia stanie się niewspółmierny do rezultatów.
Wiosła treningowe wymagają starannego i kontrolowanego ruchu składającego się z czterech faz:
  • fazy chwytu,
  • fazy przyciągania,
  • fazy odchylenia,
  • fazy powrotu.

Wioślarz – po jakim czasie efekty?

Każda rozpoczynająca treningi osoba marzy o błyskawicznych rezultatach. Im szybciej się one pojawiają, tym większa jest motywacja do dalszych ćwiczeń. W przypadku ergometru wioślarskiego efekty zależą od rodzaju treningu i twojej wyjściowej kondycji. Paradoksalnie bardziej spektakularne rezultaty zauważą najpierw osoby o słabszej formie i mające więcej kilogramów do zrzucenia, jeśli celem treningu jest odchudzanie. Podczas ćwiczeń szybko zaczynamy tracić zbierającą się w organizmie wodę, stopniowo zaczyna też poprawiać się wydolność.
Osoby bardziej aktywne potrzebują więcej czasu, żeby zauważyć postępy, ale z drugiej strony jest im łatwiej nie poddać się w pierwszej fazie systematycznych treningów, gdy dopiero wyrabia się nawyk regularnego wiosłowania.

Ergometr wioślarski (wioślarz) – na jakie efekty po miesiącu można liczyć?

W przypadku ergometru wioślarskiego – jakie efekty pojawią się najszybciej? Z pewnością szybko poczujesz, że masz więcej energii i poprawi się twoje samopoczucie. Z każdym treningiem będzie ci łatwiej wykonywać ćwiczenia, ponieważ potrzeba czasu, by nauczyć się właściwej techniki. Już po miesiącu możesz zauważyć, że zmniejsza się obwód pasa i poczujesz się lżej, nawet jeśli stracisz zaledwie kilogram. Tempo utraty wagi zależy od intensywności treningów na ergometrze wioślarskim. Lepsze efekty w tym zakresie osiągniesz podczas wyczerpujących interwałów, jednak również ćwiczenia cardio będą prowadziły do stopniowego gubienia zbędnych kilogramów.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym