Data publikacji:

Jak przestać obgryzać paznokcie? Niezawodne sposoby na obgryzanie paznokci

Obgryzanie paznokci to nie tylko mało estetyczny, ale też zwyczajnie szkodliwy dla zdrowia nawyk. Na szczęście można go pokonać. Przeczytaj, jak przestać obgryzać paznokcie, wybierz odpowiednią dla siebie metodę i zacznij ją stosować już dzisiaj.

jak przestać obgryzać paznokcie

Obgryzasz paznokcie? Możesz sobie zaszkodzić!

Brzydki wygląd paznokci to nie jedyny skutek ich obgryzania. Na ludzkich dłoniach znajdują się miliardy drobnoustrojów – często bardzo szkodliwych dla zdrowia. Obgryzając paznokcie, zwiększasz ryzyko „złapania” infekcji dróg oddechowych i pokarmowych, w większym stopniu niż innym grożą ci też infekcje dziąseł oraz zwyczajna próchnica. Należy też pamiętać, że nawet pod pozornie czystymi paznokciami mogą skrywać się brud, zanieczyszczenia oraz… jaja niektórych pasożytów. Krótko mówiąc: koniecznie przeczytaj, jak przestać obgryzać paznokcie i od razu podejmij wyzwanie porzucenia tego okropnego nawyku.

Jak przestać obgryzać paznokcie? Domowe sposoby

Na szczęście istnieje kilka prostych metod na pożegnanie nawyku obgryzania paznokci i skórek. Możesz wybrać tylko jedną z nich albo dowolnie je łączyć – ważne jest tylko to, aby twoje działania ostatecznie zakończyły się sukcesem.
  • Zainwestuj w ładny wygląd paznokci
Wydanie pieniędzy na produkty bądź zabiegi mające upiększyć płytki paznokciowe zwiększy szanse, że znajdziesz w sobie dużo motywacji do działania. Jest tak dlatego, że inwestując, wkładamy w sprawę wysiłek, dajemy coś z siebie. Z psychologicznego punktu widzenia zrezygnowanie ze sprawy byłoby zatem zmarnowaniem tych wszystkich działań.

Jak przestać obgryzać paznokcie i skórki przy pomocy tej metody? To dość proste – kup kilka dobrych kosmetyków do pielęgnacji. Jeśli jesteś kobietą – wydaj trochę pieniędzy na kolorowe lakiery, których będziesz używać dopiero za jakiś czas, gdy płytki odrosną. Jeśli jesteś mężczyzną, udaj się do salonu kosmetycznego i poproś o doprowadzenie skórek i dłoni do ładu.
  • Postaw na manicure hybrydowy
Wiele kobiet podkreśla, że w walce z obgryzaniem paznokci szczególnie przydatny okazał się manicure hybrydowy. Dzięki utrwalanym w lampie lakierom hybrydowym paznokcie stają się o wiele twardsze i grubsze, więc o wiele trudniej jest je przegryźć (i łatwiej o chwilę na zreflektowanie się w automatycznym działaniu).

Warto też zauważyć, że dzięki lakierom hybrydowym można skutecznie przedłużyć obgryzione paznokcie. Dzięki takiemu zabiegowi zyskują one piękny wygląd, co jeszcze mocniej zniechęca do obgryzania.

Uwaga! Aby cieszyć się hybrydowym manicure, nie trzeba umawiać wizyty w gabinecie kosmetyczki. Równie dobrze możesz kupić własny zestaw, nauczyć się wykonywania manicure krok po krok (w internecie znajdziesz szczegółowe instrukcje), a następnie poćwiczyć na przyjaciółkach.
  • Przekąski
Jak przestać obgryzać paznokcie w możliwie jak najbardziej przyjemny sposób? Otóż możesz spróbować metody…. dziesięciu posiłków dziennie. To oczywiście żartobliwe określenie – tak naprawdę chodzi o to, aby przez cały dzień mieć pod ręką jakąś przekąskę. Jak bowiem twierdzą psychologowie, w rzucaniu nałogu obgryzania płytek bardzo ważne jest, aby mieć zajęte dłonie oraz by coś gryźć.

Co dokładnie możesz podjadać? Właściwie wszystko, ale dla swojego zdrowia wybieraj owoce, warzywa (np. twardą, soczystą marchewkę), pestki i orzechy. Ewentualnie możesz też sięgnąć po chrypki kukurydziane, paluszki czy krakersy. Wiele osób twierdzi również, że pomocna jest guma do żucia.
  • Walka ze stresem
Według wielu specjalistów obgryzanie paznokci to sposób na rozładowanie stresu. Warto więc znaleźć inne ujście dla negatywnych emocji. Możesz kupić sobie np. piłeczkę antystresową, którą będziesz gnieść w trudnych chwilach. Na stres świetnie wpływa także ruch. W trakcie aktywności fizycznej dochodzi do uwolnienia serotoniny, która zwana jest również hormonem szczęścia.
  • Plasterki
Ostatecznie możesz też stworzyć mechaniczną barierę między paznokciami a swoimi zębami. Wystarczy, że na każdy palec nakleisz plasterek. Wbrew pozorom dasz sobie radę z wykonywaniem codziennych obowiązków, choć z oczywistych względów sposób ten nie jest zalecany np. w miejscu pracy.
  • Rękawiczki
Alternatywą dla dość niewygodnych plasterków są cienkie rękawiczki kosmetyczne, wykonane z delikatnej bawełny. Z pewnością powstrzymają cię przed obgryzaniem, a jeżeli dodatkowo nałożysz pod nie krem – zadbasz o piękny wygląd skóry.

Jak przestać obgryzać paznokcie? Pomocne preparaty

Jak przestać obgryzać paznokcie, jeśli wszystkie powyższe metody nie działają? Wówczas z pomocą mogą przyjść ci przeróżne płyny i lakiery.
  • Lakier przeciwko obgryzaniu
Jego działanie opiera się na okropnym, gorzkim smaku, który utrzymuje się na płytce przez wiele godzin. Tego typu preparaty mają bezpieczny skład, więc można używać ich już nawet u dzieci (zazwyczaj od pierwszego roku życia). Są wydajne, niedrogie, a co najważniejsze – skuteczne.
  • Mieszanka cytryny i czosnku
Połączenie cytryny i czosnku może świetnie smakować w sałatce, ale na pewno nie na paznokciach. Niestety ta metoda ma dość poważną wadę – po nałożeniu mieszanki palce się kleją, a sam smak nie pozostanie na nich specjalnie długo.
  • Aloes
Mniej klejącą, za to również skuteczną i naturalną metodą na obgryzanie paznokci jest posmarowanie ich gorzkim sokiem z aloesu. Wystarczy tylko przeciąć liść, wlać sok do płaskiego pojemniczka, zanurzyć w nim palce, a potem poczekać na wchłonięcie się płynu. Warto przypomnieć, że aloes jest substancją nawilżającą i antybakteryjną, więc korzystnie wpłynie na wygląd dłoni.
Autor: Robert Wojtaś