Data publikacji:

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Borykasz się z problemem zatrzymywania wody w organizmie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak usunąć wodę z organizmu.

jak pozbyć się wody z organizmu

Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny

Woda stanowi zwykle od 50 do 60% całkowitej masy ciała każdego dorosłego człowieka. Jednak wielu ludzi cierpi z powodu zatrzymywania się wody w organizmie. Za poprawny i zdrowy poziom płynów w organizmie odpowiada m.in. układ krążenia, układ limfatyczny, hormony oraz nerki.

Jeśli występuje problem z jednym lub kilkoma układami, możesz odczuć skutki zatrzymywania się wody w organizmie. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na to, jak się pozbyć wody z organizmu.

Do najczęstszych przyczyn zatrzymywania wody w organizmie zalicza się brak ruchu i nieodpowiednia dieta. Ten problem szczególnie dotyka osoby o siedzącym trybie życia lub często spożywające słone lub słodkie przekąski. Zmiana nawyków żywieniowych i regularne lekkie treningi w większości przypadków wystarczą, żeby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Kolejną przyczyną zatrzymywania się wody w organizmie jest również uszkodzenie naczyń włosowatych. To one odpowiadają za zarządzanie równowagą płynów w organizmie. Niektóre leki, na przykład te na nadciśnienie, mogą powodować ich uszkodzenie. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do obrzęku.

Sprawdź również, na czym polega trening dna miednicy.

Nadmiar wody w organizmie – objawy i skutki

Regularne gromadzenie się nadmiaru wody w organizmie może powodować widoczne skutki. Do najczęstszych zalicza się wzdęcia i obrzęki, szczególnie w okolicach brzucha, ramion i nóg. W niektórych przypadkach może to prowadzić do wahań wagi – od 1 do aż 2 kilogramów w ciągu tylko jednego dnia.

Jeśli zatrzymywanie się wody w organizmie występuje często i domowe sposoby zdają się nie przynosić efektów – może to być objaw choroby serca lub nerek. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jednak najczęściej problem zatrzymywania się wody w organizmie jest chwilowy i można go zniwelować kilkoma prostymi metodami.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu – sposoby  

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się wody z organizmu, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Istnieje naprawdę wiele sposobów na to, by zredukować ilość wody w organizmie. Dzięki temu możesz wybrać metodę, która najlepiej pasuje do twojego trybu życia i stanu zdrowia. Jak pozbyć się wody z organizmu – dieta może mieć tu kluczowe znaczenie.

Najlepiej spożywać produkty o niskiej zawartości sodu, ponieważ nadmiar tego mikroelementu może powodować natychmiastowe zatrzymanie wody w organizmie. W sód bogata jest nie tylko sól kuchenna, ale także przetworzone produkty, takie jak sery, wędliny czy pikantne przekąski. Warto urozmaicić dietę o orzechy, nasiona, banany i awokado, które cechują się niską zawartością sodu.

Jak pozbyć się wody z organizmu w jeden dzień? Jeśli gromadzenie wody nie jest spowodowane problemami zdrowotnymi, jest to możliwe. Wystarczy, że wykonasz lekki trening. Podczas ćwiczeń wraz z potem zostanie odprowadzony nadmiar wody.

W efekcie, od razu po treningu zauważysz różnice na wadze. Regularny trening poprawia krążenie krwi, co może zmniejszyć gromadzenie się płynów w ciele. Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się wody z organizmu przez noc, spróbuj wypić przed snem herbatkę z ziół.

Niektóre zioła doskonale radzą sobie z usuwaniem wody z organizmu. Może to być herbata z pietruszki, mięta lub mniszek lekarski. Niektórzy podczas pozbywania się wody z organizmu sięgają po tabletki. To szybki i skuteczny sposób na szczupłą i piękną sylwetkę.

Autorka: Patrycja Hendzel