Nałóg kojarzy nam się zwykle z ekstremalnymi uzależnieniami, takimi jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Zapominamy, że w praktyce można się uzależnić od wszystkiego - a już w szczególności od tego, co sprawia nam masę przyjemności. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że uzależniło się od słodyczy.
Towarzyszą nam od dzieciństwa - jako forma nagrody, czy umilenia czasu. Słodycze wywołują miłe skojarzenia - są nieodłącznym elementem prezentów niemal na wszystkie okazje.
Czytaj również: negatywne skutki jedzenia słodyczy
Nic więc dziwnego, że będąc dorosłymi łapiemy się na tym, że rezygnacja z nich nie jest wcale prosta. Przyjemność płynąca z ich jedzenia uwalnia dopaminę, działającą na układ nagrody - długotrwałe wahania poziomu tego hormonu jest bezpośrednią przyczyną uzależnienia od słodyczy. Zastanów się - ilekroć sięgałaś po batonika, bo miałaś gorszy dzień? Jak widać - sprawa jest poważna.
Jeśli nie przekonuje was argument mówiący, że najlepiej nie uzależniać się od niczego, liczę, że negatywne skutki jedzenia słodyczy wpłyną na waszą decyzję o ich odstawieniu.
Słodycze to źródło cukrów prostych, które wywołują gwałtowny wzrost poziomu insuliny. Kolejną reakcją jest szybki spadek glukozy, co powoduje, że… jesteśmy głodni. Sięganie po czekoladę zamiast drugiego śniadania nie jest dobrym pomysłem - jedynie pobudzimy apetyt, pochłaniając więcej, niż planowaliśmy.
Słyszymy o tym od dziecka, jednak niewielu z nas się tym przejmuje. A jednak, słodycze mogą zaszkodzić naszym zębom w każdym wieku. Nawet zachowując należytą higienę jamy ustnej, przy spożyciu dużych ilości słodyczy narażamy szkliwo na uszkodzenie, prowadzące do próchnicy.
Nadmierne spożycie cukru drażni błonę śluzową żołądka, co prowadzi do nadmiernej produkcji soków żołądkowych. Taki stan rzeczy niebawem doprowadza do schorzeń takich jak nadkwasota, zapalenie żołądka czy jelit.
Wierzysz, że batonik pomoże ci w nauce? To mylny i szkodliwy pogląd. Przypływ energii będzie uczuciem wyłącznie chwilowym, za to długofalowe skutki nadmiernego spożycia cukru - takie jak spadek koncentracji, problemy z pamięcią, zaburzenia snu czy nadpobudliwość - utrudnią twojemu mózgowi pełna produktywność.
Słodycze, a zdrowie to jedna bajka, jednak problem ma też drugą stronę medalu - produkty z cukrami prostymi to prawdziwy zabójca urody. Nie mówię bynajmniej o samym pogorszeniu naszej sylwetki, ale wpływie słodyczy na skórę. Zwłaszcza, gdy borykamy się z trądzikiem, jest on szczególnie zgubny - ulegając łakociom wzmagamy przetłuszczanie skóry (tak działa zwłaszcza czekolada), oraz narażamy się na częstsze powstawanie niedoskonałości.
Jak to bywa z każdym nałogiem, zerwanie ze słodyczami może nie okazać się łatwym zadaniem. Zaznaczę, że powinni zrobić to przede wszystkim ci, którzy zauważają u siebie problem uzależnienia, przez podjadanie nie mogą schudnąć (bo jedzą słodycze na diecie), bądź powinni zrobić to koniecznie ze względów zdrowotnych. Zdaję sobie sprawę, że batonik schrupany od czasu do czasu nikogo jeszcze nie zabił. Z drugiej strony - są przecież słodycze bez cukru, słodzone zdrowszymi zamiennikami, a niemniej pyszne, więc po co sobie szkodzić?
To absolutna konieczność - czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Wielu z nas ma w domu słodką szafeczkę, do której sięga w kryzysowych chwilach. Pozbądź się jej zawartości, a szybciej uda ci się zapomnieć o nałogu.
Ci, którzy do słodyczy są bardzo przywiązani najpewniej nie dadzą rady odstawić ich całkowicie od razu. Gwałtowne odebranie organizmowi tego, co lubi najbardziej negatywnie odbije się na naszym samopoczuciu. Jeśli masz podobny problem, bądź dla siebie wyrozumiała - postaw sobie limity i stopniowo je zwiększaj. Na początku, ogranicz spożycie słodyczy np. do 3 batoników w tygodniu, by później ograniczać tę ilość.
Detoks dotyczy także i tego, co pijemy. Słodkie soki zamień na wodę - jeśli jest trudno, możesz dodać do niej nieco owoców, czy miodu. Najlepiej, abyś kupowała soki w stu procentach naturalne, lub przygotowywała je samodzielnie.
Orzechy, suszone lub świeże owoce, pestki słonecznika - spektrum zdrowych przekąsek jest naprawdę szerokie. Często sięganie po cukierki stanowi dla nas jedynie przyjemny nawyk - postaraj się oszukać sama siebie, wybierając coś idealnego do chrupania przed telewizorem, bez szkody dla zdrowia.
Na ich temat krąży wiele opinii - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Ja jednak sądzę, że słodycze bez cukru białego, słodzone np. stewią cz ksylitolem to doskonała pomoc dla tych, którym trudno rozstać się z łakociami. To zdrowsza alternatywa, a jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności kulinarne, możemy przygotowywać bezcukrowe słodycze w domu, urozmaicając je zdrowymi dodatkami. Nie zapominajcie o potencjale ciemnej czekolady - od czasu do czasu możecie zjeść kawałek bez wyrzutów sumienia.
Każdego dnia przygotuj się na to, by zawsze mieć pod ręką coś do jedzenia. Zabierz do pracy więcej kanapek, kilka owoców - cokolwiek, byleby nie dopuścić do uczucia głodu. Niecierpliwość z nim związana często pcha nas wprost do kiosku, w celu nabycia czegoś smacznego i szybkiego do jedzenia.
Powyższe sposoby przetestowałam na sobie - jako ogromny łasuch przyznam, że słodycze to moja wielka słabość. Dziś potrafię nad nią panować - nie popadając w skrajności.
Autorka: Joanna Stanuch