Zapewne każdy z was spotkał się z mitem mówiącym, że jajka podnoszą poziom cholesterolu, dlatego z ich spożywaniem należy być niezmiernie ostrożnym. Nic bardziej mylnego – najnowsze badania wskazują, że o wiele większy wpływ na wzrost złego cholesterolu mają czynniki takie jak brak aktywności fizycznej czy palenie tytoniu. Po jaja zatem sięgajmy śmiało i często (naukowcy wspominają nawet o 5-8 jajkach tygodniowo).
Za spożywaniem jajek przemawia fakt, że są prawdziwą skarbnicą korzystnych dla zdrowia substancji odżywczych. To źródło dobrze przyswajalnego białka, witaminy B12, witamin A, K, D, E oraz minerałów – fosforu, magnezu, cynku, miedzi, wapnia. W jajkach znajdziemy dobroczynne, wielonasycone tłuszcze omega-3 i omega-3 oraz lecytynę, która neutralizuje działanie cholesterolu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotowywać zdrowe śniadania, w których to jajka będą grały pierwsze skrzypce.
Najzdrowszym wyborem będą jajka w koszulkach lub gotowane na miękko, gdyż zachowują najwięcej właściwości odżywczych. Szacuje się, że jajo gotowane dłużej niż 7 minut trafi aż 50% swoich właściwości odżywczych. Jajka mocno ścięte są także mniej lekkostrawne. Mimo to, jeśli podobnie jak i ja preferujecie jajka w bardziej ściętej postaci, nie musicie się zmuszać do zmieniania upodobań. Warto podawać je ze zdrowymi dodatkami – przede wszystkim warzywami – by wzmóc ich odżywczość.
Wszelkie informacje o jajach możemy sprawdzić analizując ich skorupkę. Znajdziemy na niej kod o następującym wzorze:
X-YY-ZZZZZZZZ
Najważniejsza jest informacja X, pod którą zawsze znajduje się cyfra od 0 do 5. Opisuje ona sposób chowu kur. I tak, możemy natrafić na jaja pochodzące od kur chowanych w sposób:
"YY" informuje nas o kraju pochodzenia jajka, zaś „ZZZZZZZZ” to weterynaryjny numer, który pozwala nam zidentyfikować producenta. Mówi on o kodzie województwa, powiatu, zakresu działalności firmy oraz kodzie firmy w powiecie.
Dodatkowo, możemy spotkać się z klasyfikacją jajek ze względu na jakość:
Oraz na wielkość:
Składniki:
Jajka rozbijamy w misce i mieszamy z przyprawami. W tym czasie, posiekany czosnek podsmażamy na oleju. Dodajemy szparagi, które smażymy przez mniej więcej 3 minuty. Po tym czasie, dolewamy jajka i czekamy, aż wszystko zetnie się w całość. Omlet możemy wzbogacić o dowolne dodatki, takie jak na przykład posiekany szczypiorek czy rzodkiewki.
Składniki:
Odcinamy górne części pomidorów, następnie wydrążając je od środka. Układamy pomidory w naczyniu żaroodpornym posmarowanym masłem i doprawiamy przyprawami. Jajka wbijamy do pomidorów, z wierzchu ponownie przyprawiając i posypując pomidora parmezanem. Jajka w pomidorach pieczemy w 180 stopniach Celsjusza przez około 30 minut. Podajemy ze świeżo posiekanym szczypiorkiem.
Jaja wbijamy do miski i mieszamy wraz z przyprawami. Następnie, wylewamy je do posmarowanej masłem formy do pieczenia. Na jajku układamy mozarellę pokrojoną w plasterki oraz pomidorki koktajlowe przekrojone na połowy. Następnie, całość posypujemy listkami bazylii.
Danie wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza na 20 minut. Po tym czasie, cieszymy się pysznym, sycącym omletem z włoskim akcentem.
Składniki:
Jajka roztrzepujemy z pieprzem, solą i mlekiem. Następnie, wylewamy je na rozgrzane na patelni masło. Gdy jajka zaczną się ścinać, dodajemy pokrojoną paprykę i łososia. Smażymy przez 2-3 minuty, po czym ostrożnie zdejmujemy omlet z patelni. Podajemy ze świeżo posiekanym koperkiem.