Przeciwskazania do stosowania imbiru
Jeśli znajdujesz się w którejś z czterech wymienionych poniżej grup, uważaj przy stosowaniu imbiru. Jego zażywanie skonsultuj ze lekarzem specjalistą. Imbiru powinny bowiem unikać:
- osoby z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego (refluks, wrzody żołądka),
- osoby chore na hemofilię,
- kobiety w ciąży i karmiące piersią – zachowaj zasadę zdrowego rozsądku,
- osoby z wysokim ciśnieniem – stosuj imbir z bardzo dużą ostrożnością, aby zanadto nie obniżyć poziomu ciśnienia tętniczego krwi, bo imbir i nadciśnienie nie idą w parze. Kłącze imbiru zmniejsza ciśnienie krwi. Jeśli przyjmujesz leki hipotensyjne – uważaj!
Imbir a nadciśnienie oraz imbir a leki na nadciśnienie - lepiej uważaj
Imbir a ciśnienie krwi prezentuje taką zależność, że kłącze imbiru w naturalny sposób obniża ciśnienie tętnicze krwi.
Jeśli jednak stosujesz leki na nadciśnienie, imbir może wchodzić w interakcje z nimi (zwłaszcza z lekami przeciwzakrzepowymi i opartymi na insulinie). Istnieje ryzyko, że imbir (nawet kilka plastrów dziennie dodanych do herbaty) hamuje pozytywne działanie leków na cukrzycę i na nadciśnienie.
Ile imbiru dziennie stosować?
Dzienna dawka korzenia imbiru dla osoby dorosłej to 4-5 gram. Dzieci poniżej 3 lat nie powinny jeść imbiru.
Jak spożywać imbir?
Imbir możesz spożywać na surowo oraz dodawać do potraw jako przyprawę oraz dodatek do koktajli w postaci sproszkowanej. Popularne są też soki, nalewki i syropy z imbiru. Specjaliści od odporności oraz zdrowego odchudzania polecają picie na czczo szklanki ciepłej wody z dużą ilością soku z cytryny oraz kilkoma plastrami imbiru.
Stosuj imbir do dań kuchni indyjskiej i orientalnej, a także polskiej.